Bilgisayarım Neden Yavaşladı, Nasıl Hızlandırırım?


72
704 Paylaşım, 72 points

Bilgisayar, günümüzde herkesin vazgeçilmez cihazlarından birisi haline geldi. İnsanlar gününün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyor. Sürekli kullanıma ve yüklemelere bağlı olarak bilgisayarlarda bazen yavaşlamalar görülebiliyor. Bu yazımızda bilgisayarım neden yavaşladı, nasıl hızlandırabilirim sorularına cevap vereceğiz.

Bilgisayarlarda kullanıma bağlı olarak zamanla yavaşlamalar görülebilir. Yavaşlamış bir bilgisayarın kullanımı insanları oldukça bunaltacak hatta çileden çıkartacaktır. Bilgisayar performansını oldukça fazla etkileyen yavaşlama, bir süre sonra bilgisayarda hiçbir işlemin yapılamamasına neden olur.BİLGİSAYARIM NEDEN YAVAŞLADI?

Bilgisayar kullanıcıları, işlerine yarayacak çok sayıda yazılımı yüklerler. Kullanımı kolaylaştıracak olan tüm yazılımların yüklenmesi, zamanla bilgisayarda çok geniş yer kaplamaya başlarlar. Yazılımların silinmesine rağmen bu yazılıma ait olan dosya parçacıkları bilgisayardan asla silinmez. Bu durumda bilgisayarın zaman içerisinde yavaşlamasına neden olur.

BİLGİSAYARI NASIL HIZLANDIRIRIM?

Bilgisayarı hızlandırmak için kullanılabilecek birçok yöntem vardır. Bilgisayarı nasıl hızlandırırım sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;

ÖNEMSİZ DOSYALARI VE PROGRAMLARI TEMİZLEME

Bilgisayarı hızlandırmak için önemsiz dosyaları ve programları temizleme işlemi, oldukça iyi sonuç almayı sağlar. Windows işletim sistemi kayıt defterinde, önbellekte bulunan tüm gereksiz dosyaların silinmesi bilgisayarı hızlandıracaktır. Bunun için birçok ücretsiz temizleme yazılımı kullanılabilir. Özellikle masaüstünün temizlenmesi, bilgisayarın hızlanması için oldukça önemlidir. Windows Gezgini masaüstünü her yenilediğinde bilgisayarda yavaşlama meydana gelir. Masaüstü ne kadar sakin olursa, yenileme işlemi o kadar az yavaşlatacaktır.

SABİT DİSKİ BİRLEŞTİRME

Bilgisayara bir uygulama yüklendiğinde ya da silindiğinde dosya sisteminde bazı boşluklar oluşur. Bu boşluklar bilgisayarda yavaşlama yaşanmasına neden olur. Disk birleştirme yöntemi ile bu boşlukları doldurmak mümkündür. Disk birleştirme yöntemi ile bilgisayarı yavaşlatan boşluklar doldurulur ve bu sayede yavaşlama engellenmiş olur.

VİRÜSLERİ, CASUS YAZILIMLARI, KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLARI KALDIRMA

Windows işletim sistemi eski sürümleri ile kötü amaçlı yazılımlara karşı bir koruma sağlamaz. Windows 7 ve üzeri sürümlerde koruma mümkündür. Bilgisayarlarda bulunan yazılımlar kötü amaçlı ise bilgisayarlara virüs bulaştırma ihtimali ile birlikte oldukça belirgin yavaşlama yapacaktır. Böyle bir durum yaşamamak için bilgisayara kötü amaçlı yazılımlar için mutlaka anti virüs programları yüklemek gerekir.

GÖRSEL EFEKTLERİ AYARLAMA

Windows işletim sisteminde kullanılan görsel efektler sistemin çalışmasını daha zevkli hale getirir. Özellikle fazla işlevli olan görsel efektler, bir süre sonra bilgisayarın yavaşlamasına neden olacaktır. bilgisayarın yavaşlamaması için mümkün olduğunca sade görsel ürünleri tercih etmek gerekir.

İŞLETİM SİSTEMİNİ YENİDEN YÜKLEMEK

Yavaşlamış bilgisayarları hızlandırmanın en kolay yolu, işletim sistemini tamamen kaldırıp yeniden yüklemektir. İşletim sistemi yeniden kurulduğu zaman sadece ihtiyaç duyduğu uygulamaları yükleyecektir. Bu durum bilgisayarda oluşan yavaşlamanın tamamen ortadan kalkması anlamına gelir. İşletim sistemi yeniden kurulduğu zaman sistemde kayıtlı olan tüm bilgiler yenilenir. Sistem kayıt bilgilerinin yenilenmesi, bilgisayarın performansının en üst seviyeye çıkması anlamına gelecektir. Burada dikkat edilmesi gereken sistem yenilemesi öncesinde gerekli olan bilgilerin yedeğini almaktır. Bilgilerin yedeklenmemesi, bazı kayıpların yaşanmasına neden olabilir. Tüm bu detaylara dikkat eden bir kullanıcı, gereksiz yere kullanmayacağı uygulamaları da yüklemediği takdirde bilgisayarında herhangi bir yavaşlama sorunu yaşamaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
123
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
121
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir