Besmele Nedir, Besmelenin Anlamı, Okunuşu ve Faziletleri Nelerdir?


82
804 Paylaşım, 82 points

Besmele, Müslümanlar için oldukça önemlidir. Günlük hayatta sıkça Besmele çekilir. Müslümanlar bir işe başlarken mutlaka Besmele çekerek başlarlar. Bu yazımızda Besmele nedir, Besmelenin anlamı nedir, Besmelenin okunuşu nedir, Besmelenin faziletleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

BESMELE NEDİR?

Besmele, her işe başlarken söylenmesi gereken bir sözdür. Anlamı “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” demektir. Yani Besmele çekerek her işe Allah’ın adını zikrederek başlanmış olur. Allah’ın adının kullanıldığı bir işten her zaman hayır gelecektir.Besmeleye “Allah’ın adını anmak” anlamında kullanılan “Tesmiye” de denir. Besmele, Kur’an – ı Kerim’de yer alan Neml suresinin 30. Ayetinde yer alan bir bölümdür. Fatiha suresinin ise ilk ayetidir. Besmele, Tevbe süresi hariç tüm surelerin başına mutlaka yazılır ve okunur. Surelerin başında kullanılan besmele, bir ayet olarak geçer.

BESMELENİN ANLAMI NEDİR?

Besmele, Allah’ın adı ile başlamak demektir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, her işe başlarken, bir şey yiyip içerken önce besmele çekmiştir. Kur’an – ı Kerim’de Besmele ile ilgili çok sayıda bilgi bulunur. Bu bilgiler arasında besmele çekilmeden kesilen hayvanların etlerinin yenmemesi de yer alır.

Besmele çeken Müslümanlar, yaptıkları işi başkası için değil direk Allah rızası için, O’nun adına yaparlar. Allah’ın izni ile başlanılan hiçbir iş sıkıntılı olmaz. Besmele içerisinde Allah’ın üç ismi yer alır. Allah – Rahman – Rahim.

BESMELENİN OKUNUŞU NELERDİR?

Besmelenin okunuşu şu şekildedir;

BİSMİLLAHİRRAHİM

Besmelenin Türkçe anlamı şu şekildedir;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Besmelenin Arapça okunuşu şu şekildedir;

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

RAHMAN NE DEMEKTİR?

Rahman, Dünya’da yaşayan tüm yaratıklara sayısız rızık ve nimet veren, iyilere de kötülere de rahmet eden anlamını taşır. Rahman kelimesi, Allah’ın isimlerinden birisidir. Kur’an – ı Kerim’de 57 yerde geçmektedir. Rahman ismi kullar tarafından kullanılamaz.

RAHİM NE DEMEKTİR?

Rahim, Ahiret gününde yalnız Müslüman olanlara merhamet eden demektir. Rahim kelimesi, Allah’ın isimlerinden birisidir. Kur’an – ı Kerim’de 115 yerde geçmektedir. Rahim kelimesi kullar tarafından isim olarak kullanılabilir.

BESMELENİN İSTİAZE’Sİ NASIL OKUNUR?

Besmelenin İstiaze’si şu şekilde okunur;

Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm

Besmelenin İstiazesi’nin Türkçe anlamı şu şekildedir;

Kovulmuş Şeytan’ın şerrinden Allah’a sığınırım

Besmelenin İstiazesi’nin Arapça yazılışı şu şekildedir;

اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

BESMELENİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Besmele, her işin başında mutlaka söylenmelidir. Ancak söyleneceği için mutlaka doğru iş olması gerekir. Anlamlı, önemli ve meşru işlerin başında besmele çekmek doğru olacaktır. Müslümanlar yemek yemeye başlamadan, abdest alırken, namaza başlarken, kurban keserken, savaşa giderken her zaman besmele ile başlarlar. Doğru olmayan, suç ve günah olduğu bilinen işlerde besmele ile başlamak uygun olmayacaktır. Besmelenin önemini her fırsatta dile getiren Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, her işine başlarken besmele çekmeyi ihmal etmemiştir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
804 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir