Biontech Aşısında Yeni Gelişme! Aşı Olanlar Dikkat


70
684 Paylaşım, 70 points

Corona virüs ile mücadele kapsamında en çok kullanılan aşı olan Biontech ile ilgili sürekli yeni gelişmeler olmaya devam ediyor. Biontech aşısı ile ilgili tüm gelişmeler düzenli olarak vatandaşlar ile paylaşılıyor. Bu yazımızda Biontech Aşısında Yeni Gelişme! Aşı Olanlar Dikkat başlığının detaylarını anlatacağız.

Biontech aşısı Corona virüs ile mücadelede en önemli silahlardan birisi haline geldi. Virüse karşı koruyuculuk oranı oldukça yüksek olan bu aşı sayesinde ülkemizdeki Corona virüs vakalarının azalması bekleniyor.BİONTECH AŞISINDA YENİ GELİŞME! AŞI OLANLAR DİKKAT

Biontech CEO’ su Uğur Şahin, ürettikleri Corona virüs aşısı ile ilgili tüm yaşanan gelişmeleri an be an vatandaşlar ile paylaşmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’ nın da gündeminde olan bu gelişmeler kapsamında nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği belirleniyor.

İlk zamanlarda uygulanan Sinovac aşısının yeterli derecede etkili olmadığının anlaşılmasıyla birlikte Biontech aşısına ağırlık verilmesinin ardından iki doz Sinovac olan tüm vatandaşlara 2. Hatta 3. Doz aşılarını Biontech yaptırması önerisinde bulunulmuştu. Ancak iki doz Biontech olan vatandaşlar için herhangi bir açıklama gelmemişti.

İKİ DOZ BİONTECH OLANLARA HATIRLATMA DOZU GELİYOR!

Sağlık Bakanlığı’ nın bilim kurulu ile yaptığı haftalık toplantılarda ele alınan konulardan bir tanesi de aşıların hatırlatma dozları oldu. Vatandaşların aşı yaptırdıktan sonra nasıl daha uzun süre korunabileceğini araştıran bilim insanları, iki doz Biontech aşısı olanların hatırlatma dozu olmalarının gerekli olduğunu söyledi.

Uğur Şahin tarafından yapılan araştırmalar sonucunda da iki doz Biontech aşısı olan vatandaşların belirli bir süre sonrasında koruyuculuğunun devam etmesi için bir üçüncü dozun yapılmasının gerekli olduğu belirlendi. Bu kapsamda sağlık Bakanlığı’ nın da kararı ile iki doz Biontech olmuş vatandaşlara üçüncü doz hatırlatma dozu olarak uygulanacak.

BİONTECH HATIRLATMA DOZU NE ZAMAN YAPILACAK?

Biontech hatırlatma dozu ne zaman yapılacak? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; Corona virüs ile mücadele kapsamında Biontech aşı yaptıran vatandaşlar iki dozunu tamamladılarsa üçüncü hatırlatma dozunu yaptırabilecekler.

Üçüncü dozun yani hatırlatma dozunun yapılması için ikinci aşının uygulanmasının üzerinden 6 ay geçmiş olması gerekecek. Uygulama kapsamında hatırlatma dozunu yaptıran vatandaşların Corona virüse karşı koruyuculuklarının %96,50 oranda olduğu yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmış durumda.

SAĞLIK BAKANLIĞI 18 YAŞ ÜSTÜNE AŞI TANIMLAMAYA BAŞLADI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ve alınan karar kapsamında iki doz Biontech yaptırmış ve ikinci dozun üzerinden 6 ay geçmiş olan 18 yaş ve üzeri tüm vatandaşlara üçüncü hatırlatma dozu tanımlanmaya başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci dozunun üzerinden 6 ay geçmiş olan 18 yaş üstü tüm vatandaşlar, e – nabız uygulaması üzerinden üçüncü doz aşı randevularını almaya başlayabilecekler. Söz konusu aşı tanımlaması 18 yaş altındaki gençleri ise kapsamayacak.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklama kapsamında iki doz Biontech yaptırmış olan tüm vatandaşların belirlenen süreyi doldurduktan sonra üçüncü doz Biontech aşısını yaptırması oldukça etkili olacak. Hatırlatma dozu olarak nitelendirilen bu doz sayesinde aşı yaptıran kişilerin Corona virüse karşı koruyuculukları %96,50 gibi yüksek bir orana çıkmış olacak.

BİONTECH AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Biontech aşı randevusu nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Biontech üçüncü doz aşı zamanı gelen vatandaşlar, e – nabız uygulaması üzerinden kendilerine tanımlanmış olan aşı hakkını gördükten sonra belirlenen aralıklardaki istedikleri tarihe aşı randevusu alabilecekler.

Biontech aşı randevusu alan vatandaşlar ister devlet hastanelerinde ister aile hekimliklerinde randevu tarihlerinde üçüncü doz hatırlatma dozu olan Biontech aşılarını yaptırabilecekler. Söz konusu hatırlatma dozu 6 ayını doldurmuş 18 yaş üstü tüm vatandaşlara uygulanacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir