Berat Kandili Nedir, Ne Zaman Kutlanır, Önemi Nedir?


68
664 Paylaşım, 68 points

Berat kandili, Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinir. Şaban Ayının ikinci haftasında idrak edilen Berat kandili İslam dini için oldukça önemli günlerden birisidir. Bu yazımızda Berat kandili nedir, Berat kandili ne zaman kutlanır, Berat kandilinin önemi nedir gibi sorulara cevap vereceğiz.

 BERAT KANDİLİ NEDİR?

Berat kandili, Arapça Beraet Kandili olarak bilinir. Müslümanlar için oldukça önemli gecelerden birisidir. Berat kandili, Ramazan ayının müjdecisi olarak bilinir. Berat kandilinin adı sık sık karıştırılmaktadır. Bazı kişiler Beraat kandili olarak söylerler. Bu gece, Müslümanların günahlarının affolunduğu gecedir. Bu nedenle berat da beraat da aynı anlama gelmektedir. Türk Dil Kurumu’na göre kandilin adı Berat olarak geçmektedir.BERAT KANDİLİ NE ZAMANDIR?

Hicri takvime göre Berat kandili her yıl Şaban ayının 14. Gününü 15. Gününe bağlayan gece olarak bilinir. Kandil orucu Şaban ayının 15. Günü tutulur. Berat kandili her yıl farklı bir güne denk gelir. Bu gün ayın hareketlerine göre belirlenir.

BERAT KANDİLİ ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Kandil gecesi birçok Müslüman oruç tutar ve ibadet eder. Kandilde oruç tutma konusu birçok kişinin kafasında soru işaretlerine neden olur. Şaban ayının 14. Günü mü yoksa 15. Günü mü oruç tutulacağı merak edilir.

Berat kandili orucu ne zaman tutulur sorusuna verilecek cevap; Şaban ayının 15. Günü olarak verilebilir. Kandil günlerinde tarih akşam ezanı ile başladığı için ertesi günü oruç tutmak doğru olacaktır.

BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Berat gecesi, İslam dini için oldukça önemli bir gecedir. Bu gecede Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e tam şefaat salahiyeti verilmiştir. Hz. Muhammed (SAV),  Şaban ayının 13. Gecesi Allah’tan ümmeti için şefaat istemiş, Allahü Teala 14. Gecesi Peygamber efendimizin ümmetinin üçte ikisi için şefaat izni vermiştir. 15. Gecesi kalan için de şefaat istemesine karşılık Allah, kendisinden kaçan ümmet dışındaki tüm ümmete şefaat etmesine izin vermiştir.

BERAT KANDİLİ GECESİ NASIL İBADET EDİLİR?

Berat kandili gecesinde ibadet etmek oldukça faydalıdır. Bu gece ibadet edenler oldukça sevap alır. Hz. Muhammed (SAV) bu gece ile ilgili bir hadiste şöyle buyurmuştur; “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.” (İbn Mâce)”

Berat kandili gecesinde bol bol Kur’an – ı Kerim okunmalıdır. Özellikle Rabbena Atina ve Amener resulü okumak oldukça önemlidir. Din büyüklerinin ve ölmüşlerin kabirlerini ziyaret etmek de önemlidir. Bu özel gecede kırgınlıkların da sonlandırılması ve kırılan gönüllerin alınması doğru olacaktır.

Berat kandili oldukça önemli gecelerden birisidir. Bu gecede bolca namaz kılmak gerekir. Her kim bu gecede 100 rekat namaz kılarsa, Allah ona yüz melek gönderir. Bu meleklerin faydaları şu şekildedir;

  • 30 tanesi cenneti müjdeler
  • 30 tanesi cehennem azabından emniyette olduğunu söyler
  • 30 tanesi dünya kötülüklerini o kişiden çevirir
  • 10 melek ise şeytanın tuzaklarından muhafaza eder.

Berat kandili gecesinde yoksul ve kimsesiz kişileri sevindirmek, yardıma muhtaç olanların elinden tutmak, kişinin sıkıntılarını hafifletir.

BERAT KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Nafile namazı kılmak her zaman mümkündür. Ancak özellikle Berat gecesinde kılınan nafile namazlar oldukça önemlidir. Berat gecesinde kılınacak nafile namazlar bazı kaynaklarda Salat – ül Hayr olarak isimlendirilir. Bu namaz toplamda 100 rekattır. Berat gecesinde kılınan namazın her rekatında Fatiha suresi ve ardından 10 defa İhlas suresi okunmalıdır.

 

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir