Borsanın Temel Mantığını Anlamak

Belli bir birikimi olan insanların, birikimlerini nasıl değerlendireceği çok önemli bir husustur. Burada en önemli şey yatırım yapılacak alanın yatırımcı tarafından iyi analiz edilmesidir. Aksi takdirde kazanç bekleyen yatırımcı istemeyeceği kayıplar ile karşı karşıya kalabilmektedir. İşte borsa da tam olarak bu doğrultuda olan bir yatırım alternatifidir. Bu nedenle borsaya giriş yapacak olan kişinin, temel olarak borsa piyasasına tam anlamı ile hakim olması, kendisini tecrübe etmesi ve hazır olduğunda bu yatırım şeklini borsa olarak belirlemesi gerekmektedir.

Borsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Borsaya yatırım yapmaya karar veren bir yatırımcı bir müddet borsayı takip ederek yatırım yapmadan gözlem yapar ise ve bu sırada borsa eğitimi adına gerek kitaplar gerek ise kurslar aracılığı ile kendini geliştirir ise, kayıp riskini önemli seviyede azaltmış olacaktır. Günümüzde, bu alanda kolay bir şekilde ulaşabileceğimiz şekilde kaynak oldukça fazladır. İnternet dünyası da yatırımcılara bu anlamda yeterince veri sağlamaktadır. Kısacası borsa yatırımında en temel mantık bilgi birikimi ve tecrübe edinmektir. Sonrasında ise yatırım yapılacak şirket hisselerinin takibi, iyi bir grafik okuma bilgisi ile güncel şirket haberlerini yakından takip etmek gelmektedir. Bu anlamda yatırımcının belli bir hisse portföyü oluşturması, bu hisselere tam anlamıyla hakim olması ve söz konusu hisselerin dışına çıkmaması gerekmektedir. Zira ne kadar fazla hisse üzerinde yoğunlaşılırsa takip etmek bir o kadar zor olacaktır.

Borsa’da Ani Karar Vermek ve Panik Havası

Borsa yatırımcısının dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden birisi de, kendi hislerini ve tecrübesini kullanarak, etrafta bulunan diğer yatırımcıların yorumları ve tavsiyelerini gereğinden fazla önemsememesidir. Kısacası en doğru hisse seçimi, yatırımcının kendi tercihleriyle oluşacaktır. Bir diğer önemli husus ta piyasadaki ani gelişen ekonomik hareketler doğrultusunda aşağı ya da yukarı fiyatlama yapan hisselerin yatırımcıda panik havası oluşturma olayıdır. İşte bu noktada yatırımcının ani karar vermemesi, iyi bir borsa psikolojisine sahip olması ve hisse alım satımını doğru zamanda yapması gerekmektedir. Aksi takdirde büyük hisse sahipleri küçük yatırımcıların hisselerini düşük fiyatlardan satın almaktadır.