Belediyelerde Nakdi Yardım Parası Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır?


91
861 Paylaşım, 91 points

Belediyeler, görevli oldukları bölgede yaşayan yardıma muhtaç ailelerin her türlü ihtiyaçlarını belirlemek ve karşılamakla sorumludur. Belediyelerden birçok yardım almak mümkündür. En çok talep gören yardım ise nakdi yardımdır. Bu yazımızda Belediyelerde Nakdi Yardım Parası Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Belediyelerden en çok talep edilen yardım türlerinden birisi de nakdi yardımdır. Para hemen herkesin ihtiyaç duyduğu bir gereçtir. Ancak bazı aileler çok daha fazla muhtaç durumda olurlar. Böyle aileleri belirleyen belediye, muhtaçlık durumlarını göz önünde bulundurarak nakdi yardım sağlamaktadır.BELEDİYELERDEN NAKDİ YARDIM PARASI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Belediyelerde nakdi yardım parası almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır;

 • TC kimlik numaranızın yazdığı kimlik belgesi
 • Yardım dilekçesi
 • Sağlık provizyon aktivasyon belgesi. (Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınır. Bu belgenin istenmesinin sebebi, kişinin çalışıp çalışmadığını görebilmektir.)
 • Muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi
 • Üzerine kayıtlı araç olmadığına dair belge

Bunların yanı sıra belediyelerin farklı belge talepleri de olabilir. Bunu öğrenmek için ihtiyaç sahiplerinin belediyeye başvurarak istenilen belgeler hakkında bilgi alması gerekir. Belediye nakdi yardımı için her belediye farklı belge talebinde bulunabilmektedir.

BELEDİYE NAKDİ YARDIM TÜRLERİ NELERDİR?

Belediyenin sağladığı nakdi yardım türleri farklılık göstermektedir. İhtiyaç sahiplerinin nakit yardım taleplerine göre yardımda bulunulmaktadır. Belediye nakdi yardım türleri şu şekilde sıralanır;

 • Nakdi destekler genellikle şartlara uygun olan kişilere yapılmaktadır. Nakdi olarak yapılan para yardımlarında verilen para miktarı değişmektedir. Yardımlar genellikle 20 TL ile 800 TL arasında olmaktadır.
 • Doğum yardım parası ödemeleri bütün doğan bebekler için annelere yapılmaktadır. Bu yardımlardan bütün anneler yararlanabilir. Doğum yardım miktarları; 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3. çocuk için 600 TL olarak verilmektedir.
 • Şartlı hamilelik müracaatında bulunan annelere 495 TL yardım yapılmaktadır. -65 yaşından büyük kişilere 3 ayda bir olacak şekilde ödemeler yapılmaktadır. Bu kişilere 3 ayda bir 705 TL para yardımı sağlanmaktadır.

 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar, kişinin engellilik oranına göre değişmektedir. %70 oranın altında engelli olan vatandaşlara üç ayda bir 1.059 TL, %70 ve üzerinde engeli olan vatandaşlara yine üç ayda bir olmak kaydıyla 1.589 TL yardım yapılmaktadır.
 • Öğrencilere devlet tarafından para yardımları yapılmaktadır. Öğrencilerin okuluna ve yaşına göre yapılan para yardımları 456 TL ile 821 TL arasında değişmektedir.
 • Koşullu eğitim yardımlarında ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklara ise aylık olarak 35 TL çocuk yardım parası verilmektedir.
 • Yeni doğum yapan annelere bir kere olmak üzere emzirme yardımı olarak 149 TL destek sağlanmaktadır.
 • Fakirlik maaşı olarak ihtiyaç sahiplerine 643 TL yardım

BELEDİYELERDEN NAKDİ YARDIM ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Belediyelerden nakdi yardım almak için öncelikle belirlenmiş şartlara uygun olmak gerekir. Belediyelerden nakdi yardım alma şartları şu şekildedir;

 • Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması gerekir.
 • Sigortalı olarak hiçbir işte çalışmıyor olmak gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumunda dul veya yetim maaşı gibi yardımları almıyor olmak gerekmektedir.
 • Yardım başvurusunda bulunan kişilerin yardım başvurularının onaylanması için hane içerisindeki kişi sayısına göre düşen gelir tutarının yoksulluk sınırının altında olması zorunludur.
 • Başvurularda ihtiyaç sahiplerinin bazı belgeleri hazırlamaları gerekir.
 • T. C kimlik belgesi aslı veya fotokopisi,
 • Muhtaçlık belgesi gibi evraklar hazırlanmalıdır.

BELEDİYELERDEN NAKDİ YARDIM ALMAK İÇİN NASIL BAŞVURUDA BULUNMAK GEREKİR?

Belediyelerden nakdi yardım almak için başvuruda bulunmak gerekir. Başvuru, muhtarlar üzerinden olabileceği gibi belediyelerin içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden de gerçekleştirilebilir.

Belediyeden nakdi yardım almak isteyen ihtiyaç sahipleri gerekli belgeleri hazırlayarak başvuruda bulunduktan sonra değerlendirme sürecine alınır. Değerlendirme aşamasında başvuru yapan kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığı belirlendikten sonra muhtaçlık durumuna göre nakdi yardım gerçekleştirilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

91
861 Paylaşım, 91 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
105
Başarısız
Komik Komik
86
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
50
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Pinar

5 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba bn evde is arıyorum beş tane çoğum var ve 3 tanesi okula gidiyor ikiside evde ve bnm eğitimleri için çalışmam gerekiyor eşimin hiç bir geliri yok ve İşsiz lütfen

 2. Merhaba benim eşim işsiz evde iş arıyor ve 6 çocuğum var 3 ü okula gidiyor ve küçük bir bebeğim var yardıma ihtiyacımız var

 3. Benim 4 çocuğum var evim kira 7 aydır kirayı ödeyemiyoruz faturalar birikti ne olur bizede yardım edin eşimin işi yok