Biyometrik Fotoğraf Nedir, Fiyatları Ne Kadar?


62
604 Paylaşım, 62 points

Son yıllarda resmi evraklar, iş başvuruları ve kimlik çıkartma, pasaport gibi işlemler için biyometrik fotoğraf zorunlu hale geldi. Biyometrik fotoğraf, vesikalık fotoğrafın bir türüdür. Bu yazımızda Biyometrik Fotoğraf Nedir, Fiyatları Ne Kadar sorularına cevap vereceğiz.

Biyometrik fotoğraf, artık hemen her alanda tercih edilen bir vesikalık fotoğraf türüdür. ICAO adlı bir kuruluş tarafından belirlenmiş özel dijital bir makine ile çekilir. Ölçüleri ve özellikler bakımından vesikalık fotoğraftan farklılık göstermektedir.BİYOMETRİK FOTOĞRAF NEDİR?

Biyometrik fotoğraf, dijital fotoğraf çekiminin daha gelişmiş türüdür. Özel makineler kullanılarak yapılan bu çekimden elde edilen fotoğraflar genel olarak kimlik, ehliyet ve pasaport gibi resmi evraklar için kullanılır.

En az 600 dpi kalitede olan Biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz ve başka hiçbir objenin yer almayacağı şekilde çekilir. Biyometrik fotoğrafların kendine özel ölçüleri ve özellikleri bulunmaktadır.  Biyometrik fotoğrafların çözünürlük kalitesi, klasik vesikalık fotoğraflardan çok daha yüksektir.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Biyometrik fotoğrafların birbirinden farklı özellikleri bulunur. Biyometrik fotoğraf özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • Beyaz fonda ve desen olmadan ebatı 50 mm X 60 mm olarak çekilmelidir.
 • Arka fon kesinlikle beyaz olmalı ve fon üzerinde gölgelenmeler olmamalıdır.
 • Kişinin son halini göstermesi için son 6 (altı) ay içinde çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır.
 • Normal vesikalık fotoğrafların ebatları 35 x 45 mm olmakla birlikte, biyometrik fotoğrafların ölçülerine uyulmak zorunluluğu vardır.
 • Yüz, fotoğrafta ortalanmış bir şekilde yer almalı ve saç modeli de fotoğraf üzerinde görünür olmalıdır.
 • Fotoğrafta leke ve bükülme olmamalıdır. Renkler nötr olurken, yüzün doğal renkleri de fotoğraf aracılığıyla yansıtılmalıdır.
 • Kontrast iyi ayarlanırken, ayrıntılar hem keskin hem de net olmalıdır.
 • Gözler açık bir biçimde direk olarak kameraya bakmalı ve en önemlisi net olarak görünmelidir. Saçlar kesinlikle gözleri kapatmamalıdır.
 • Işık yüze eşit bir ölçüde yansıtılırken, gölgeler ya da farklı yansımalar bulunmamalıdır. Fotoğraf üzerinde “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 • Gözler net bir şekilde görünürken, gözlük kullanılıyorsa gözlük camı yansımalara neden olmamalı, aynı zamanda renkli camlı gözlükler ya da güneş gözlüğü çekim sırasında kullanılmamalıdır. Aynı zamanda gözlük camı kenarı ya da çerçevesi kişinin gözlerini kapatacak oranda kalın olmamalıdır.
 • Küçük çocukların fotoğraf çekimi sırasında başka nesneler ya da başka kişiler bulunmamalıdır.
 • Kişi tarafından zorunlu kullanılmak zorunda olduğu gözlük ve benzeri aksesuarlar hariç, fotoğraf çekimi sırasında şapka, pipo gibi başka nesneler kullanılmamalıdır.
 • Başörtülü fotoğraflar için yüz çene ucundan başlayarak alına kadar görünür bir biçimde olmalı ve yüzde gölgelenmeler oluşmamalıdır.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF NEREDE ÇEKİLİR?

Biyometrik fotoğraf nerede çekilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; günümüzde hemen her fotoğrafçı Biyometrik fotoğraf çekimi de yapmaktadır. Biyometrik fotoğraf çektirmek için herhangi bir fotoğraf stüdyosuna gitmek yeterli olacaktır.

Biyometrik fotoğraf hemen çıkar mı sorusuna da evet şeklinde cevap vermek mümkündür. Biyometrik fotoğraf çektiren bir kişi 15 dakikada fotoğrafı teslim alma şansına sahiptir. Bu süre elbette fotoğrafçının yoğunluğuna göre değişebilir. Bazı durumlarda 4 saate kadar beklemek gerekebilmektedir.

BİYOMETRİK FOTOĞRAF FİYATLARI NE KADAR?

Biyometrik fotoğraf, vesikalık fotoğraftan çok daha detaylı özelliklere sahiptir. Bu nedenle insanlar Biyometrik fotoğrafın vesikalık fotoğrafa göre çok daha pahalı olduğunu düşünür. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır.

Biyometrik fotoğraf fiyatları standart vesikalık fotoğraf ile hemen hemen aynıdır. Biyometrik fotoğraf çektiren kişiler ortalama 15 – 30 TL arası bir fiyat öderler. Bu fiyat fotoğrafın çekildiği stüdyoya ve çekilen ile göre değişiklik göstermektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir