Bitcoin Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır, Kârlı Mıdır?


76
744 Paylaşım, 76 points

Son dönemde yatırımcılar için en popüler araçların başında kripto paralar geliyor. Kripto para dendiği zaman ise akla ilk gelen kuşkusuz Bitcoin oluyor. Bu yazımızda Bitcoin Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır, Kârlı Mıdır? Sorularına cevap vereceğiz.

Bitcoin, son 10 yılın en popüler yatırım araçlarından birisi olarak gösteriliyor. Sürekli yükseliş trendinde olan Bitcoin, milyonlarca kişinin yatırım için tercih ettiği kripto paraların başında geliyor. Bitcoin alarak yatırım yapmak isteyenlerin en merak ettikleri konular ise Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığı.BİTCOİN MADENCİLİĞİ NEDİR?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin üretim işlemi olarak bilinmektedir. Bitcoin blok zincirinde gerçekleştirilen olayların tümü olarak gösterilebilir. Bitcoin madenciliği üzerinden Bitcoin transferi ve üretimi gerçekleştirilmektedir.

Bitcoin madenciliği para dolaşımının kesintisiz şekilde devam ettiği bir para birimidir. Kişiler ya da kurumlar arasında devam eden bu dolaşım, Bitcoin ağı tarafından kayıt edilmektedir. Bitcoin madenciliği yapan kişilerin başlıca görevi, sahip oldukları Bitcoin işlemlerini onaylamak ve katır altında tutmaktır.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Bitcoin madenciliği için öncelikle internet ve yüksek performansa sahip bir bilgisayar gerekmektedir. Bitcoin üretimi için kullanılabilecek 4 farklı yol bulunmaktadır. Bitcoin madenciliği yapma yolları şu şekilde sıralanır;

  • CPU ile Bitcoin Madenciliği
  • GPI ile Bitcoin Madenciliği
  • Bulut Madenciliği
  • ASIC Madenciliği

CPU İLE BİTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

CPU ile Bitcoin Madenciliği yapmak için herhangi bir laptop ya da masaüstü bir bilgisayar yeterli olmaktadır. Ancak masaüstü bilgisayar ile mining yapılsa bile kar elde etmek pek mümkün olmamaktadır. Bu madencilik türünde asıl önemli olan bilgisayarın işlemcisidir. CPU ile Bitcoin madenciliği son dönemde popülerliğini oldukça yitirmiş durumdadır.

GPU İLE BİTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

GPU ile Bitcoin madenciliği yapmak herhangi bir laptop ya da masaüstü bir bilgisayar yeterli olmaktadır. GPU ile Bitcoin madenciliği yapmak için ekran kartının performansının yüksek olması gerekmektedir. Ekran kartının yüksek performansa sahip olmasının temel nedeni karmaşık hesaplamaları iyi bir şekilde yapması özelliğidir.

BULUT İLE BİTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bulut ile Bitcoin madenciliği yapmak, bir fiziksel cihazla uğraşmak zorunda kalmadan Bitcoin madenciliği yapmak isteyenlerin tercih ettikleri yöntemdir. Bulut madenciliğinde uzak veri merkezi kullanılarak Bitcoin madenciliği yapılmaktadır. Veri merkezi sayesinde satın alınan madencilik planı üzerinden hareket edilmektedir. Bulut madenciliğinin birçok avantajı bulunmaktadır. Elektrik faturası ya da bant genişliği gibi bir problem bu yöntemde yaşanmamaktadır.

ASIC İLE BİTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

ASIC ile Bitcoin madenciliği yapmak, Bitcoin madenciliğine özel hazırlanmış bir sistem üzerinden işlemleri gerçekleştirmektir. ASIC adı verilen elektronik cihaz, Bitcoin madenciliğine özel olarak çalışmaktadır. Günümüzde birçok kişi, Bitcoin madenciliği için ASIC isimli cihazı kullanmaktadır.

BİTCOİN MADENCİLİĞİ KARLI MIDIR?

Bitcoin madenciliği karşı mıdır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Bitcoin madenciliğinin karlı bir süreç olup olmadığı tamamen kişiye bağlı bir durumdur. Yatırım yapmak isteyen kişinin yatırım yapacağı para bu aşamada önem taşımaktadır.

Bitcoin madenciliğinde son dönemde etkili olan Halving olayı nedeniyle kazanç elde etmek için artık çok daha fazla yatırım yapmak gerekecek. Bitcoin madenciliğinin karlı hale gelmesi için özellikle fabrika gibi büyük alanlarda yüksek elektrik giderini göz önüne alarak bu işe girişmesi gerekmektedir. Evde yapılan Bitcoin madenciliği 1 TL bile etmemektedir. Bu durumda gelecek olan elektrik faturası kazançtan çok daha yüksek olacaktır.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

76
744 Paylaşım, 76 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir