Besicilik Kredisi Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


77
764 Paylaşım, 77 points

Besicilik kredisi, besicilik alanında faaliyet gösteren kişilere maddi olarak destek vermek amacı ile hazırlanmış bir kredi türüdür. Besici ve hayvan yetiştiricisi olarak çalışan kişilere yönelik verilir. Bu yazımızda besicilik kredisi nasıl alınır, besicilik başvuru şartları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Besicilik kredisi, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil olmuş olan besicilere ve hayvan yetiştiricilerine yönelik olarak hazırlanmış bir kredi türüdür. Besicilik kredisi, özel ve kamu bankaları tarafından verilir. Kredinin en büyük özelliği uygun faiz oranları ve vadeler ile sunuluyor olmasıdır.BESİCİLİK KREDİSİ NASIL ALINIR?

Besicilik kredisi almak için kişilerin öncelikle “Çiftçi kayıt sistemi” ne kayıtlı olması gerekir. Kayıtlı olmayan besiciler, öncelikle bu sisteme kayıt olmalıdır. Kayıtlı olan besiciler gerekli şartlara uygun olmaları koşulu ile bankalar üzerinden besicilik kredisi başvurusunda bulunabilir.

BESİCİLİK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Besicilik kredisi almak isteyen besicilerin ve hayvan yetiştiricilerinin uyması gereken belirli şartlar bulunur.  Besicilik kredisi başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Tapu fotokopisi
  • İşletmeler için son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu
  • İşletme tescil belgesi
  • Islah – yetiştirici birliklerine üye olanlardan üyelik belgesi

BESİCİLİK KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Besicilik kredisi, kamu ve özel bankaları tarafından sunulur. Besicilik kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanır;

ZİRAAT BANKASI BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Ziraat Bankası besicilik kredisi, besicilere klasik işletme kredisi ve yatırım kredisi fırsatları şeklinde sunulur. Bununla birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak yürütülen proje kapsamında 1 – 7 yıl arasında faizsiz ya da düşük faizli kredi fırsatı sunulur.

Ziraat bankası üzerinden 30 bin TL’ye kadar yılda bir ödemeli olacak şekilde faizsiz besicilik kredisi almak mümkündür. Bu kredi, en fazla 15 ineği olan besicilere 7 yıl vadeli olarak sunulur. Daha fazla hayvan sahibi olan büyük işletmelere yönelik verilen besicilik kredisi ise 750 bin TL’ye kadar düşük faiz oranları ile sunulmaktadır. Bu krediye Kredi kooperatifleri aracılığı ile başvuruda bulunmak gerekir.

DENİZBANK BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Denizbank besicilik kredisi, projeli yatırım kredileri kapsamında sunulur. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile uğraşanlara yönelik olan bu kredi, besicilik için ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin kolaylıkla alınabilmesini sağlamayı amaçlar. Denizbank besicilik kredisi, 60 aya varan vadelerle alınabilir. Bu kredinin tutarı, besicinin sahip olduğu hayvan sayısının %75’i oranında hesaplanmaktadır.

TÜRKİYE İŞ BANKASI BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Türkiye İş bankası besicilik kredisi, İmece Kart uygulaması kapsamında sunulur. İmece kart sahibi olan besicilere gerekli ekipmanın ve yemin alınması amacı ile sunulur. İş Bankası ile anlaşmalı olan iş yerlerinden malzeme alınması durumunda çok daha uygun faiz oranları sunulur.

VAKIFBANK BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Vakıfbank besicilik kredisi, Tarım Bakanlığı kapsamında sunulan uzun vadeli bir kredidir. Bu kredinin ödenmesi içi uygun dönem hesaplaması yapılır. Besicilere yönelik olarak hazırlanmış olan Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi ile birlikte IPARD Hibe Destekli Yatırım Kredisi ve Makine Ekipman Kredisi de besicilerin kullanabileceği krediler arasında yer alır.

QNB FİNANSBANK BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Besicilik kredisi veren bankalardan birisi de QNB Finansbank olarak bilinir. Finansbank besicilik kredisi, 24 aya kadar vadeli kredi fırsatı sunar. Kredinin miktarı ise belirlenmiş olan maliyetin %75’i oranında verilir. Finansbank besicilik kredisi ödeme aralığı 1 – 3 – 6 – 12 ayda bir olacak şekilde ayarlanır.

YAPI KREDİ BANKASI BESİCİLİK KREDİSİ NEDİR?

Yapı Kredi Bankası besicilik kredisi, Tarım Bakanlığı ile yapılan anlaşma kapsamında sunulur. Bu kredi besicilere yem, bakım, ilaç, aşılama, su ve elektrik gibi giderler için sunulur. Yapı Kredi Bankası besicilik kredisi en fazla 12 ay vadeli olarak sunulur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
764 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir