Beyaz Un Yerine Kullanılabilecek Doğal Ve Sağlıklı Unlar Hangileridir?


89
874 Paylaşım, 89 points

Beyaz un günümüzde en çok kullanılan un çeşidi olarak bilinir. Ancak sağlıklı yaşamak isteyen birçok kişi beyaz un yerine doğal ve sağlıklı unları tercih etmektedir. Bu yazımızda Beyaz Un Yerine Kullanılabilecek Doğal Ve Sağlıklı Unlar Hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

Sağlıklı beslenme son yıllarda giderek yaygınlaşan bir beslenme türüdür. Sağlıklı beslenmeye çalışan birçok kişi, beyaz undan uzak durmaya çalışır. Beyaz un yerine kullanılabilecek çok sayıda un türü vardır. Bu unlar daha sağlıklı ve doğal oldukları için tercih edilmektedir.BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK DOĞAL VE SAĞLIKLI UNLAR HANGİLERİDİR?

Beyaz Un Yerine Kullanılabilecek Doğal Ve Sağlıklı Unlar Hangileridir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Nohut unu
  • Kestane unu
  • Badem unu
  • Kinoa unu
  • Keçiboynuzu unu
  • Soya unu
  • Karabuğday unu

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK NOHUT UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek nohut unu, protein değeri oldukça yüksek besinlerden birisidir. lif açısından zengin olan nohut unu sindirim sistemi ve kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Beyaz unla karşılaştırıldığında çok daha yoğun yapıya sahip olan nohut unu, yüksek oranda polifenol içerir. Polifenol sayesinde kronik rahatsızlıklar kolaylıkla önlenebilir. Nohut unu çoğunlukla Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Güney Asya ülkelerinde kullanılmaktadır.

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK KESTANE UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek kestane unu, kestanenin öğütülmesiyle üretilir. İtalyan mutfağında sıklıkla kullanılan kestane unu, tatlı bir un türüdür. B, C vitaminleri, potasyum, magnezyum ve demir açısından oldukça zengin olan kestane unu gluten içermediği için de sıklıkla tercih edilir.

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK BADEM UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek badem unu, özellikle diyetlerde sıklıkla tüketilmektedir. Bir bardağında 90 adet badem içeren badem unu, gluten içermediği için tercih edilmektedir. Badem unu sayesinde günlük E vitamini ihtiyacının tamamı karşılanabilir. Badem unu kullanımında LDL kolesterol ve kan basıncı düşürülmektedir.

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK KİNOA UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek kinoa unu, son yıllarda sıklıkla tercih edilen unlardan birisidir. Özellikle salata ve yemeklerde kullanılan kinoa, yüksek oranda protein, mineral ve vitamin içermektedir. Kinoa unu ile yapılan besinler yüksek lif oranı sayesinde sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Kinoa unu da gluten içermemektedir.

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK KEÇİBOYNUZU UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek keçiboynuzu unu, baklagiller sınıfına giren bir un türüdür. Keçiboynuzu unu A – B – D vitaminleri yönünden oldukça zengin olmasının yanı sıra protein, magnezyum ve çinko içeriği ile de dikkat çekmektedir. Keçiboynuzu unu sayesinde mide korunurken kemikler de desteklenir. Bağışıklık sistemini güçlendiren keçiboynuzu unu, grip ve nezle gibi rahatsızlıklardan korur.

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK SOYA UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek soya unu, yağlı ve yağsız olmak üzere iki farklı şekilde satılmaktadır. B vitamini ve demir yönünden zengin olan soya unu kalp sağlığının korunması yönünden oldukça faydalıdır. Protein açısından zengin olan soya unu kötü kolesterolün seviyesini azaltır ve kas gelişimine yardımcı olur.

BEYAZ UN YERİNE KULLANILABİLECEK KARABUĞDAY UNU

Beyaz un yerine kullanılabilecek karabuğday unu, uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle diyet yapanlar sıklıkla kullanırlar. Yüksek oranda protein ve vitamin içeren karabuğday unu, gluten içermeyen unlardan birisidir. Karabuğday unu ile kalp ve zihin sağlığı korunabilir. Karabuğday unu, hamur işlerinde de sıklıkla kullanılan doğal ve sağlıklı un türlerinden birisidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

89
874 Paylaşım, 89 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir