Böbreğimi Satmak İstiyorum, Böbrek Satışı Yasal mı?


72
716 Paylaşım, 72 points


Ekonomik sıkıntıların gün geçtikçe artması ve insanların borçlarını ödemede zorlanması, birçok kişinin aklına kolay yoldan para elde etme yollarını getirmektedir. Bazı insanlar ne yazık ki içinde bulundukları sıkıntılardan kurtulmak için böbreklerini satmayı bile düşünür hale geldiler. Bu yazımızda böbrek satmak isteyenler için bu işlemin yasal olup olmadığı hakkında bilgi vereceğiz.Böbreğimi Satmak İstiyorum Suç Mudur?

Böbrek satışı, ne amaçla olursa olsun kesinlikle yasal değildir. Böbreğini satışa çıkartan kişi de, bu böbreği alan kişi de suç işlemiş olur. Ülkemizde böbrek satışı yasaklanmıştır. İnsanlar sadece hastalıklardan kaynaklı olarak böbrek nakli gerçekleştirebilmektedir. Bunun dışında ne sebeple olursa olsun asla böbrek satışı yapılamaz.

Böbrek Almak İsteyen Dolandırıcı Mıdır?

Böbrek almak istediğini söyleyen ya da böbreğini satmak isteyenlere ulaşan kişiler genel olarak dolandırıcıdır. Birçok kişi özellikle kendisini doktor olarak tanıtarak böbrek nakil işlemlerini gerçekleştirebileceğini ve bu işlemin yasal olduğunu iddia eder. Ancak böyle bir şey kesinlikle yasal değildir.

Böbrek satışı yapmak gibi bir hataya düşmüş olan kişilerin kendilerine bu işlemin yasal olduğunu ve asla suç teşkil etmeyeceğini söyleyen kişilere itibar etmemesi gerekmektedir. Bir kişi çok büyük maddi sıkıntıda olsa da, çaresiz kalsa da asla böbreğini satmak gibi yanlış bir düşünceye kapılmamalıdır.
Kimler Böbrek Satın Almak İster?

Böbrek satın almak isteyenler genel olarak ya dolandırıcıdır ya da zengindir. Dolandırıcılar aracılık ederek ihtiyaç sahiplerinden para karşılığı aldıkları böbrekleri çok daha yüksek fiyatlarla alıcılara ulaştırırlar. Bunun yanı sıra zenginler de böbrek ihtiyacı durumunda yasa dışı yollara başvurarak böbrek alma işlemine girişebilirler.

Böbrek Satışı Yasal mıdır?

Böbrek satışı ülkemizde kesinlikle yasal değildir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde böbrek satışı yapmanın hukuki sonuçları olacaktır. Bunun yanı sıra yurt dışında böbrek satışı konusunda yasal hak tanıyan birçok ülke de bulunmaktadır. Özellikle zenginler, böbrek ihtiyaçlarını yurt dışından yasal olarak yapmayı tercih etmektedir. Ancak yurt dışından yasal olarak dahi olsa alınan böbreklerin ülkeye sokulması yasaktır.

Böbrek satmak – böbrek satın almak – böbrek satışına aracılık etmek kesinlikle Suçtur!

Böbrek Fiyatları Gerçek Midir?

Özellikle internet ortamında böbrek satışı ile ilgili fiyat listelerini sıkça görmek mümkündür. Bu listelerde oldukça yüksek fiyatlarla böbrek satışı yapılabileceği yazılarak insanların gözü boyanmaktadır. Bilinmelidir ki bu tarz ilanları veren kişiler dolandırıcıdır. Böbrek satışında asla öyle fiyatlar söz konusu olmayacaktır. Böbrek fiyat listesi tamamen zor durumda olan kişileri ekonomik olarak rahatlatma vaadi ile kandırmaktır.

Böbrek Satışı İle İlgili Olarak Türkiye’de Kanunlar Ne Diyor?

Türkiye’de böbrek satışı kanunları maddeler halinde belirtilmiş durumda. Böbrek satışı cezaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Rızaya dayalı olmaksızın bir kişiden böbrek almak: 5 – 9 yıla kadar hapis cezası
  • Hukuka aykırı ölüden böbrek almak: 1 yıla kadar hapis cezası
  • Organ alan – satan- satılmasına aracılık eden kişiler: 5 – 9 yıla kadar hapis cezası
  • Organ alımını suç örgütü çerçevesinde gerçekleştiren kişiler: 8 – 15 yıla kadar hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezası
  • Hukuka aykırı yollardan organ elde eden ve saklayan – nakleden – aşılayan kişiler: 2 – 5 yıla kadar hapis cezası
  • Organ satışı için reklam veren kişiler: 1 yıla kadar hapis cezası
  • Organ alımı sırasında kişinin ölümüne neden olan kişiler: kasten adam öldürme cezası hükümleri
  • Organ satışı yapan kişinin içinde bulunduğu ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak ceza indirimi ya da cezadan vazgeçme mümkündür
  • Organ satışı yapacak kişinin resmi makamlara haber vererek suçluları yakalatması: ceza hükmünün kalkmasına
  • Organ satan kişinin gönüllü olarak suçluların yakalanmasına yardım etmesine: dörtte birden yarısına kadar ceza
Akrabalar Arasında Böbrek Nakli Yapmak Yasal Mıdır?

Çıkar ilişkisine dayalı olarak yapılan böbrek nakilleri kimle olursa olsun ceza gerektirmektedir. Böbrek nakli için sadece işlemin gerekli olması ve bunun hastane onaylı olması gerekmektedir. Bir kişi, hastalık durumunda akrabasına böbreğini verebilecektir. Bu durumun ceza gerektirmemesi için işlemin gerekli olduğunun ispat edilmesi gerekmektedir.

Bir kişi, hastalık durumunda ailesinden birisine ya da bir akrabasına böbreğini verebilmektedir. Tek böbrek ile yaşamak mümkün olduğu için bu tür nakil işlemlerine yasalar tarafından da onay verilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
716 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
86
Şaşkın
Başarısız Başarısız
49
Başarısız
Komik Komik
37
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
88
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
109
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
86
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
49
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Oy Verildi, Toplam Puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir