Borçtan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?


55
524 Paylaşım, 55 points

Borçlardan kurtulmak için tavsiyeler verdiğimiz Borçtan kurtulmanın yolları yazımız, birçok uzman açıklamasının derlemesiyle oluşturulmuş, son derece yararlı bir içeriktir. Yazımızın tamamını anlayarak okuduktan sonra sizin için mümkün olanları uygulamaya başladığınızda, emin olun ki kısa sürede borçlarınızın eriyip bittiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Borçtan Kurtulmanın Yolları

Eğer ki hayatınızı etkileyecek düzeyde borcunuz var ve bundan kurtularak daha özgür ve stressiz bir hayat sürmek istiyorsanız, öyleyse bazı lükslerinizden fedakarlık yapmanız gerektiğini unutmayın. Kısacası borçtan kurtulmak için, ekonomik bir diyet yapmanız, ya da giderinizin çok ama çok üstünde gelir getirecek bir yol bulmanız şart. Aşağıda vermiş olduğumuz borçtan kurtulma tavsiyeleri, dikkatli bir şekilde uymanız halinde bu konuda yükünüzü önemli ölçüde hafifletecek tavsiyelerdir.  • Kredi Kartınızdan Kurtulun

Başında da dediğimiz gibi, ekonomik bir diyete hazır olun. Vereceğimiz acı reçetenin maddelerinden birisi, kredi kartınızdan kurtulmak olmalıdır. Bunu yapmak borçlu bir insan için zor olsa da, küçük miktarlarla da olsa ödediğiniz faizin sizi daha fazla çıkmaza soktuğunu unutmayın.

  • Bütçenizi İyi Dengeleyin

Bütçe dengelemesi yapmak, borçtan kurtulma yolları arasında, önemli bir yere sahiptir. Bunu yapmak, zannettiğiniz kadar zor değildir. Sadece, normal yaşantınızdan biraz fedakarlık yapmanız gerekir. Şayet borcunuzu ödeyerek alacaklımla karşılaşır mıyım? Gibi sıkıcı düşünceleri daha fazla yaşamak istemiyorsanız, bunu yapmanız gerekmektedir.

Örneğin gelirinize göre ev kirası, bina aidatı ve yol masrafları gibi sabit giderlerinizi çıktıktan sonra, kalan paranın bir kısmını zaruri ihtiyaçlara ayrılacak şekilde hesaplayın. Örneğin mutfak ihtiyaçlarınız için normal harcamalarınız gelirinizin %25’ini alıyorsa, bu yüzdeyi %18 gibi bir rakama çekebilirsiniz. Keza yine giyim ihtiyaçlarınızda da bir miktar kısmanız, çok daha yararlı olacaktır.

Sigara gibi alışkanlıklarınız varsa, bunlardan hemen kurtulmayı deneyin. Ki günde bir paket sigara içen bir insanın sigara ayırdığı bütçe, günümüzde orta halli insanlar için azımsanmayacak bir bütçedir. Sigaradan tamamen kurtulamıyorsanız dahi, sabrederek en azından yarı yarıya azaltma yoluna gidin. Tasarruf edeceğiniz tutar basit bir tutar gibi gözükse de, tüm kalemlerden edeceğiniz tasarrufla önemli bir bütçe oluşturmanız mümkündür.

  • Ek Gelir Elde Edin

Ek gelir elde etmek, borçtan kurtulmanın yolları listemizde yine önemle dikkat edilmesi gereken maddelerden birisidir. Bunu sadece dışarıda çalışarak değil, akşamları, hatta evinize toplu taşıma araçlarıyla giderken dahi yapabilirsiniz. Negatif.net olarak sizlere, internetten para kazanma yolları hakkında birçok tavsiye de bulunduk. Sitemizin diğer sayfalarını incelediğinizde, boş zamanlarınızı değerlendirerek ek gelir elde edebileceğiniz birçok yöntem hakkında yapmış olduğumuz tavsiyelerimizi görebilirsiniz.

Örneğin makale yazarak para kazanmak konumuzu inceleyerek, yeteneğiniz ölçüsünde para kazanmanız mümkündür. Hatta bu işi 3 kişilik aile bireyiyle akşamları 1 saatinizi ayırarak yapmak bile, aylık ev kiranızı çok rahat bir şekilde çıkarmanızı sağlayabilir. Şayet makale yazacak kadar imla kuralları ve diğer kriterlere hakim değilseniz, sitemiz üzerinde bulunan diğer yolları deneyebilirsiniz.

  • Borçlarınızın Listesini Yapın

Bu listeyi yaparken, özellikle önce en fazla faiz ödediğiniz borcunuzu listenin başına koyun. Ayrıca sizi en fazla strese sokan borcunuzu bu listenin ilk sıralarında tutmakta, borcu ödediğinizde moralinizi artıracak etkenlerden birisi olması nedeniyle önemlidir. Moralinizin yüksek olması, yanlış adımlar atmanızı engellediği gibi işlerinize konsantre olmanızı da sağlayacaktır.

  • Dışarıda Yeme ve Gezme Alışkanlıklarınızı Kısıtlayın

Elbette ki ailenizle arada bir çıkıp dışarıda bir şeyler yemek ya da gezmek, borcu olan insanlar için de gerekli şeyler. Ancak eskisine göre, biraz daha tutumlu olmanız gerekmektedir. O nedenle, bu tarz alışkanlıklarınızdan kendinizi biraz daha kısıtlamanız gerekiyor.

  • Nakit Kullanın

Veresiye ya da kredi kartı gibi yöntemlerle alışveriş yapmayı sonlandırmak, borçtan kurtulmanın yolları arasındaki önemli tavsiyelerimiz arasındadır. Veresiye alışverişleri, mümkün olduğunca en aza indirin. Çünkü yapılan her veresiye alışveriş, sizi daha fazla harcamaya zorladığı gibi, para harcama alışkanlığı da kazandırır. Nakit alışveriş ise, bütçenizi her zaman için daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Borçtan kurtulmak için tavsiyeler sunduk. Sizin de bu içeriğe katmak istediğiniz bir şeyler olursa, diğer ziyaretçilerimizin de yararlanması için, yorum bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
524 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
114
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
26
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
25
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
109
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Herkesin olduğu gibi benimde istemsiz olarak yaptığım yanlış hesaplamalar sonucu hayli bi borçlandım bunları kapatmak için herne kadar ek iş yapmaya gayret etsekte çokta fazla bi gelir sağlayamamaktayım..örneğin ek iş olarak .ONE MORE INTERNATIONAL ..one more painless night glu teknolojisi , yani insan vicudunun tüm hücrelerini desteklemek ve daha fazla enerji sağlamak için geliştirilen .bir doğal yollu ısıtma yoluyla ağrı bantları geliştirilmiş örneğin kalp damar hastalıkları .boyun bel ve eklem ağrıları ve bina benzer bi çok ağrı ve kilolu insanlar için zayıflama bantları geliştirilmiş ve kullananlar arasında faydasını gören insanlarımız mevcut bi çok müşterim tekrar alım yapmakta fakat satış saham kısıtlı olduğundan pekte memnun edici rakamlara ulaşamamktayım bu birazda insanlarımızın bilgi yeterliliğine bağlı hernekadar biz tanımını anlatsakta insanlarımız hep bir şüpheyle bakmaktalar doğal olarak ..benim amacım daha çok maddi gelir sağlamaktan ziyade hasta insanlatımıza yardımcı olmak ve onları bilgi sahibi edip gercektende şikayetci oldukları hastalıklarından kısa bir sürede kurtulmalarını sağlamak bu hernekadar zor olsada çalışmalarıma devam ediyor ve insanlarımıza doğru bilgiyi vermenin gayreti icindeyim. Yani ek gelir sağlamak zor ALLAH herkesin rızkını en bolundan bereketlendirsin ve mağdur kaldıkları borçlardan kurtulmaları dileklerimle herkese selam eder bol helal kazançlar dilerim..