Bitter Çikolata Kilo Aldırır mı, Kalorisi Ne Kadar?


69
674 Paylaşım, 69 points

Çikolata, hemen herkesiz vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak sağlığına dikkat eden kişiler genel olarak bitter çikolatayı tercih ederler. Bitter çikolata, kilo vermek yönünden yararlı olduğu gibi kalorisi düşük olması nedeniyle de en fazla tüketilen çikolata türüdür. Bu yazımızda bitter çikolata kilo aldırır mı, bitter çikolatanın kalorisi ne kadar gibi sorulara cevap vereceğiz.

Çikolata, birçok kişi tarafından sağlıksız ve kilo aldıran bir besin olarak görülür. Ancak doğru tüketilmesi durumunda çikolata zararlı olmaktan çok yararlı bir besin haline gelecektir. Özellikle bitter çikolata doktorlar tarafından da sıkça tavsiye edilen yiyeceklerden birisidir.BİTTER ÇİKOLATANIN DİĞER ÇİKOLATALARDAN FARKI NE?

Bitter çikolata, saf kakaodan üretilmesi ve içerisinde sağlığa zararlı yağlar, karbonhidratlar ve kimyasallar barındırmaması nedeni ile daha çok tercih edilir. Bitter çikolata, sağlıklı atıştırmalıklar listesinde yer alır. Bitter çikolatada kakao oranının oldukça yüksek tutulması, diğer çikolatalardan ayrılmasını sağlar.

Bitter çikolatalar, diğer çikolata türlerinden çok daha koyu bir renge sahiptir. İçerisinde kakao, yağ ve çok az miktarda şeker bulunur. Açık renkteki çikolatalardan başlıca farkı, hiç süt içermemeleridir. Kakao oranı %70 ve daha yüksek olur.

BİTTER ÇİKOLATA İÇERİĞİNDE NELER VARDIR?

Bitter çikolata içerik olarak oldukça zengin bir besindir. Bitter çikolata içeriği şu şekilde sıralanır;

 • Magnezyum
 • Çinko
 • Demiz
 • Manganez
 • Kalsiyum
 • Bakır
 • Kükürt
 • Potasyum
 • B1 vitamini
 • B2 vitamini
 • B3 vitamini
 • B5 vitamini
 • B8 vitamini
 • E vitamini
 • Oleik asit
 • Faydalı doymuş yağ

BİTTER ÇİKOLATA KİLO ALDIRIR MI?

Bitter çikolata içerisinde de yağ bulunur. Bu yağlar da tıpkı diğer yağlarda olduğu gibi kalori içerdiği için fazla tüketimi kilo alımına neden olacaktır. Sağlıklı olan türü en az %60 – %70 oranda kakao içerenleridir. %70 oranda kakao içeren bir bitter çikolatanın 100 gramında 24 gr şeker bulunur. Günlük 100 gram bitter çikolata tüketimi, kadınların günlük kalori limitinin dolmasına neden olur. Bu nedenle 25 gramı aşmamak en doğru olandır. Uzmanlar, günlük 20 gram bitter çikolata tüketmenin en ideal ölçü olduğunu belirtir. Haftada 2 – 3 kez akşamları yeşil çay ile birlikte tüketilen 25 gram bitter çikolata, tam bir antioksidan deposu haline gelir ve kişinin yağ yakarak kilo vermesini sağlar.

BİTTER ÇİKOLATA KAÇ KALORİDİR?

Günlük ideal ölçüde bitter çikolata tüketen bir kişi, ortalama 60 kalori alacaktır. Bir kişi için günde ortalama 1800 – 2000 kalori alımının uygun olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman 60 kalori oldukça düşük bir miktar olarak söylenebilir. Bu durumda diyet yapanların bitter çikolata tüketmesinde herhangi bir sıkıntı olmadığını söylemek doğru olacaktır.

BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI NEDİR?

Bitter çikolata tüketmenin çok sayıda faydası bulunur. Bitter çikolatanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

ÖKSÜRÜĞÜ KESER

Bitter çikolata içerisinde bulunan Teobromin molekülleri, öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Özellikle boğazda kaşıntıya neden olan inatçı öksürüklerin geçmesi için bitter çikolata tüketilebilir. Bunun için aşırıya kaçmadan bir parça bitter çikolata yemek yeterli olacaktır.

ANTİOKSİDAN DEPOSUDUR

En güçlü antioksidan depolarından birisi de kakaodur. Bitter çikolatada yoğun şekilde kakao bulunması, bitter çikolatanın da güçlü bir antioksidan olmasını sağlar. Bu sayede günlük olarak belirli ölçüde bitter çikolata tüketmek kalp hastalıkları ve kansere karşı oldukça etkili olacaktır.

STRESE KARŞI ETKİLİDİR

Tüm çikolatalarda olduğu gibi bitter çikolatada mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Mutluluk hormonu salgılanması, bitter çikolatada çok daha fazla olur. Özellikle stresli bir hayat yaşayan kişilerin bu stresten kurtulması için düzenli olarak bitter çikolata tüketmesi gerekir.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Bitter çikolata içerdiği flavonoit maddesi sayesinde kolesterolün düşmesini sağlar. Kan akışını hızlandırma özelliğine de sahip olan bitter çikolata, beyin fonksiyonlarının korunmasına da katkıda bulunur.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
87
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir