Biden İle Birlikte ABD-Türkiye İlişkilerinde Neler Değişecek?


81
794 Paylaşım, 81 points

ABD’ de gerçekleştirilen olaylı seçimin ardından kazanan isim Joe Biden oldu. Joe Biden’ ın seçim çalışmaları sırasında Türkiye ile ilgili bazı olumsuz düşünceleri, ABD – Türkiye ilişkilerinin nasıl olacağı konusunda kafa karışıklıklarına neden oldu. Bu yazımızda Biden İle Birlikte ABD-Türkiye İlişkilerinde Neler Değişecek? Sorusuna cevap vereceğiz.

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz günlerde oldukça ses getiren ve hararetli bir seçime sahne oldu. ABD Başkanı Donald Trump ve Joe Biden’ ın kıyasıya yarıştığı bu seçimin kazananı Joe Biden oldu. Biden’ ın 20 Ocak tarihinde Beyaz Saray’ daki koltuğuna oturması bekleniyor.BİDEN ABD SEÇİMLERİNİ KAZANDI YENİ BAŞKAN OLDU

Donald Trump’ ın seçimleri kazanacağından oldukça emin olmasına karşılık ipi göğüsleyen taraf Biden oldu. Demokrat aday olan Joe Biden, Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı oldu. Biden’ ın kazanması sonrasında başka Türkiye olmak üzere birçok ülke ABD ile ilişkilerin nasıl olacağını merak etmeye başladı.

Seçim sonrası ADB – Türkiye ilişkilerinin nasıl olacağı sorusu en çok Biden’ ın açıklamaları sonrasında merak konusu oldu. Biden, seçim çalışmaları sırasında Türkiye hakkında hiç de höse gitmeyen açıklamalarda bulunmuştu.

BİDEN SONRASI ABD İÇ İLİŞKİLERİ NASIL OLACAK?

Biden’ in seçiminin ardından ABD’ de iç ilişkilerin nasıl şekilleneceği de oldukça merak ediliyor. Trump yöntemini döneminde Amerika Birleşik Devletleri’ nde bölünmüş ve kutuplaşmış bir toplum oluşmuştu. Bu nedenle Biden’ a bu konuda oldukça önemli adımlar görevi düşüyor.

Biden’ ın ABD içi ilk işlerinden birisi kutuplaşan toplumun yeniden birleşmesi olacak. Oldukça zorlu olan bu işin ardından Corona virüs salgını, sosyal eşitsizlik, ırkçı hareketler gibi birçok konuda önemli adımlar atması ve düzenlemeler yapması bekleniyor.

BİDEN İLE BİRLİKTE ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE NELER DEĞİŞECEK?

ABD seçimleri sonrasında yaşanan iktidar değişimi ile birçok ülke ile ilişkilerin de nasıl şekilleneceği merak edilmeye başladı. Beyaz Saray’ da yaşanan değişikliğin Türkiye ve diğer ülkeler ile ilişkilerinde olumlu ve olumsuz etkileri en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Biden İle Birlikte ABD-Türkiye İlişkilerinde Neler Değişecek? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; ABD Biden seçiminin ardından müttefik ve dost ülkeler ile ilişkileri restore etme sürecine girecek. Bu konuda Trump’ tan oldukça farklı adımların atılması ve ilişkilerde değişiklik bekleniyor.

Türkiye ve Trump yönetiminin iyi ilişkiler kurmuş olmasının ardından Biden ile nasıl ilişkilerin kurulacağı merak edilmeye başladı. Biden’ ın başkanlığı elde etmesinin ardından Türkiye – ABD ilişkilerinin nasıl olacağı merak edilirken yeni bir sayfanın açılması için bir fırsat olabileceği de görüşler arasında yer alıyor.

Hem Türkiye hem de Biden yönetiminin ikili ilişkilere çok önem vermesinden dolayı iki ülkenin birbiri ile yakınlaşmasının mümkün olduğu da düşünülüyor. Elbette ki bu hemen gerçekleşecek bir durum değil. ABD – Türkiye ilişkilerinin tam olarak şekillenebilmesi için iki ülkenin de sabırla beklemesi gerekiyor. Diplomatik yönden yapılacak olan görüşmelerin ardından uygun bir üslup kullanılması koşulu ile iki ülkenin doğru şekilde ilişkiler kurabileceği de öngörüler arasında yer alıyor. Yine de Biden sonrası ABD – Türkiye ilişkilerinin şekillenmesi için bir süre daha beklemek en doğru seçenek gibi görünüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
794 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir