Birden Fazla Bankaya Borcu Olanlar Nasıl Bir Yol İzlemeli?


74
725 Paylaşım, 74 points

Günümüz ekonomik şartlarına ayak uydurmak ne yazık ki kolay değil. Yaşam şartlarının ağırlaşması, insanları yeni gelir kaynağı bulmaya yönlendiriyor. Birçok kişi geçimini sağlayabilmek ve ay sonunu getirebilmek için bankaların yolunu tutuyor. Biraz olsun rahat bir nefes almak isteyenler, bankalardan kredi çekerek yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Ancak ne yazık ki borç yeni borçları doğuruyor ve insanlar birden fazla bankaya borçlanmış şekilde bir kısır döngünün içerisine giriyor. Bu yazımızda birden fazla bankaya borcu olan kişilerin neler yapabileceğini anlatacağız.

İnsanlar yaşamları içerisinde farklı nedenlerle de olsa kredi çekiyorlar. Bankalardan alınan bu borç ödenemediği takdirde çare başka bir bankaya borçlanmak olarak görülüyor. Banka sayısı arttıkça borç miktarı da katlanıyor ve işin içinden çıkılamaz bir hale geliniyor.

Birden Fazla Bankaya Borcu Olanlar Ne Yapmalı?Günümüzde birçok insan birden fazla banka borcuna sahip. Borçlar ödenmedikçe durum daha da zorlaşıyor. Banka ödemeleri de bir araya gelince insanlar işin içinden çıkamıyor. Birden fazla bankaya borcu olanların izleyebileceği bazı yollar var. Bu yollar şöyle sıralanabilir;

  • Bütçe Planı Yapın

Birden fazla bankaya borcu olanların yapması gereken ilk şey bir bütçe planlaması yapmak olmalıdır. Günlük hayatımıza bakıldığı zaman aslında çok gereksiz detaylara bile para ödendiği görülür. Bu etapta ilk olarak gereksiz görülen ödemeler hayattan çıkartılmalıdır. Bunun için kullanılan operatör tarifeleri küçültülebilir, paralı televizyon abonelikleri iptal ettirilebilir, gezme ya da dışarıdan yemek yeme konuları kısıtlanabilir. Böylelikle bütçeden daha fazla para kaldığı görülecektir.

  • Ek İş İmkânı Varsa Değerlendirin

Elde edilen gelirin yetmemesi durumunda bir ek gelir ihtiyacı doğmuş demektir. Çalışma düzeni uygun olanlar ek iş yapabilir. Böylece az da olsa eve ek bir para girmiş olacaktır. Elde edilen para ne kadar artarsa, borç ödeme de o kadar kolaylaşır.

  • Borç Kapatma Planı Yapın

Birden fazla borcu olanlar borç kapama konusunda en acil olanını seçmelidir. Borçların birden fazlası acilse o zaman faizi en yüksek olan belirlenmelidir. Böylece faizi daha da düşürüp borç kapama işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer mümkün oluyorsa borçların tamamının tek bir bankada toplanması ve tek bir yere ödeme yapılması daha kolay olacaktır.

Borçların Tek Bir Bankada Toplanması işlemi Nasıl Olur?

Farklı bankalara borcu olan kişiler, borçlarını tek bankada toplama hakkına sahiptir. Borç birleştirme işlemi ‘Borç Transfer Kredisi’ ile gerçekleştirilmektedir. Borcunu tek bankada toplamayı başaran bir kişi, yeni bir yapılandırma ile tek bir bankaya ödemeye başlar.

Bu yöntemin kullanılması için kişinin farklı bankalara borcunun olması gerekmektedir. Seçilen banka ile iletişime geçen müşteri, banka şubelerine giderek başvuruda bulunabilir. Müşteri, SMS ile ön başvuru işlemi de gerçekleştirebilir. Bu başvurunun değerlendirilmesi sonucunda kişiye SMS ile olumlu ya da olumsuz cevap verilir. Alınan olumlu sonuç ile kişi bankaya başvuruda bulunabilir.

Bankanın borç transfer kredisi onayının ardından kişiye ait tüm banka borçları EFT ile banka tarafından kapatılır. Borç kapama işlemi yapan banka, borçlu ile yeni bir yapılandırma süreci oluşturur ve toplam borcu taksitlendirir.

Borçları Birleştiren Bankalar Hangileridir?

Birden fazla bankaya borcu olanların tüm borcunu bir araya toplayan kredi imkânını sunan bankalar şunlardır;

  • Garanti Bankası
  • TEB
  • ING Bank
  • Akbank
  • Yapı Kredi Bankası

Söz konusu bankalar, şartların uygun olması koşulu ile başvuruda bulunan borç sahiplerine ait tüm borçları bir araya toplayarak yeni kredi fırsatı sunmaktadır. Bankaların borç transfer kredisi vade ve faiz oranları ise değişiklik göstermektedir. Bu nedenle borç transfer kredisine başvurmadan önce vade ve faiz oranlarını iyice karşılaştırmak ve en uygun oranları veren bankaya başvurmak doğru olacaktır. Bu kredi sayesinde bir araya toplanmış olan tüm borçlar tek çatı altında hem daha kolay şekilde ödenir, hem de borçlunun az da olsa nefes alması sağlanır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
725 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
40
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
61
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
38
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
122
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir