Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?


63
614 Paylaşım, 63 points

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük korkularından birisi, kullandıkları cihaza virüs bulaşmasıdır. Teknolojinin nimetlerinden birisi olan internet kullanımı, sık sık virüs sorunu ile karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bilgisayarında gerekli koruma programı bulunmayan kişiler, virüslerin hedefi haline gelir. Bu yazımızda Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım sorusuna cevap vereceğiz.

Bilgisayar virüsleri, kullanıcıların başına her daim dert olmayı başarmaktadır. Bu sorunun ne yazık ki çözümü henüz net olarak sağlanmış değil. Bu nedenle hemen her bilgisayarda virüslere karşı bir tehlike bulunması söz konusu.BİLGİSAYARA VİRÜS NASIL BULAŞIR?

Öncelikle bilinmesi gereken, internete bağlı olan bilgisayarların her an virüs tehdidi ile karşı karşıya olduğudur. İnternet sitelerinde gezerken, bir dosya indirirken, video izlerken ya da resimlere bakarken bir anda virüs bulaşması mümkün olabilir.

Bilgisayara virüs bulaşması durumunda bu virüsten kurtulmak kimi zaman çok kolay kimi zaman ise oldukça zordur. Virüs, zaman içerisinde bilgisayarda başlayan bazı normal dışı durumlarla kendini gösterecektir. Bir kişi bilgisayarında virüs olduğunu düşünüyorsa bazı işlemler yaparak virüsten kurtulabilir.

BİLGİSAYARIMDA VİRÜS OLDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Bir bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarında virüs olduğundan şüpheleniyor ise o zaman bazı adımları takip ederek bu durumu garantilemek zorundadır. Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

 • Birinci Adım

Bilgisayara mutlaka bir anti virüs programı yüklenir. Bu program açılarak “Tam Tarama” özelliği aktif hale getirilir ve bütün bilgisayar taranır.

 • İkinci Adım

Tarama işleminin ardından “Başlat” menüsüne gelinir.

 • Üçüncü Adım

Başlat menüsündeki arama çubuğuna “msconfig” yazılır ve enter tuşuna basılır.

 • Dördüncü Adım

Açılan sayfada “Başlatma” yazan sekmeye tıklanır. Buradan bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlatılan tüm uygulamalar görüntülenir.

 • Beşinci Adım

Uygulamalar arasında tanınmayan bir program varsa kaldırılır ve bilgisayar resetlenir.

BİLGİSAYARDA VİRÜS OLDUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Anti virüs programları her virüsü bulamaz. Bu nedenle bilgisayarda oluşan her aksilik ve sorunda virüs olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgisayarda virüs olduğunun belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Bilgisayarın durup dururken kullanılmayan uygulamaları açmaya başlaması
 • Uygulamalar açıldığında hata vermesi
 • Bilgisayarın performansının yarı yarıya düşmesi
 • Bilgisayarın kasmaya başlaması
 • Bilgisayarda kullanılan dosyaların boyutlarının birden değişmesi

Flaş bellek, disket ve harici diskler, bilgisayarlara virüs bulaşmasının en kolay yoludur. Bu depolama aygıtlarını kullanmadan önce bilgisayarda virüs tarama programının mutlaka açılması gerekir. Programın açılmasının ardından depolama aygıtlarının çalıştırılması, olası virüs bulaşma durumunu engeller.

BİLGİSAYARIMDA VİRÜS VARSA NE YAPMALIYIM?

Bir kişi yukarıda saydığımız yöntemler ile bilgisayarında virüs olduğunu tespit etmiş ise bu virüsten kurtulmak için bazı önlemler alabilir. Virüsler kimi zaman çok basit şekilde önlenebilirken bazı virüsler için günlerce mücadele etmek gerekir. Bilgisayarda virüs varsa yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Antivirüs programı kurulmalıdır.
 • Antivirüs programı ile tam tarama yaparak tüm bilgisayar detaylı şekilde taranmalıdır.
 • Disklerin ve belgelerin taranması tamamlandıktan sonra virüs uyarısı verilirse uyarı verilen belgeler komple seçilip silinmelidir.
 • Silme işleminin ardından bilgisayar resetlenmelidir.
 • Virüs uyarısı olmamasına rağmen hala virüs devam ediyor ise mscınfig sekmesinden başlangıç uygulamaları kontrol edilmelidir.
 • Kullanılmayan yabancı uygulamalar bu bölümden tespit edilerek hemen kaldırılmalıdır.
 • Windows Güvenlik Duvarı uygulaması açılarak tam tarama yapılmalıdır.

Bir bilgisayara virüs bulaşması durumunda kendi kendine silinmesi ya da yok olması mümkün değildir. Bilgisayarları tehdit eden binlerce farklı virüs bulunur. Hemen her virüsün temizlenmesinde bahsettiğimiz yöntemler kullanılır. Bu yöntemleri tam olarak uyguladıktan sonra bilgisayarda bulunan virüsten tamamen kurtulmak mümkün olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
614 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir