Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Kilo Verme Yolları


64
627 Paylaşım, 64 points

Kilolu insanların en büyük hayallerinden birisi, kilo vererek hem sağlıklı olmak hem de daha güzel bir görüntüye sahip olmaktır. Kilo vermek için uygulanabilecek yüzlerce diyet ve uygulama bulunur. Ancak birçok insan kilo vermek için bilimsel olarak kanıtlanan yöntemleri tercih eder. Bu yazımızda Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Kilo Verme Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Kilo vermek söz konusu olduğu zaman birçok insan garantili ve bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemleri tercih eder. Çünkü piyasada birbirinden saçma ve hiçbir işe yaramayan birçok kilo verme yöntemi bulunur. Bu nedenle sağlıklı kilo vermek isteyenler genel olarak bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemleri tercih ederler.BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERME YOLLARI NELERDİR?

Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Kilo Verme Yolları şu şekilde sıralanır;

 • Yemeklerden önce su içmek
 • Kahvaltıda yumurta yemek
 • Kahve tüketmek
 • Yeşil çay içmek
 • Şeker ilaveli gıdalardan uzak durmak
 • Karbonhidratı az tüketmek
 • Düşük kalorili beslenmek
 • Daha küçük tabak kullanmak
 • Porsiyon ve kalori kontrolü yapmak
 • Sağlıklı yiyecekler taşımak
 • Probiyotik takviyeler almak
 • Baharatlı yiyecekleri tüketmek
 • Egzersiz yapmak
 • Ağırlık kaldırmak
 • Daha fazla lif tüketmek
 • Daha fazla sebze – meyve yemek
 • Yemekleri yavaş çiğnemek
 • İyi uyumak
 • Gıda bağımlılığından kurtulmak
 • Daha fazla protein tüketmek
 • Asitli içeceklerden kaçınmak
 • Katkı maddesiz besinleri tüketmek
 • Sağlıklı beslenmek

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN YEMEKLERDEN ÖNCE SU İÇMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için yemeklerden önce su içmek, kilo vermenin ilk yollarından birisidir. Su içmek, metabolizmanın %30 oranda daha hızlı çalışmasını ve daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Kilo vermek için yemeklerden yarım saat önce su içmek gerekmektedir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN KAHVALTIDA YUMURTA YEMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için kahvaltıda yumurta yemek, uzun süre tok kalmak için doğru seçeneklerden birisidir. Kahvaltıda yumurta tüketen kişiler 36 saat boyunca daha az kalori almak ve daha fazla kilo vermek açısından kullanılabilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN KAHVE TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için kahve tüketmek, oldukça yararlıdır. Kahve her ne kadar kötü bir seçenek gibi gösterilse de kaliteli kahve sağlık için oldukça yararlıdır. Kahve tüketen kişilerde metabolizma %11 oranda hızlanır ve yağ yakımı %29’a kadar daha fazla gerçekleşir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN YEŞİL ÇAY İÇMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için yeşil çay içmek, bilinen en bilimsel yöntemlerden birisidir. Yeşil çay, yağ yakımını artıran en etkili çay türlerinden birisidir. Zayıflamak için uygulanan birçok diyetin ana maddelerinden birisi yeşil çay olarak görülebilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN ŞEKER İLAVELİ GIDALARDAN UZAK DURMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için şeker ilaveli gıdalardan uzak durmak, alınacak en doğru kararlardan birisidir. Şeker tüketimi başta diyabet ve kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık sorunu ile birlikte Obezite ye neden olmaktadır. Şekerli gıdalardan uzak durulması, kilo vermek için atılmış önemli adımlardan birisidir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN KARBONHİDRATI AZ TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için karbonhidratı az tüketmek, kilo vermek için atılacak önemli bir adımdır. Yapılan çalışmalar karbonhidrat tüketenlerde şekerin hızla yükseldiğini ve bunun da açlık hissine neden olduğunu ortaya koymaktadır. Karbonhidrat miktarı azaltılarak kilo verme desteklenebilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN DÜŞÜK KALORİLİ BESLENMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için düşük kalorili beslenmek, diyetten en fazla sonucu almak için gereklidir. Kişi ne kadar düşük kalorili beslenirse o kadar çok yağ yakımı gerçekleşir. Düşük kalorili diyetle normalden 2 – 3 kat daha fazla kilo vermek mümkündür.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN DAHA KÜÇÜK TABAK KULLANMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için daha küçük tabak kullanmak, daha az yemek yeme anlamına gelmektedir. Kişi kilo verme sürecinde ne kadar küçük taban kullanırsa, o kadar az porsiyon tüketecektir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN PORSİYON VE KALORİ KONTROLÜ YAPMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için porsiyon ve kalori kontrolü yapmak, daha az yemek için atılacak bir adımdır. Kişi bir yemek günlüğü tutarak ya da kalori uygulamalarından kullanarak kısa sürede daha fazla kilo vermeyi başarabilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN SAĞLIKLI YİYECEKLER TAŞIMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için sağlıklı yiyecekler taşımak, çok sık acıkan kişileri için en sağlıklı atıştırmalığı sağlamak anlamına gelmektedir. Kişi yanında meyve, kuruyemiş gibi atıştırmalıklar taşıyarak daha kolay kilo verebilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN BAHARATLI YİYECEKLER TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için baharatlı yiyecekler tüketmek, metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Özellikle acı pul biberi sıkça tüketen kişilerde metabolizma çok hızlı çalışır ve kısa sürede kilo vermek mümkün hale gelir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN EGZERSİZ YAPMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için egzersiz yapmak, en bilindik yöntemlerden birisidir. Egzersiz kişinin hem fiziksel hem zihinsel sağlığı için çok gereklidir. Özellikle göbek ve basen bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak için egzersiz yapmak gerekir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN AĞIRLIK KALDIRMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için ağırlık kaldırmak, diyetle birlikte yaşanan kas kaybının önlenmesi için gereklidir. Kas kaybı, kişinin metabolizmasının yavaşlamasına neden olur. Ağırlık kaldıran kişilerde metabolizma en yüksek seviyelerde çalışır ve kas kayıpları da engellenmiş olur.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN DAHA FAZLA LİF TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için daha fazla lif tüketmek, kilo vermenin en etkili yollarından birisidir. Lif tüketen kişilerde tokluk hissi daha fazla olacağı için uzun vadede kilo kontrolü daha kolay sağlanmaktadır.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN DAHA FAZLA SEBZE VE MEYVE TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için daha fazla sebze ve meyve tüketmek, sağlıklı kilo vermek için gereklidir. Sebze ve meyveler içerdikleri lif sayesinde daha hızlı kilo vermeyi sağlar. Sebze ve meyveleri ağırlıklı tüketen kişilerde kilo kontrolü daha kolay gerçekleştirilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN YEMEKLERİ DAHA YAVAŞ ÇİĞNEMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için yemekleri daha yavaş çiğnemek, beyne daha kısa sürede doydum sinyalinin verilmesini sağlar. Yavaş çiğneyen kişilerde kısa sürede doyma sinyali verildiği için kişi fazla yemek yemek gibi bir sorun yaşamaz. Böylece kilo vermek çok daha kolay olur.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN İYİ UYUMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için iyi uyumak, kilo verme sürecinde önemli bir detaydır. Sağlıklı uyuyan kişilerde Obezite oranı çok daha düşük olmaktadır. Kaliteli bir uyku sayesinde Obezite riski %89 oranda azaltılmaktadır.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN GIDA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için gıda bağımlılığından kurtulmak, oldukça önemlidir. Kişide oluşan sürekli yeme isteği, kilo verememenin en büyük nedenlerinden birisidir. Bu nedenle kişinin kilo vermeden önce bu bağımlılıktan kurtulması gerekir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN DAHA FAZLA PROTEİN TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için daha fazla protein tüketmek, oldukça önemlidir. Yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırmasının yanı sıra günlük 441 kalori eksik alımı sağlar. Böylece kişi çok daha kısa sürede sağlıklı kilo vermeyi başarabilir.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN ASİTLİ İÇECEKLER TÜKETMEMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için asitli içecekler tüketmemek, sağlıklı kilo vermek için gereklidir. Asitli içecekler, sağlıksız bir beslenmenin parçası olarak kilo vermenin engellenmesine neden olur. Asitli içecek tüketen kişilerde Obezite oranı %60 daha fazla olmaktadır.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANMIŞ KİLO VERMEK İÇİN KATKISIZ GIDALAR TÜKETMEK

Bilimsel olarak kanıtlanmış kilo vermek için katkısız gıdalar tüketmek, daha sağlıklı olmak için gereklidir. Katkı maddesi az olan gıdalar sayesinde hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
627 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
109
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir