Borcu Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?


63
614 Paylaşım, 63 points

Kredi kartı kullanıcıları maddi olarak sıkıntıya düştükleri zaman, kredi kartı borçlarını ödeyemez hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda banka, kredi kartının borcu bitene kadar kullanıma kapatacaktır. Kredi kartı borcunu ödeyen banka müşterilerinin aklındaki tek soru, kartın ne zaman tekrar kullanıma açılacağıdır. Bu yazımızda borçtan kapatılan kredi kartının ne zaman açılacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi kartları günümüzde özellikle alışveriş için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Peşin parasını alışverişe harcamak istemeyen birçok kişi, kredi kartları ile taksitle alışveriş yaparak azar azar ödemeyi tercih etmektedir. Ancak kredi kartının bilinçsiz şekilde kullanılması, bazen insanları içinden çıkılmaz durumlara sokabilir.KREDİ KARTI BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Kredi kartı kullanan bir kişinin kart borcunu ödeyememesi durumunda banka birkaç uyarının ardından hala borç ödenmemiş ise kartı kullanıma kapatacaktır. Bu durum, kart borcunun asgari tutarın altında 3 defa yatırılması durumunda da geçerlidir. Kredi kartı kullanıma kapatılan kişiler, kart borcunu ödeyene kadar bir daha kartı kullanma hakkına sahip olmayacaktır. Her kredi kartının belirli bir ödeme zaman aralığı bulunmaktadır. Bu zaman aralığı içerisinde ödemenin eksiksiz yapılması oldukça önemlidir. Kredi kartı kullanıcısı, kredi kartı borcunun tamamını ödeyemese dahi en azından asgari tutarını mutlaka ödemelidir.

KREDİ KARTI KULLANIMA KAPATILINCA NE OLUR?

Kredi kartı borcunu 3 ay süre ile ödemeyen kişilerin kart kullanımları banka tarafından kapatılmaktadır. Bunun yanı sıra borç ödenene kadar banka tarafından sürekli rahatsız edici şekilde telefonlar gelecektir. Banka yetkilileri, her seferinde kredi kartı borcunun ödenmesi gerektiğini ifade edecektir. Böyle sıkıntılı durumlar yaşanmaması için kredi kartı borcunun en kısa sürede ödenmesi akıllıca olacaktır. Kartın kapatılmasından sonra 3 aylık dönem içerisinde ödeme yapmamaya devam eden kredi kartı kullanıcıları avukata devredilmektedir. Avukata devrolmuş bir kredi kartının borcu ödense bile tekrar açılma durumu söz konusu olmayacaktır. Kredi kartı kullanmaya devam etmek isteyen müşterilerin, bankaya bir kez daha kredi kartı başvurusunda bulunması gerekecektir.

BORCU KAPATILAN KREDİ KARTI NE ZAMAN KULLANIMA AÇILIR?

Borcu kapatılmış olan kredi kartının açılması oldukça kolaydır. Borcun tamamının ödenmesinin ardından birkaç saat içerisinde kart yeniden kullanıma açılacaktır. Kartın açılma süresi, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

BORCUN TAMAMINI ÖDEYEMİYORUM NE YAPMALIYIM?

Kredi kartını açtırmak için ödemesi gereken borcun tamamını yatırabilecek durumda olmayan bir kredi kartı kullanıcısının yapması gereken tek şey, banka yetkilileri ile iletişime geçmektedir. Bankaya ait müşteri hizmetleri üzerinden konu hakkında bilgi alan kredi kartı kullanıcısı, müşteri temsilcisi tarafından gerekli birime yönlendirilecektir.

Tahsilat birimi ile yapılacak görüşme sırasında kredi kartının kullanıma kapatıldığını ve borcun tamamını ödemek konusunda sıkıntı yaşadığını belirten kredi kartı kullanıcıları, banka temsilcisinden taksitle ödeme talep edebilecektir. Temsilci tarafından hazırlanan ödeme planı çerçevesinde borcun belirli vade içerisinden taksitle ödenmesi de mümkündür. Ancak bu işlem için kredi kartı borcu üzerinden biraz faiz işlemi uygulanacaktır.

Kredi kartı kullanıcısı, borcunu taksitle ödemek istediği zaman belirli oranda faiz ödemeyi de göze almak zorundadır. Şartları ve ödeme planını kabul eden kredi kartı kullanıcısı, bir sonraki aydan başlayarak düzenli olarak kredi kartı taksitini yatırarak borcunu belirlenmiş vade süresi içerisinde kapatabilecektir. Kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi durumunda, borcun tamamı ödenene kadar kartın açılması söz konusu olmayacaktır. Son taksitin ödenmesinin ardından banka birkaç saat içerisinde kredi kartını yeniden kullanıma açacaktır. Bu süre içerisinde kredi kartı kullanıcısının toplu para elde etmesi ve kart borcunun tamamını ödemek istemesi durumunda ise uygulanan faiz miktarından düşüş yapılacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir