Bedava Programları İndirirken Dikkat Virüs Tehlikesi


56
677 Paylaşım, 56 points

Bilgisayar kullanıcıları, her işlemleri için sayısız program indirme hakkına sahiptir. Günlük hayatta oldukça kullanışlı olan bu programlara, genel olarak bakıldığı zaman ücretli olarak sahip olunabilmektedir. Programların birçoğunun oldukça yüksek fiyatlara satılması, bilgisayar kullanıcılarını genel olarak bedava programlara yöneltmektedir. Bu yazımızda bedava program indirirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Ücretsiz bilgisayar programı indirmeden önce bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikle indirilen ücretsiz programın güvenilir olup olmadığına mutlaka bakılması gerekmektedir. Güvenilir olmayan bir program üzerinden bilgisayara virüs bulaştırmamak mümkün değildir.BEDAVA PROGRAMLARLA DOLANDIRILABİLİRSİNİZ!

Bedava programlar, çoğu zaman dolandırıcılar tarafından bir paravan olarak kullanılmaktadır. Bilgisayarlar için hazırlanmış ücretsiz programları kullanan dolandırıcılar, bu programlar sayesinde bilgisayara sızarak kişisel bilgileri kolaylıkla ele geçirebilecektir. Bilgilerinin dolandırıcının eline düşmesini kimsenin istemeyeceği gerçeği karşısında, bu tür bedava programları indirmeyi düşünenlerin çok dikkatli davranması gerekmektedir.

BEDAVA PROGRAMLARDA VİRÜS TEHLİKESİ!

Bedava programlarda dolandırıcılık olaylarının yanı sıra bilgisayara virüs bulaşması ile karşı karşıya da kalınabilir. Bedava programdan virüs bulaşması durumunda, bazı bilgisayarlar kullanılmaz hale gelebilecektir. Bilgisayara virüs bulaşması, bilgisayar sahibinin uzun uğraşlar vermesine neden olurken, bilgisayarını tamamen kaybetmesi ile de sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle ücretsiz program indirme konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

BEDAVA PROGRAM İNDİRİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Bedava program indiren bilgisayar kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Dikkatli olarak indirme işlemlerinde sıkıntı yaratacak bir durumla karşılaşma ihtimali oldukça düşük olacaktır. Bedava program indirirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • GÜVENİLİR YAZILIMCI LİSTELERİNİ İNCELEYİN

Ücretsiz programların en güvenilir olanlarına internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Bu konuda birçok güvenilir ücretsiz program listesi bulunmaktadır. Liste içerisinden güvenilir bir program seçerek indirmek, virüs ya da dolandırıcılık olaylarına karşı koruma sağlayacaktır.

  • BİLDİĞİNİZ GELİŞTİRİCİLERİ TERCİH EDİN

Program geliştiricileri, bilgisayar için hazırlanmış olan programların geliştirilmesi ve yenilikler eklenmesi için çalışırlar. Ücretsiz bilgisayar programı indirirken güvenilir geliştiricilerden yararlanmak, yaşanacak sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.

  • PROGRAM HAKKINDAKİ YORUMLARI OKUYUN

Ücretsiz program yorumları, indirme işlemi öncesinde bakılması gereken ilk ayrıntılardan birisidir. Ücretsiz program indirmek isteyen bir kullanıcı, program hakkında yapılmış olan yorumlardan ne kadar güvenilir olduğunu anlayabilecektir.

  • ANTİVİRÜS PROGRAMLARINI KULLANIN

Ücretsiz program indirme işlemi öncesinde bilgisayara bir anti virüs programı indirmek akıllıca olacaktır. Ücretsiz programlar için anti virüs programları indirmek, olası bir virüs durumunda bilgisayarı koruma altına almayı kolaylaştıracaktır.

  • SANAL MAKİNE YAZILIMLARINI DENEYİN

Gelişmiş bilgisayar kullanıcıları, ücretsiz programlardan zarar görmemek için öncelikle sanal makine yazılımlarını denemektedir. Sanal bir alanda açılacak olan programın zarar verip vermeyeceği çok kolay görülecektir. Bu işlemin ardından güvenilirliğine emin olunan ücretiz bilgisayar programı rahatlıkla indirilebilecektir.

  • PROGRAMIN YÜKLENME SÜRESİNE DİKKAT EDİN

İndirilen programın yükleme süresine dikkat etmek gerekmektedir. Yükleme sırasında bazı ücretsiz programlarda ek yazılımlar ya da reklam yazılımları yüklenmesi yaşanabilir. Bir programın indirme işleminin uzun sürmesi, ek yazılım ya da reklam yazılımının da indirildiği anlamına gelecektir. Bu nedenle süreye dikkat etmek oldukça önemli bir ayrıntı olacaktır. Tüm bu ayrıntılara dikkat edildiği takdirde indirilen ücretsiz programdan herhangi bir zarar görülmeyecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
677 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
98
Şaşkın
Başarısız Başarısız
59
Başarısız
Komik Komik
42
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
91
Helal Olsun!
lol lol
129
lol
Aşk Aşk
113
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
93
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
51
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir