Binlerce Kişinin Başı Dertte! E Devlet Uygulamasından Bunu Kesinlikle Yapın


94
924 Paylaşım, 94 points

Dolandırıcılar hemen her yerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. E – devlet sistemi üzerinden bile dolandırıcılık işlemleri başlayınca uzmanlardan bu konuda uyarı geldi. E – devlet sistemini kullananların mutlaka e – devlete girerek önlem alması gerekecek. Bu yazımızda Binlerce Kişinin Başı Dertte! E Devlet Uygulamasından Bunu Kesinlikle Yapın başlığının detaylarını paylaşacağız.

İletişim yollarının artmasıyla birlikte dolandırıcılar da daha fazla alanda karşımıza çıkmaya başladı. İnsanların mal güvenliğini ve kişisel bilgilerini korumak artık çok daha zor bir hal almaya başladı. Uzmanlar, teknolojiyi kullanan kişilere e – devlet sisteminde dahi olsa dikkatli olması gerektiğini söyledi.E – DEVLET UYGULAMASINI KULLANANLAR DİKKAT!

E – devlet uygulaması, günümüzde resmi işlemlerin en kolay yapıldığı ve takip edildiği portal olarak kullanılıyor. Özellikle belge kullanımları, devlet ile ilgili işlemlerin takibi gibi konularda e – devlet uygulaması üzerinden anında bilgi almak mümkün.

Ancak hemen her alanda dolandırıcılığın bir yolunu bulan art niyetli kişiler, e – devlet üzerinden de dolandırmanın yollarının peşine düştü. E- devlet üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemlerinin geneli taşınmaz mallar üzerinden yapılıyor.

E – DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN TAPU BİLGİLERİNE NUMARA KAYDEDİN

E – devlet uygulaması üzerinden hemen her türlü işlem yapılabiliyor. Bu işlemlerden birisi de taşınmazlar ile ilgili işlemler. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, e – devlet uygulamasını kullanan ve taşınmazları olan kişilerin bazı önlemler alması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklama kapsamında e – devlet üzerinden taşınmazlarına bakan kişilerin “Tapu Telefon Bilgileri Beyan” yazan kısma girerek cep telefonu numarasını kaydetmesi gerekiyor. Yapılan kayıt işleminin ardından e – devlet üzerinden taşınmazlar ile ilgili yapılan tüm işlemleri ile ilgili kişinin cep telefonuna bilgilendirme SMS’ i gönderilecek.

Kendisine bilgilendirme SMS’ i gönderilen kişi, taşınmaz malları ile ilgili e – devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemi kendisi gerçekleştirmiyor ise hemen tapu müdürlüğü ile telefon ederek durum hakkında bilgi vermesi gerekir.

TAPU İŞLEM GÜVENLİĞİ DOLANDIRICILARI DURDURUYOR

E – devlet üzerinden gerçekleştirilen tapu güvenlik işlemleri, dolandırıcıların bu alanda işlem yapmasını oldukça güçleştiriyor. Kişinin tapu işlemleri bölümüne eklediği cep telefonu numarası üzerinden her işlem için bilgilendirme mesajı alıyor olması, dolandırıcıların kolay yakalanma ihtimaline karşı bu bölümlere hiç girmemesini sağlıyor.

E – devlet uygulamasını kullanarak tapu işlemleri bölümüne giren kullanıcılar buradan cep telefonlarını kaydettikleri zaman yapılan tüm işlemler hakkında kısa sürede bilgi sahibi olurlar. Kullanıcıların e – devlet hesabı üzerinden yapılan herhangi bir işlem karşılığında cep telefonlarına “Adınıza kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde… Sıra no ile işlem yapılmaktadır” şeklinde bir bilgilendirme mesajı gönderilir.

Kullanıcı o anda taşınmaz ile ilgili işlemi kendisi gerçekleştirmiyor ise mutlaka Tapu Müdürlüğü ile iletişime geçerek dolandırıcılık ile ilgili mutlaka bilgi vermesi gerekir. E – devlet üzerinden özellikle taşınmazlar ile ilgili dolandırıcılık yaşanmaması için kullanıcıların cep telefonlarını sisteme mutlaka tanıtması gerekir.

E – DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK TAPU İŞLEMLERİ NELERDİR?

E – devlet üzerinden yapılabilecek tapu işlemleri şu şekilde sıralanır;

 • Tapu Bilgileri Sorgulama
 • Tapu Ve Kadastro Harç Ve Döner Sermaye Sorgulama
 • Elektronik Belge Yönetimi Sistemi Belge Doğrulama
 • Tapu Taşınmaz Beyan
 • Tapu Telefon Bilgileri Beyanı
 • Kimlik Doğrulama Hizmetleri
 • Satış İşlemi Başvurusu
 • Tapu Kayıt Belgesi
 • Tusaga – Aktif Sistemi Kullanıcı İşlemleri
 • Web Tapu İşlemleri
 • Tapu Kayıt Belgesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

94
924 Paylaşım, 94 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir