Bereket Duası (Karınca Duası) Nedir, Ne Anlama Gelir, Faziletleri Nelerdir?


91
904 Paylaşım, 91 points

Halk arasında karınca duası olarak bilinen Bereket duası, genel olarak günlük yaşamda birçok yerde karışımıza çıkmaktadır. Bu dua adından da anlaşılacağı gibi bereket getirmesi amacı ile kullanılmaktadır. Bu yazımızda Bereket Duası nedir, ne anlama gelir sorularınızın cevabını bulabileceğiniz gibi Bereket Duasının Faziletleri hakkında da bilgi sahibi olabileceksiniz.

Bereket Duasının Hikâyesi Nedir?

Hz. Süleyman zamanında yaşanan kuraklık ve kıtlık içinde bulunan halk, büyük bir sıkıntı yaşamaktadır. Bu dönemde Hz. Süleyman ile Mü’minler bir araya gelerek şehir dışına yağmur duası için çıkmışlardır. Karınca duasına giderken Hz. Süleyman’ın dikkatini yoldaki karıncalar çeker. Karıncaların hepsi sırt üstü yatmış ve debelenmektedir. Bu anda Hz. Süleyman’ın kulağına karıncaların ettiği dua gelir. Karıncalar dua ederken ‘ Allah’ım bizi sen var ettin… Ve Senin rahmetin olmadan biz yaşayamayız. Ya bize su verirsin ya bizi helak edersin. Emir, ferman senindir’ demektedir. Karıncaların bu duası karşısında gözyaşlarına hâkim olamayan Hz. Süleyman, bir süre sonra gelen Cebrail’in getirdiği müjdeli haberin ardından geri dönen Hz. Süleyman, karıncaların ettiği duayı ettirmeye başlamıştır. Bereket duası bu şekilde ortaya çıkmıştır.Bereket Duasının Okunuşu Nasıldır?

Bereket (Karınca) duasının okunuşu şu şekildedir;

ALLÂHUMME YÂ RABBİ VE CEBRÂÎLE VE MİKÂÎLE VE İSRÂFÎLE VE AZRÂÎLE VE İBRÂHÎME VE İSMÂİLE VE İSHÂKA VE YAKÛBE VE MUNZİLEL BEREKÂTİ VET TEVRÂTİ VEZ ZEBÛRİ VEL İNCÎLİ VEL FURKÂNİ VE LÂ HAVLE VE LÂ KUVVETE İLLÂ BİLLÂHİL ALİYYİL AZÎM.

  • LÂ İLÂHE İLLALLÂHUL MELİKUL HAKKUL MUBÎN
  • MUHAMMEDUN RESÛLULLÂHİ SÂDİKUL VA’DİL EMÎN
  • YÂ RABBİ YÂ RABBİ YÂ HAYYU YÂ KAYYÛMU YÂ ZEL CELÂLİ VEL İKRÂM
  • ES’ELUKE YÂ RABBEL ARŞİL AZÎM
  • EN YERZUKANÎ RIZKAN HELÂLEN TAYYİBEN Bİ RAHMETİKE YÂ ERHAMER RÂHİMÎN.

DEBERNÛŞ, ŞÂZENÛŞ, KEFEŞTATİYÛŞ, KİTMÎR, YEMLÎHÂ, MEKSELÎNÂ, MİSLÎNÂ, MERNÛŞ.

Bereket (Karınca) Duasının Anlamı Nedir?

Bereket (Karınca) duasının anlamı şu şekildedir;

Ey Cebrail’in, Mikail’in, İsrafil’in, Azrail’in, İbrahim’in İsmail’in, İshak ve Yakup’un rabbi Allah’ım, ey bereketleri indiren, Tevrat, Zebur, İncil ve Kuranı indiren rabbim. Güç ve kudret yalnızca büyük ve yüce olan Allah’a aittir. Apaçık Hak ve yegâne Melik olan Allahtan başka hiçbir ilah yoktur. Sözünde sadık ve Emin olan Hz Muhammed Allah’ın Elçisidir. Ey rabbim, Ey Rabbim, Ey diri ve Kaim olan, Ey celal ve ikram sahibi! Ey büyük (azim) olan arşın sahibi, senden beni helal ve hoş bir rızk ile rızıklandırmanı istiyorum, senin rahmetinle ey merhametlilerin en merhametlisi!

Debernuş, Şazenuş, Kefeştetayyuş, Kıtmir, Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş

Bereket Duasının Arapça Yazılışı Nasıldır?

Bereket (Karınca) duasının Arapça yazılışı şu şekildedir;

أَللَّهُمَّ رَبَّ جَبْرَائِيلَ وَمِيكَائِيلَ وَإِسْرَافِيلَ وَعَزْرَائِيلَ وَإِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَمُنَزِّلَ البَرَكَاتِ وَمُنْزِلَ التَّوْرَاتِ وَالإِنْجِيلِ وَالزَّبُورِ وَالفُرْقَانِ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ العَلِيِّ العَظِيمِ.لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ المَلِكُ الحَقُّ المُبِينِ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ صَادِقُ الوَعْدِ الأَمِينِ. إِنَّ اللهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو القُوَّةِ المَتِينِ.يَا اللهُ، يَا اللهُ، يَا اللهُ، يَا رَبِّ، يَا رَبِّ، يَا رَبِّ، يَا حَيُّ، يَا حَيُّ، يَا حَيُّ يَا قَيُّومُ يَا ذَا الجَلاَلِ وَالإِكْرَامِ أَسْئَلُكَ بِاسْمِكَ العَظِيمِ أَنْ تَرْزُقَنِي رِزْقًا حَلاَلاً طَيِّبًا بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّحِمِينَ.

ﻳَﻣْﻠِﻴﺧَﺎ ﻤِﺜْﻟِﻴﻧَﺎ ﻤَﻜْﺜَﻟِﻴﻧَﺎ ﻣَﺮْﻧﻮُﺶْ ﺪَﺒَﺮْﻧُﻮﺶْ ﺸَﺎﺬَﻧﻮُﺶْ ﻜَﻔَﺸْﻄَﻄَﻴّﻮﺶْ ﻗِﻄْﻣِﻴﺮْ

Bereket (Karınca) Duasının Faziletleri Nelerdir?

Bereket duasının faziletleri oldukça fazladır. Bereket Duası’nın başlıca fazileti şu şekilde söylenebilir;

  • Kim Bereket Duasını 5 ayrı kâğıda yazarak iş yerinin dört köşesine asar ve bir tanesini de kendi üzerinde taşırsa Cenab – ı Hakk, o kimsenin iş yerine rızık ve bereket indirecektir.
  • Bu kişiye o kadar çok bereket ihsan edilir ki, kendisi bile bereket karşısında hayretler içerisinde kalacaktır.
  • Kişinin dükkânına giren alışveriş yapmadan çıkmaz
  • Allah kişinin dükkânına bereket yağdırır
  • Satılmayan bir malın üzerine 7 defa Bereket duası okunup üflenirse, o mal birkaç gün içinde satılacaktır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
904 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
37
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
99
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir