Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren 16 Besin


57
609 Paylaşım, 57 points

Hafıza insan hayatının doğru şekilde devam ettirilmesi için oldukça önemlidir. Yaşam boyunca tüm anıların biriktirildiği hafızanın güçlenmesi için bazı besinlerden yararlanmak mümkündür. Bu yazımızda Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren 16 Besin hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanlar yaşamları boyunca birçok anı ve bilgiyi hafızalarında biriktirirler. Hafızalarının güçlü olması, sağlıklı bir yaşam ve dinç olmak için oldukça önemlidir. Hafızanın güçlü olması için öncelikle beyni iyi beslemek gerekir.BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN 16 BESİN HANGİLERİDİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren 16 Besin şu şekilde sıralanıyor;

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Çikolata
 • Süt ve süt ürünleri
 • Kuruyemiş
 • Kepekli tahıllar
 • Yeşil çay
 • Yumurta
 • Balık
 • Fıstık ezmesi
 • Su
 • Kinoa
 • Chia tohumu
 • Tavuk
 • Ginseng
 • Fındık ve ceviz

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN SEBZELER NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren sebzeler, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Özellikle brokoli, kuşkonmaz ve ıspanak gibi K vitamini yönünden zengin olan sebzeler, tüketen kişilerin hafıza ve konsantrasyon fonksiyonlarının gelişmesini sağlamaktadır. Kırmızı lahana ve kırmızı soğan gibi besinler ise Alzheimer riskini azaltmanın yanı sıra hafızanın artırılması konusunda da oldukça başarılıdır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN MEYVELER NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren meyveler, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Yaban mersini, çilek ve böğürtlen gibi antioksidan yönünden zengin olan meyveler beyin hücrelerinde hasara neden olan serbest radikallere karşı beyni korumaktadır. Kırmızı üzüm, kivi ve portakal gibi meyveler ise antosiyanin yönünden zengin oldukları için hafızanın güçlenmesine destek vermektedir.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN ÇİKOLATA NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren çikolata, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Özellikle yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata, beyin reseptörlerinin harekete geçmesini sağlamak için endorfin hormonunun salgılanmasını artırmaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren süt ve süt ürünleri, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Özellikle yüksek oranda protein içeriğine sahip olan yoğurt, yağsız süt ve az yağlı peynir tüketen kişilerde odaklanmayı artırmanın yanı sıra hafızanın gelişmesine de katkı sağlamaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN KURUYEMİŞLER NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren kuruyemişler, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Kabak çekirdeği ve ay çekirdeğinde bulunan mineraller kavrama yeteneğinin gelişmesi için oldukça önemlidir. Kuruyemişlerin beyin için çok sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN KEPEKLİ TAHILLAR NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren kepekli tahıllar, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Özellikle esmer pirinç, kepek ekmeği ve yulaf gibi kepek yönünden zengin tahılların sıkça tüketilmesi, hafızanın güçlenmesine önemli bir katkı sağlamaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN YEŞİL ÇAY NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren yeşil çay, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerde beyin fonksiyonlarının korunması çok daha güçlü olmaktadır. Bu sayede hafızanın güçlenmesi kolaylaşacaktır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN YUMURTA NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren yumurta, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Yumurtanın içerisinde beyin fonksiyonlarının korunması ve hafızanın güçlenmesini sağlayan A, D, B12 ve B grubu vitaminlerinden bolca bulunmaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BALIK NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren balık, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Hafızasını güçlendirmek isteyen kişilerin haftada en az 2 kere balık tüketmesi gerekmektedir. Özellikle ton balığı ve somon gibi yağlı balık türleri hafızanın güçlenmesi konusunda çok daha etkili olmaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN FISTIK EZMESİ NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren fıstık ezmesi, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. B6 vitamini yönünden zengin olan fıstık ezmesi, tüketen kişilerde beyin odaklanmasını artırırken hafızanın güçlenmesine de katkı sağlamaktadı.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN SU NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren su, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Susuz kalan kişilerin beyinlerinde kortizol denilen hormonun salgılanması daha fazla olmaktadır. Bu hormonun gereğinden fazla salgılanması de hafıza gücünün zayıflamasına neden olmaktadır. Bu nedenle bolca su tüketmek hafızanın güçlenmesini sağlayacaktır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN KİNOA NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren kinoa, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan kinoa, içerdiği protein sayesinde tüketen kişinin zihinsel faaliyetlerinin daha başarılı olması ve yaratıcılığının artmasını sağlamaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN CHİA TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren chia tohumu, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Vitamin konusunda oldukça zengin olan chia tohumu tüketildiği zaman beyinsel yeteneklerin güçlenmesi ve zihnin gelişmesi konularında oldukça fayda sağlamaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN TAVUK NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren tavuk, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Bol bol tavuk yiyen kişilerin dikkat ve motivasyon seviyeleri en üst seviyelere kadar yükselmektedir. Bunun yanı sıra tavuk tüketen kişiler çok daha dinamik ve yaratıcı olmaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN GİNSENG NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren ginseng, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. İnsan sağlığı için çok faydalı olduğu bilinen ginseng, beynin kan dolaşımını istenilen düzeyde tutmaktadır. Düzenli olarak tüketimi durumunda zihinsel çalışmaların artışı söz konusu olmaktadır.

BEYNİ BESLEYİP HAFIZAYI GÜÇLENDİREN FIMDIK VE CEVİZ NASIL TÜKETİLİR?

Beyni Besleyip Hafızayı Güçlendiren fındık ve ceviz, güçlü bir hafızaya sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Fındık ve ceviz içerisinde bulunan omega 3 vitamini, beyinsel faaliyetlerin gelişmesi açısından oldukça etkilidir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklarda fındık ve ceviz tüketimine dikkat etmek oldukça faydalı olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

57
609 Paylaşım, 57 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir