Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?


50
484 Paylaşım, 50 points

Tüm bankalar farklı ihtiyaçlarımıza göre, farklı kredi çeşitleri sunulmaktadır. Bu yazımızda bireysel kredi çeşitleri nelerdir? Sorusuna cevap vererek bu kediler hakkında bilgiler sunacağız. Aşağıda bireysel kredi çeşitleri ve bu krediler hakkında, bilgiler bulunmaktadır.

 • İhtiyaç Kredisi

Düşük tutarlı ve kısa vadeli kredi çeşitleri arasında yer alan ihtiyaç kredisi, kısa süreli ihtiyaçlarının karşılanması için bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden birisidir. İhtiyaç kredileri ipotekli ve ipoteksiz olarak alınabilmektedir. Kredi notunun düşük olması durumunda bankalar, sizden kefil ya da ipotek isteyebilmektedir. Ayrıca ihtiyaç kredilerinin, nakit olarak sunulduğunu söyleyelim.

 • Düğün Kredisi

Yeni evlenecek kişiler için bankaların verdiği düğün kredisi, evlilik esnasında ihtiyaç duyduğunuz finansal kaynağı sağlamaktadır. Genellikle düğün sezonları yani yaz aylarında yoğun bir şekilde kullanılan düğün kredileri, tüm bankalar tarafından verilmektedir. Hatta birçok banka evliliğinizin ilk aylarında sıkıntıya düşmemeniz için, kredinin ilk birkaç aylık taksitini erteleyebilmektedir.

 • Tatil Kredisi

İster yaz aylarında isterse kış aylarında olsun tatil yapmak isteyenlere, bankalar tatil kredisi adı altında kredi vermektedir. Yine bu kredilerde de düğün kredisi gibi erteleme ve uzun vade seçenekleri bulunmaktadır. • Bayram Kredisi

Dini bayramlardan önce bankaların yoğun olarak verdiği kredilerden birisi olan bayram kredisi, bireysel kredi çeşitleri arasında yer almaktadır. Daha rahat bir bayram geçirmek için sunulan bayram kredileri, bayramlardan yaklaşık olarak 1 ay önce sunulmaya başlanmaktadır.

Eşyasını yenilemek isteyenlere yönelik sunulan eşya kredisi, kısa vadeli ve düşük tutarlı olmaktadır. Bu nedenle genellikle bankaların birçoğu, eşya kredileri üzerinden kredi masrafı almamaktadır. Şunu da belirtmek gerekir ki birçok banka vermiş olduğu eşya kredisini, nakit olarak değil fatura karşılığında vermektedir.

 • Eğitim Kredisi

Kişinin eğitimini daha sağlıklı koşullarda tamamlamasına imkan veren eğitim kredileri, kimi bankalar tarafından nakit olarak tahsis edilirken, kimi bankalar ise bu krediyi farklı koşullara bağlı olarak vermektedir.

 • Sağlık Kredisi

Bireysel kredi çeşitleri arasında yer alan sağlık kredisi, bankaların müşterilerinin özel sağlık harcamalarını rahat bir şekilde karşılayabilmeleri için sunulmaktadır. Neredeyse tüm bankalar, sağlık kredisi vermektedir.

 • Borç Transferi Kredisi

Farklı bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının bir bankada toplanmasına imkan veren borç transferi kredisi, tüm bankaların vermiş olduğu bireysel kredi çeşitleri arasındadır. Özellikle müşterisi olduğunuz bankalardan borç transfer kredisi başvurusu yapmak, kredinizin daha kısa sürede olumlu sonuçlanmasına imkan tanımaktadır.

 • İpotekli İhtiyaç Kredileri

Ev ya da araba alırken bankaların alacağınız ev ve arabayı ipotek ederek verdiği kredilere, ipotekli ihtiyaç kredisi denilmektedir. Aynı zamanda kredi notunuzun düşük olması halinde herhangi bir taşınmazı ipotek ettirerek alınacak kredilerde, yine ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredilerine baktığımızda, temel olarak 2 kredi çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bu kredi çeşitleri hakkında bilgiler, aşağıda yer almaktadır.

 • Konut Kredileri

Ev almak isteyenlere yönelik olarak sunulan konut kredileri, evin toplam tutarının yüzde 20’sini müşterinin nakit olarak karşılanması halinde verilen bir kredidir. Bu kredilerde banka alacağınız evi ipotek ederek borcunuz bitene kadar, ipotek altında tutmaktadır. Borcunuz bittiğinde ise, evin tüm hakları tamamen sizin olmaktadır. Bankanın evi ipotek etmesindeki temel amaç, konut kredisi borcunun ödenmemesi durumunda, alacağını garanti altına almaktır.

 • Taşıt Kredileri
 1. El ya da sıfır kilometre araçlar için taşıt kredisi veren bankalar, çekeceğiniz krediyi teminat altına almak adına alınan taşıta ipotek koymaktadır. İpotekli ihtiyaç kredileri kapsamında sunulan taşıt kredileri, bireysel kredi çeşitleri arasındadır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

50
484 Paylaşım, 50 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir