Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Alışkanlık Nelerdir?


68
664 Paylaşım, 68 points

Beyin vücudun en önemli organlarından birisidir. Vücudun merkezi olarak görülen beynin sağlıklı olabilmesi için bazı alışkanlıklara dikkat etmek gerekmektedir. Bu yazımızda Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Alışkanlık Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Beyin sağlıklı bir vücuda sahip olmak için oldukça önemli bir organdır. Beyin sağlığını korumak için bazı alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Günlük hayatında birçok kişinin farkında olmadan sahip olduğu bazı alışkanlıklar, beyin sağlığı için tehlikeli olmaktadır.BEYNE ZARAR VEREN 10 TEHLİKELİ ALIŞKANLIK NELERDİR?

Beyne Zarar Veren 10 Tehlikeli Alışkanlık şu şekilde sıralanır;

  • Uykusuzluk
  • Kahvaltıyı atlamak
  • Aşırı şeker tüketmek
  • Aşırı yemek yemek
  • Sigara kullanmak
  • Uyurken başı örtmek
  • Hava kirliliğine maruz kalmak
  • Hastayken çalışmak
  • İletişim kuramamak
  • Uyarılmış düşünce eksikliğine sahip olmak

UYKUSUZLUK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Uykusuzluk beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Uykusuz kalmak beyne verilebilecek en büyük zararların başında gelmektedir. Sağlıklı bir vücuda ve beyne sahip olabilmek için her gün düzenli olarak 7 – 8 saat uyumak gerekmektedir. Uyku düzeni, beyin hücrelerinin dinlenmesini ve çok daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

KAHVALTIYI ATLAMAK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Kahvaltıyı atlamak, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Kahvaltı günün en önemli öğünlerinden birisidir. Kahvaltı yapıldığı zaman beyne oksijen taşınmasını sağlayan elektrolitler ve besinlerin depolanması sağlanmaktadır. Kahvaltının atlanması durumunda bu depolanma ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kahvaltı asla atlanmamalıdır.

AŞIRI ŞEKER TÜKETMEK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Aşırı şeker tüketmek, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Şeker insanların en çok severek tükettiği besinlerin başında gelmektedir. Ancak şeker lezzetli olmasının yanı sıra oldukça tehlikeli bir besindir. İşlenmiş gıdalar, meyve suları, tatlılar, kekler ve karbonatlı içeceklerde çok fazla şeker bulunmaktadır. Bu tür ürünleri tüketmek beyne zarar vermek anlamına gelecektir.

AŞIRI YEMEK YEMEK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Aşırı yemek yemek, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Aşırı yemek yiyen insanlarda obezite, enerji düşüklüğü ve zayıf beslenme gibi birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Aşırı yemek tüketen kişilerde bir süre sonra zihinsel faaliyetlerde zayıflama görülmektedir. Bununla birlikte odaklanmada ve konsantrasyonda zorluk meydana gelmeye başlayacaktır.

SİGARA KULLANMAK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Sigara kullanmak, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. İnsanların en kötü alışkanlıklarının başında gelen sigara kullanımı, başta akciğerler olmak üzere beyin de dahil birçok organa zarar vermektedir. Sigara tüketen kişilerde beyne oksijen gitmesi engellenmektedir. Bu durumda Alzheimer ve demans gibi beyinle ilgili rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

UYURKEN BAŞI ÖRTMEK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Uyurken başı örtmek, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Birçok kişi uyurken başı dahil tüm vücudunu örter. Bu oldukça kötü bir alışkanlıktır. Başın örtülmesi beyne zarar vermenin yollarından birisidir. Uyku sırasında başın örtülmesi, saf oksijen solunmasını engelleyerek daha fazla karbonhidrat solunmasına neden olmaktadır. Bu da beyin sağlığı için oldukça tehlikeli bir durumdur.

HAVA KİRLİLİĞİNE MARUZ KALMAK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Hava kirliliğine maruz kalmak beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Hava kirliliği insan sağlığı için en tehlikeli durumlardan birisidir. Saf oksijenin engellenmesi anlamına gelen hava kirliliği, beyne oldukça zarar vermektedir. Böyle durumlarda beyin sağlığı için maske kullanmak oldukça akıllıca olacaktır.

HASTAYKEN ÇALIŞMAK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Hastayken çalışmak, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Hasta olan kişilerin mutlaka dinlenmesi gerekmektedir. Hastalık ile savaşmak için kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekmektedir. Bu dönemde ne kadar çok dinlenilirse bağışıklık o kadar kuvvetli olacaktır. Hastayken çalışan kişilerin çalışmaya devam etmesi durumunda beyin büyük ölçüde yorulmaktadır.

İLETİŞİM KURAMAMAK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

İletişim kuramamak, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Konuşma ve iletişim, kişilerin zihinsel sağlığı için oldukça önemlidir. Beynin gelişimi için mutlaka insanlarla iletişim kurmak gerekmektedir. Çok fazla yalnız kalan kişilerde zihinsel gelişimde geri kalmak mümkündür. Bu nedenle mümkün olduğunca iletişim kurmak gerekmektedir.

UYARILMIŞ DÜŞÜNCE EKSİKLİĞİNE SAHİP OLMAK BEYNE NASIL ZARAR VERİR?

Uyarılmış düşünce eksikliğine sahip olmak, beyne zarar veren en tehlikeli alışkanlıklardan birisidir. Sağlıklı bir beyne sahip olmak için egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Yapılan egzersizler beyin gelişimi için çok faydalı olacaktır. Yaşanılan durumlara kayıtsız kalmak, fazla düşünmemek ve çözüm üretmemek, beyin için zararlı bir durumdur. Zihinsel gelişim için bol bol beyin egzersizi yapmak gerekmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir