Bir Ayda Düz Bir Karna Nasıl Sahip Olunur?


56
565 Paylaşım, 56 points

Düz bir karına sahip olmak başta bayanlar olmak üzere herkesin hayalidir. Ancak ne yazık ki birçok kişide bu durum hayalin bir adım ötesine geçemez. Düz bir karna sahip olmak sanıldığından daha zor ve özverili bir süreçtir. Ama elbette imkansız bir durum değildir. Bu yazımızda bir ayda düz bir karna nasıl sahip olunur sorusuna cevap vereceğiz.

Düz bir karna sahip olmak, sanıldığından daha zorlu bir süreçtir. Yapılan şok diyetler, egzersizler ve karın düzleştirdiği iddia edilen yağlar çoğu zaman etkili olmaz. Düz bir karna sahip olabilmek için düşük kalorili beslenmek, doğru bir diyet programını takip etmek, vücut yağ oranını dengelemek ve kalori yaktıran egzersizleri yapmak gerekir.BİR AYDA DÜZ BİR KARNA NASIL SAHİP OLUNUR?

Düz bir karna sahip olmaz zor olsa da imkansız değildir. Sadece biraz sabırlı olmak ve vereceğimiz ipuçlarını harfiyen uygulamak yeterli olacaktır. Bir ayda düz bir karna nasıl sahip olunur sorusunun cevabı şu şekildedir;

KALORİ ALIMINI AZALTMAK

Düz bir karın için öncelikle alınan yağ oranı azaltılmalıdır. Tüketilen gıdaların kalori miktarı çok önemlidir. Kalori alımını azaltarak vücutta bulunan iş yağların yakımı sağlanabilir. Yarım kiloluk bir vücut yağı, ortalama 3500 kaloriye eşdeğerdir. Bu durumda haftada yarım kilo vermek için günlük 500 kalori yakmak gerekir. Her hafta yarım kilo vermek sağlıklı bir zayıflama olarak görülür. Kalori azaltma işleminde sebze, meyve ve yağsız proteinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. Kalori miktarının azaltılması, kalori alımını azaltacaktır.

LİF ALIMINI ARTIRMAK

Lifli gıdaların fazlasıyla tüketilmesi, kişinin kendisini daha tok hissetmesi ve çok fazla yememesi anlamına gelir. Düz bir karna sahip olmak isteyen kişilerin sebze, meyve, baklagiller ve tam tahıllı gıdaları ağırlıklı olarak tüketmesi gerekir. Günlük tüketilmesi gereken lif miktarı, kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterecektir.

YAĞSIZ PROTEİNLERİ TERCİH ETMEK

Düz bir karna sahip olmak isteyenler, yağsız proteinleri ağırlıklı olarak tüketmelidir. Balık, kümes hayvanları ve az yağlı süt ürünleri düz karın için oldukça doğru besinlerdir. Yağsız protein ağırlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz de yapılması, kısa sürede düz bir karna sahip olmak anlamına gelecektir.

ÖĞÜNLERE ÇORBA İLE BAŞLAMAK

Sağlıklı beslenmenin temel sırrı, daha az kalorili besinlerden tüketmektir. Bu besinlerin başında çorba gelir. Düz bir karna sahip olmak isteyen kişiler öğle ya da akşam yemeğinde bir kase çorba yiyerek günlük alacakları kalori miktarını %20 azaltacaktır. Çorba, midenin büyük bölümünün dolmasına ve kişinin kendisini tok hissetmesine neden olacaktır.

KARIN YAĞLARINI YAKAN YİYECEKLER HİKAYESİNE İNANMAMAK

Yeryüzünde tüketildiği zaman karın yağlarını yakacak ve düz bir karna sahip olmayı sağlayacak hiçbir besin yoktur. Bir besinin direkt yağ yaktığını söyleyen diyetlere inanmak hata olacaktır. Düz karna sahip olmak için sindirim sistemini hızlandırmak ve doğru egzersizleri yapmak gerekmektedir.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK

Düz bir karna sahip olmanın en temel yolu, düzenli egzersiz yapmaktan geçer. Tempolu yürüyüş, bisiklete binmek, dans etmek, yüzmek ve aerobik yapmak gibi egzersizler sayesinde kısa sürede düz karna sahip olmak mümkündür. Bununla birlikte haftanın belirli günlerinde kardiyo egzersizlerine ağırlık vermek gerekir.

Düz bir karın için kişinin günlük ortalama 30 – 60 dakika aerobik egzersizi yapması gerekir. Çok yoğun egzersize gerek olmamakla birlikte kişinin hafifçe terlemesi gerekir. kardiyovasküler hareketler, kalp atışını hızlandırır ve iç organlarda oluşan yağların yakılmasını sağlar.

DÜZGÜN DURUŞ ŞEKLİ BULMAK

Dik durmak ve dik oturmak, yağ yakma ve kas gerginleştirme işlemlerine gerek kalmadan karnın daha toparlanmış görünmesini sağlar. Düz bir karna sahip olmak için doğru oturma şeklinin bulunması ve bunun kalıcı bir hale getirilmesi gerekir.

STRES SEVİYESİNİ AZALTMAK

Kortizol hormonu insanların karın bölgesinde yağ depolanmasına neden olur. kortizol seviyesini düşürmenin en kolay yolu, stresten mümkün olduğunca uzak durmaktır. Vücutta yağ depolamamak için kortizol hormonunun mümkün olduğunca az depolanması, yani stresten uzak durmak gerekir.

DÜZENLİ UYUMAK

Yeterince uyumayan kişilerde kortizol yükselmesine bağlı olarak yağ depolanır. Düz bir karna sahip olmak için düzenli uyumak gerekir. Düzenli bir uyku, vücutta oluşan kortizol hormonunun düşmesine ve Yağ depolanmasının engellenmesine yardımcı olmaktadır.

BESLENME ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRMEK

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek, düz bir karna sahip olmak için doğru adımlardan birisidir. Bazı besinlerin aşırı tüketilmesi, vücutta su toplanmasını ve karın şişkinliğini artırır. Özellikle tuzlu gıdalar, vücutta su tutulmasını artırmaktadır. Bununla birlikte gazlı içecekler ve süt gibi ürünler de karın bölgesinde şişkinliğe neden olmaktadır.

BOLCA SU İÇMEK

Bilinenin aksiye bol su içmek vücutta fazla su depolanmasına neden olmaz. Su içmek tam tersine vücudu temizler ve şişkinliği azaltır. Günlük olarak 2 litre su içilmesi gerekir. Özellikle egzersiz sonrasında daha çok su içmek gerekecektir. Su içmek, kişide tokluk hissi sağlayacağı için daha az yemeyi de sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
565 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
99
Şaşkın
Başarısız Başarısız
62
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir