Boğaza İyi Gelen Şifalı Bitkiler!


51
494 Paylaşım, 51 points

Boğaz ağrısı insanlara en rahatsızlık verici durumlardan birisidir. İnsanın yutkunurken bile canının yanmasına neden olan bu durum ilaçlarla olduğu gibi bitkilerle de tedavi edilebilir. Bu yazımızda Boğaza İyi Gelen Şifalı Bitkiler hakkında bilgi vereceğiz.

Boğaz ağrısını gidermek için ilaçlara başvurmadan önce şifalı bitkilerden faydalanmak doğru olacaktır. Ülkemizde kullanılan birçok bitki, boğaz ağrısına iyi gelme özelliğine sahiptir. Bitkiler genel olarak çay yapılarak tüketildiği zaman boğaz ağrısını geçirecektir.BOĞAZA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER NELERDİR?

Boğaza İyi Gelen Şifalı Bitkiler nelerdir sorusuna şu şekilde cevap verilir;

  • Adaçayı
  • Nane
  • Nar kabuğu
  • Ihlamur
  • Karanfil
  • Meyan kökü
  • Zencefil
  • Okaliptüs
  • Toz karabiber
  • Anason

BOĞAZA İYİ GELEN ADAÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen adaçayı, yapraklarında bulunan doğal antibiyotik sayesinde oldukça etkilidir. Boğaz ağrısını adaçayı ile geçirmek için sıcak suyun içinde adaçayını demleyip günde 2 fincan tüketmek gerekir. Adaçayı boğazı rahatlatmak için gargara olarak da kullanılabilir. Böylece hem boğazdaki bakteriler engellenir hem de öksürük hafifler.

BOĞAZA İYİ GELEN NANE ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen nane çayı, içerisinde bulunan uçucu bileşenler sayesinde boğazın yumuşaması ve kuruluğunun giderilmesi için kullanılır. Nane çayı, yeşil çay ve zencefil çayı ile birlikte demlendiği zaman antioksidan etkiye de sahip olur. Ancak reflü sorunu olanların bu çayı dikkatli tüketmesi ve günlük 2 fincanı geçmemesi doğru olacaktır.

BOĞAZA İYİ GELEN NAR KABUĞU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen nar kabuğu çayı, içerdiği polifenolik bileşenler sayesinde boğaz enfeksiyonlarının etkisinin azalmasını sağlar. Narın kabuk kısmında bulunan alkoloid çok fazla tüketilmemelidir. Bu nedenle günde 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğundan fazlasını kullanmamak gerekir. Nar kabuğu çayı, 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunun bir bardak suya ilave edilmesi ve 10 dakika demlenmesi ile hazırlanır.

BOĞAZA İYİ GELEN IHLAMUR NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen ıhlamur, boğazda meydana gelen tahrişin önlenmesi için kullanılırken ağrı kesici ve yangı giderici etkisi sayesinde onarım da yapar. Ihlamurun tam olarak etki edebilmesi için şeker ilave edilmeden tüketilmesi gerekir. Şeker yerine çok zorunlu ise bal kullanılmalıdır. Ihlamur günde 2 – 3 fincan kadar tüketilebilir.

BOĞAZA İYİ GELEN KARANFİL NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen karanfil, içerdiği uçucu bileşenler sayesinde yangıyı azaltır. Antiseptik özelliğe sahip olan karanfil, boğaz yolu enfeksiyonlarının da tedavisinde kullanılır. Karanfil çiğnenerek tüketilebildiği gibi çayların içerisine ilave edilerek de aynı etkiyi sunacaktır.

BOĞAZA İYİ GELEN MEYAN KÖKÜ NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen meyan kökü, boğazı tahriş eden balgamın sıvılaşmasına yardımcı olur. Boğaz ağrısında etkili olan meyan kökü, 3 bardak suya 3 tatlı kaşığı olacak şekilde ilave edilir. Ardından 15 dakika demlenen meyan kökü çayı günlük olarak tüketilebildiği gibi gargara olarak da kullanılabilir.

BOĞAZA İYİ GELEN ZENCEFİL NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen zencefil, antioksidan özelliği yüksek olan bitkilerden birisidir. Zencefil tüketimi sayesinde boğazdaki bakterilerin kolayca vücuttan atılması sağlanır. Yeşil çay ile birlikte günlük 1 – 2 fincan tüketildiğinde oldukça faydalıdır. Toz zencefil, bir tatlı kaşığı bal ile macun haline getirilerek de kullanılabilir.

BOĞAZA İYİ GELEN OKALİPTÜS NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen okaliptüs, boğaz yolunun dezenfekte edilmesi ve öksürüğün hafiflemesi için kullanılır. Okaliptüsün uçucu bileşenlerinden yararlanmak için demleme tekniğine dikkat etmek gerekir. okaliptüs çayı için derin bir bardakta ya da demlikte demlemek ve günde 1 – 2 bardak tüketmek gerekir.

BOĞAZA İYİ GELEN TOZ KARABİBER NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen toz karabiber, bağışıklık sistemini güçlendirici ve öksürüğü giderici özelliğe sahiptir. 1 çay kaşığı toz karabiber ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılarak macun gibi tüketilmelidir. Bunun yanı sıra 1 fincan suyun içerisince çay olarak demleyerek de tüketmek mümkündür.

BOĞAZA İYİ GELEN ANASON NASIL HAZIRLANIR?

Boğaza iyi gelen anason, öksürük ve soğuk algınlığından korunmak için kullanılır. 1 çay kaşığı anason 1 fincan suya konarak kaynatılır ve ağzı kapalı şekilde 10 – 15 dakika demlenir. Bu şekilde hazırlanan çay günde 2 fincan kadar tüketilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir