Bilgisayardaki Görüntü Televizyona Nasıl Aktarılır?


71
694 Paylaşım, 71 points

Bilgisayarı televizyona bağlamak, birçok kişinin sıklıkla yaptığı işlemlerden birisidir. Özellikle büyük ekran televizyonlara bilgisayar bağlanarak film, maç gibi yayınlar daha rahat izlenir. Bilgisayardaki görüntüyü televizyona aktarmak için farklı yollar denenebilir. Bu yazımızda bilgisayardaki görüntü televizyona nasıl aktarılır sorusuna cevap vereceğiz.

BİLGİSAYARDAKİ GÖRÜNTÜ TELEVİZYONA NASIL AKTARILIR?

Bilgisayardaki görüntüyü televizyona aktarmak için farklı yollar kullanılabilir. Bu işlem kablolu ya da kablosuz olarak yapılabilir. Her iki seçenekte de farklı adımları takip etmek gerekir. Bilgisayardaki görüntüyü televizyona aktarma yöntemleri şu şekildedir; • Bilgisayardaki görüntüyü kablo ile televizyona aktarma
 • Bilgisayardaki görüntüyü kablosuz televizyona aktarma

BİLGİSAYARDAKİ GÖRÜNTÜ KABLO İLE TELEVİZYONA NASIL AKTARILIR?

Bilgisayardaki görüntüyü kablo ile televizyona aktarmadan önce bilgisayar ve televizyona uyumlu bir kablo satın almak gerekir. HDMI girişi ve USB girişine mutlaka dikkat etmek gereklidir. Aksi halde yanlış kablo alınmış olur ve işlem gerçekleştirilemez.

Bilgisayardaki görüntüyü kablo ile televizyona aktarmak için masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda farklı işlemler uygulamak gerekir.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARDAN GÖRÜNTÜ KABLO İLE TELEVİZYONA NASIL AKTARILIR?

Dizüstü bilgisayardan görüntüyü kablo kullanarak televizyona aktarmak için HDMI kablosuna ihtiyaç vardır. Bu kabloyu satın alırken uzunluğunun standart 2 metre olduğu bilinmelidir. Kabloyu kullanarak aktarma yapmak için HDMI ucunu televizyona, diğer ucunu ise dizüstü bilgisayarda bulunan HDMI girişine takmak gerekir. Televizyonda 2 giriş varsa HDMI 2 girişi seçilmelidir.

Kabloyu taktıktan sonra kumanda üzerinden Source tuşuna basarak işlem gerçekleştirilir. Görüntü edilemezse Windows tuşu ya da P tuşu kullanılarak seçenekler kısmından “Çoğalt” seçilmelidir.

MASAÜSTÜ BİLGİSAYARDAN GÖRÜNTÜ KABLO İLE TELEVİZYONA NASIL AKTARILIR?

Masaüstü bilgisayardan görüntüyü kablo kullanarak televizyona aktarmak için DVI çıkışını kullanmak gerekir. Kabloyu masaüstü bilgisayar ve televizyon arasında bağladıktan sonra DVD gibi devam etmek gerekir. A/V kanalına girdikten sonra DVD seyredilen kanala gelinir ve bilgisayar ekranı televizyonda görüntülenir.

BİLGİSAYARDAKİ GÖRÜNTÜ KABLOSUZ TELEVİZYONA NASIL AKTARILIR?

Bilgisayardaki görüntüyü televizyona aktarmak için kullanılacak en zahmetsiz yol, kablosuz aktarım yapmaktır. Böylece kablonun verdiği dağınık görüntü ortadan kalkmış olur. Bilgisayardaki görüntüyü kablosuz televizyona aktarmak için gerekli olan şeyler şunlardır;

 • DLNA destekli 1080 P destekli bir televizyon
 • Popcorntime uygulaması
 • Plex uygulaması
 • Kablosuz modem

Bilgisayardaki görüntüyü kablosuz televizyona aktarmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Birinci Adım

Öncelikle Plex uygulaması bilgisayara kurulur. Bu program tamamen ücretsizdir.

 • İkinci Adım

Uygulama yüklendikten sonra sağ alt köşede bulunan plex ikonuna tıklayarak uygulama açılır.

 • Üçüncü Adım

Plex uygulamasının ardından Popcorntime uygulaması yüklenir. Uygulamanın yüklenmesinin ardından sağ üst köşede bulunan dişli ikona tıklanır ve ayarlara gidilir.

 • Dördüncü Adım

Ayarlar bölümünden “Gelişmiş seçenekleri göster” yazan kısım aktif hale getirilir. Ardından “önbellek dizini” bölümüne geçilir.

 • Beşinci Adım

Önbellek dizini bölümünden bilgisayarda kaydedilmiş olan tüm film, dizi gibi dosyalar görüntülenir.

 • Altıncı Adım

Filmlerin görüntülenmesinin ardından Plex uygulamasına geri dönülür. Sol üst köşede bulunan “+” simgesine basılır ve çıkan pencereden istenilen filmler, diziler, müzikler seçilir.

 • Yedinci Adım

Dil seçeneği olarak Türkçe belirlenir.

 • Sekizinci Adım

Klasörler” menüsünden klasör ekle yazan butona basılır. Açılan menüden popcorntime yazan dosya seçilir.

 • Dokuzuncu Adım

İşlemlerin tamamlanmasının ardından televizyondan Wifi ile modeme bağlanılır. Bilgisayarında aynı modeme bağlı olması gerekir.

 • Onuncu Adım

DLNA özelliği sayesinde bilgisayardaki Plex uygulaması televizyondan otomatik olarak görüntülenir. Böylece televizyon ekranına aktarma işlemi tamamlanmış olur. Bu işlemlerin sonunda kablosuz olarak bilgisayar görüntüsü televizyona aktarılmış olacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir