Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nedir?


83
814 Paylaşım, 83 points

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artan bilgisayar oyunları, çocukların en fazla vakit geçirdiği alanlar olmaya başladı. Bütün gün bilgisayar başından ayrılmayan çocuklar, günlerinin büyük bir kısmını oyun oynayarak geçirmektedir. Bu yazımızda Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Bilgisayar oyunları artık çocuklar için büyük bir tehlike oluşturmaya başladı. Ölçüsünde kullanımında zararından çok yararı olan bilgisayar oyunları, ölçü kaçırıldığı zaman büyük bir canavara dönüşmektedir.BİLGİSAYAR OYUNLARININ ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NEDİR?

Bilgisayar oyunları, çocukların geçişimi üzerinde ne yazık ki yarardan fazla zararlı etkiler vermektedir. İnternetin de yoğun şekilde kullanılmasına bağlı olarak bilgisayar oyunlarına ilgi daha da artmaya başladı.

Çocukların evlerde daha sık vakit geçirmesinin de etkisi ile eğlence amaçlı kullanılabilecek en önemli alternatif haline gelen bilgisayar oyunları, ne yazık ki olumlu etkiden çok olumsuz etkiye neden oluyor.

BİLGİSAYAR OYUNLARININ ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİ NEDİR?

Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Gelişimi Üzerindeki olumsuz Etkileri şu şekildedir; bilgisayar oyunları çocuklar üzerinde görmezden gelinemeyecek kadar olumsuz etkilerde bulunabilir. Çocuklarda yaşanabilecek gelişim bozukluklarının yanı sıra birçok olumsuz durumla da karşılaşmak mümkündür.

Bilgisayar oyunlarının çocuk gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri şu şekilde sıralanır;

 • Duruş bozuklukları
 • Aşırı kilo alma
 • Şiddet eğiliminin artması
 • İçe kapanma
 • İnternet bağımlılığı
 • Saldırganlık
 • Hiper aktivite davranışları
 • Şiddet gereçlerine ilginin artması
 • Güven duygusunun kaybolması
 • Yanlış arkadaşlık

Çocukların bilgisayar oyunlarından zarar görmesini engellemek için çok fazla yasak koymak ve oyunlardan uzaklaştırmak da yanlış bir hareket olacaktır. Çocuklara sınırlı sürede ve kontrollü şekilde oynama hakkı mutlaka verilmelidir.

BİLGİSAYAR OYUNLARININ ÇOCUK GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİLERİ NEDİR?

Bilgisayar Oyunlarının Çocuk Gelişimi Üzerindeki olumlu Etkileri de bulunmaktadır. Bir çocuk ailesinin belirlediği sürede ve doğru oyunları oynayarak kendisi için yararlı bir ortam sağlayabilir. Günümüzde çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimini destekleyen çok sayıda bilgisayar oyunu da bulunmaktadır. Bu oyunlar anne baba gözetiminde ve doğru sürede oynanarak çocuklar için olumlu etkiye dönüştürülebilir.

Bilgisayar oyunlarının çocuk gelişimi üzerindeki olumlu etkileri şu şekilde sıralanır;

 • Dikkatlerinin gelişmesi
 • Algılarının açılması
 • Muhakeme yapma yeteneğinin gelişmesi
 • Matematik becerilerinin artması
 • Güven duygusunun gelişmesi
 • Sorumluluk sahibi olma
 • Sorunlara kolay çözüm getirme

ANNE BABALARIN BİLGİSAYAR OYUNLARINI YASAKLAMASI DOĞRU MU?

Anne babaların bilgisayar oyunlarını yasaklaması doğru mu sorusuna kesinlikle hayır şeklinde cevap verilebilir. Çocuklar için getirilen yasaklama, anne baba ve çocuk ilişkisini olumsuz şekilde etkileyecektir. Çocukların hayatları için bir programlama yapmasına, hedef belirlemesine ve zamanını doğru şekilde kullanmasına izin verilmelidir.

Anne ve babalar bilgisayarı yasaklamak yerine çocuğa sorumluluk sahibi olup belirli bir süre koymasını isteyebilirler. Bu durum çocuğun hem sorumluluk sahibi olması hem de güven duygusunun gelişmesi için önemlidir. Çocuğun süre sınırlandırmasını becerememesi durumunda anne ve baba devreye girerek çocuk için en doğru bilgisayar oyun saatini belirlemesi gerekecektir.

Kısaca söylemek gerekirse; çocuklar sokakta ya da parkta nasıl belirli süre oynama hakkına sahipse bilgisayar oyunlarını da aynı şekilde belirli süre çerçevesinde oynamalıdır. Doğru oyunların seçilmesi için anne ve babanın desteği sağlanmalıdır. Belirlenen doğru oyunların belirli sürede oynanması, çocukların olumsuz etkilenmesini engelleyecek ve olumlu katkı sağlayacaktır.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir