Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Nelerdir? (Olmazsa Olmazlar)


82
804 Paylaşım, 82 points

Bilgisayar kullanımı sırasında olmazsa olmaz programlar bulunmaktadır. Yeni bir bilgisayar almış olan kişilerin mutlaka bu programları yüklemesi gerekmektedir. Aynı şekilde bilgisayara format atılması durumunda da programların tekrar yüklenmesi önemlidir. Bu yazımızda bilgisayarda olması gereken programlar hakkında bilgi vereceğiz.

Bilgisayar kullanırken birçok işlemin yapılabilmesi için programlara ihtiyaç duyulmaktadır. Her işlem için farklı bir programa gerek vardır. Bu programlar sayesinde bilgisayar kullanımı çok daha kolay bir hale gelmektedir.BİLGİSAYARDA OLMASI GEREKEN PROGRAMLAR NELERDİR?

Bilgisayarda mutlaka olması gereken birçok program bulunmaktadır. Bilgisayarda olması gereken programlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İnternet Tarayıcı: Google Chrome
 • Bakım Onarım Programı: Advance System Care
 • Bulut Depolama Programı: Dropbox
 • Ekran Görüntü Alma Programı: Screen Capture Pro
 • Program Yöneticisi: İobit Uninstaller
 • Meyda Oynatıcısı: Vlc Media Player
 • Dosya Sıkıştırma Ve Çıkarma Programı: Winrar
 • Resim Editörü: Gımp
 • Güvenlik Programı: Avast Free Antivirüs
 • Dosya Kurtarıcı Programı: Recuva
 • Ofis Programları: Word

İNTERNET TARAYICISI: GOOGLE CHROME

İnternette gezmek isteyenlerin mutlaka internet tarayıcı kullanması gerekmektedir. Günümüzde en fazla tercih edilen internet tarayıcısı Google Chrome’ dur. Google Chrome, diğer tarayıcılardan çok daha hızlıdır ve geniş bir eklenti kütüphanesi içermektedir.  Bu kütüphane içerisinde resim düzenlemeden oyuna kadar her şeyi bulmak mümkündür. Google Chrome kullanımının tek eksi yönü, RAM kullanımına bağlı olarak bir süre sonra yavaşlama yaşanmasıdır.

BAKIM ONARIM PROGRAMI: ADVANCED SYSTEM CARE

Bilgisayar kullanıcıları her daim hızlı bir bilgisayar kullanmak isterler. Hızlı açılan, hızlı program açan, hızlı oyuna giren bir bilgisayar tüm kullanıcıların en büyük hayalidir. Bilgisayarlar zaman içerisinde kullanıma, gereksiz dosyalara ve virüslere bağlı olarak yavaşlamaya başlayacaktır. Bu durumun önüne geçmek için bakım onarım programı kullanmak gerekmektedir. Bilgisayarda kullanılacak en iyi bakım onarım programı Advanced System Care ’dir. Bu program sayesinde bilgisayara format atmaya gerek bile duymadan kısa sürede çözüm yolu bulmak mümkün olacaktır. Advanced System Care hem ücretsiz hem ücretli olarak sunulmaktadır. Bu program sayesinde bilgisayarda bulunan zararlı yazılım ve virüslerden kurtulmak mümkündür.

BULUT DEPOLAMA PROGRAMI: DROPBOX

Bilgisayarın depolama alanını doldurmamak için yapılması gereken, depolama programlarını kullanmaktadır. Bilgisayar için kullanılabilecek en iyi depolama programı Dropbox’ dur. Dropbox, 2 GB depolama alanı sunmaktadır. Bu alan arkadaşlara tavsiye ederek ya da küçük görevleri yaparak artırılabilmektedir. Dropbox üzerinden dosya paylaşımı yapmak da oldukça kolaydır.

EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA PROGRAMI: SCREEN CAPTURE PRO

Ekran görüntüsü almak için kullanılabilecek birçok program bulunmaktadır. Bu programlar arasında hem ücretli hem de ücretsiz kullanılabilen en popüler program Screen Capture Pro’ dur. Birçok işlevi içerisinde barındıran bu program, alınmış olan ekran görüntüsü üzerinde başka bir programa ihtiyaç duymadan düzenleme yapma hakkı sunmaktadır. İnce ayrıntı özelliğine sahip olan Screen Capture Pro, bilgisayarda mutlaka olması gereken programlar arasındadır.

PROGRAM YÖNETİCİSİ: İOBİT UNİNSTALLER

Bilgisayara program indirmek kadar programları yönetmek için de bir programa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda en kullanışlı program İobit Uninstaller’ dir. Sıkıntılı programlar ile mücadele konusunda oldukça işe yaramaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri bulunan bu program, silinse bile programlardan arta kalan gereksiz verilerin de kolaylıkla temizlenmesini sağlamaktadır.

MEYDA OYNATMA PROGRAMI: VLC MEDİA PLAYER

Medya oynatma konusunda bilgisayarda kullanılabilecek en iyi program VLC Media Player’ dır. Bu program sayesinde her türlü medyayı oynatmak mümkün olacaktır. Video ister telefondan kaydedilmiş ister bilgisayara indirilmiş olsun, bu program sayesinde kolaylıkla oynatmak mümkün olacaktır.

DOSYA SIKIŞTIRMA VE ÇIKARMA PROGRAMI: WİNRAR

Bilgisayarda bulunan dosyaların daha az yer kaplaması ve bilgisayarda daha çok dosya barındırmak için yapılabilecek en kolay uygulama, dosyaları sıkıştırarak kaydetmektir. Dosya sıkıştırma programı olarak Winrar kullanılmaktadır. Bu program sayesinde ‘’.rar’’ ya da ‘’.zip’’ uzantılı dosyaları sıkıştırmak mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra aynı program ile sıkıştırılmış dosyaları da çıkarmak mümkündür.

RESİM EDİTÖR PROGRAMI: GIMP

Fotoğraflar üzerinden değişiklik yapmak isteyenler için kullanılacak en iyi programlardan birisi GIMP programıdır. Tamamen ücretsiz olarak sunulan bu program, Microsoft Paint programından çok daha kullanışlıdır. Profesyonelce program arayanlar için doğru seçim olacaktır.

GÜVENLİK PROGRAMI: AVAST FREE ANTİVİRÜS

Bilgisayarda bulunması gereken en önemli programlardan birisi anti virüs programıdır. Bilgisayarı virüslerden korumak için kullanılabilecek Avast Free Anti Virüs programı, zararlı yazılım, ani saldırı, kimlik avı gibi sorunlarla mücadele etmek için oldukça kullanışlıdır. Bu program tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır.

DOSYA KURTARICI PROGRAM: RECUVA

Bilgisayar üzerinden kullanılmayan dosyalar geri dönüşüm kutusuna gönderilerek silinebilmektedir. Ancak bazen kullanıcılar Shift + Delete yaparak programları tamamen kaldırmaktadır. Bu durumun geri dönüşü olmayacaktır. Yanlışlıkla silinen önemli bir programın ya da pişman olunan bir programın geri getirilmesi için Recuva isimli program kullanılabilmektedir. Recuva, hard diskten henüz silinmemiş olan dosyayı hemen bulma ve kurtarma özelliğine sahiptir.

OFİS PROGRAMI: WORD

Bilgisayarın olmazsa olmaz programlarının başında ofis programları gelmektedir. Ofis programları içinde en fazla kullanılanı Word programıdır. Word üzerinden yazı yazmak ve bilgisayara kaydetmek mümkündür. Önemli notlar için Wordpad kullanılabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
804 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
97
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir