Bayat Ekmekleri Sakın Atmayın! İşte Değerlendirme Yolları


77
754 Paylaşım, 77 points

İnsanları ekmeği her zaman taze olarak tüketmek isterler. Ekmeğin biraz olsun bayatlaması, kenara atılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle çok fazla ekmek israfı yapılmaktadır. Bayat ekmekler aslında sanıldığından çok daha lezzetli şekilde tüketilerek israfın önüne geçilebilir. Bu yazımızda Bayat Ekmekleri Sakın Atmayın! İşte Değerlendirme Yolları başlığının detaylarını anlatacağız.

Bayat ekmekler, sanılanın aksine birçok farklı şekilde değerlendirilebilir. Evde bulunan bayat ekmekleri kullanarak birçok lezzetli yiyecek hazırlamak mümkündür. Bu tarifler sayesinde bayat ekmeklerin çöpe atılması da engellenmiş olacaktır.BAYAT EKMEKLERİ DEĞERLENDİRME YOLLARI NELERDİR?

Bayat ekmekleri değerlendirme yolları şu şekilde sıralanır;

  • Yumurtalı ekmek
  • Bayat ekmek pizzası
  • Maydanozlu ekmek dilimleri
  • Kruton
  • Bayat ekmek böreği
  • Bayat ekmek köftesi
  • Bayat ekmek tatlısı

BAYAT EKMEKTEN YUMURTALI EKMEK NASIL YAPILIR?

Bayat ekmekten yumurtalı ekmek yaparak değerlendirmek mümkündür. Yumurtalı ekmek özellikle kahvaltılarda sıklıkla tercih edilmektedir. Herkesin severek tükettiği yumurtalı ekmek için bir kaba 4 adet yumurta, tuz, karabiber ve biraz kekik eklendikten sonra bayat ekmek dilimleri bu karışıma batırılarak kızgın yağda kızartılmalıdır.

BAYAT EKMEKTEN BAYAT EKMEK PİZZASI NASIL YAPILIR?

Bayat ekmekten bayat ekmek pizzası yaparak değerlendirmek mümkündür. Bayat ekmek pizzası kahvaltılarda ve gün içinde atıştırmalık olarak kullanılabilir. Bayat ekmek pizzası yapmak için bayat ekmekler dilimlendikten sonra üzerine domates salçası ya da sosu sürülür. Salçanın üzeri domates, soğan, biber, sucuk, sosis gibi istenilen birçok malzeme ile doldurularak baharatlarla tatlandırıldıktan sonra kaşar peyniri eklenerek fırında kızartana kadar pişirilmelidir.

BAYAT EKMEKTEN MAYDANOZLU EKMEK DİLİMLERİ NASIL YAPILIR?

Bayat ekmekten maydanozlu ekmek dilimleri yaparak değerlendirmek mümkündür. Maydanozlu ekmek dilimleri, özellikle kahvaltıları süsleyecek yiyeceklerden birisidir. Bu lezzet için bayat ekmek dilimlerinin üzerine tereyağ sürüldükten sonra 1 yumurta, beyaz peynir, maydanoz ve tuzu karıştırdıktan sonra ekmeklerin üzerine sürülmelidir. Üzerine pul biber eklenmiş olan ekmekler 15 dakika 200 derece fırında pişirilmelidir.

BAYAT EKMEKTEN KRUTON NASIL YAPILIR?

Bayat ekmekten kruton yaparak değerlendirmek mümkündür. Kruton, kızarmış ekmek parçaları olarak bilinir. Özellikle çorbalarda ve salatalarda kullanılmaktadır. Kruton yapmak için ekmekleri küp küp doğradıktan sonra sarımsak, kekik, karabiber, tuz ve pul biber ile karıştırarak fırınlamak ya da kızgın yağda kızartmak gerekmektedir.

BAYAT EKMEKTEN BAYAT EKMEK BÖREĞİ NASIL YAPILIR?

Bayat ekmekten bayat ekmek böreği yaparak değerlendirmek mümkündür. Bayat ekmek böreği yapmak için öncelikle bayat ekmekler küp küp doğrandıktan sonra 1,5 su bardağı süt, 1 su bardağı beyaz peynir, maydanoz, tuz, sıvıyağ, 2 adet yumurta ve 1 paket kabartma tozu karıştırılarak bu karışıma ekmekleri batırarak yağlanmış tepsiye dizmek gerekir. Ekmekle doldurulan tepsi, 200 derecelik fırında pişirilirken üzerine kaşar peyniri serpmek yeterli olacaktır.

BAYAT EKMEKTEN BAYAT EKMEK KÖFTESİ NASIL YAPILI?

Bayat ekmekten bayat ekmek köftesi yaparak değerlendirmek mümkündür. Bayat ekmek köftesi, bayatlamış ekmeklerin yumurta, kaşar peyniri ve baharatlarla karıştırılarak köfte kıvamına getirilmesi ve köfte şekli verilerek kızartılması şeklinde yapılmaktadır.

BAYAT EKMEKTEN BAYAT EKMEK TATLISI NASIL YAPILIR?

Bayat ekmekten bayat ekmek tatlısı yaparak değerlendirmek mümkündür. Bayat ekmek tatlısı yapmak için dilimlenmiş olan bayat ekmekler çırpılmış yumurtaya batırıldıktan sonra şerbetlenmesi gerekmektedir. Şerbetlenen ekmek tatlısı, kaymak ile oldukça lezzetli bir tatlı haline gelecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir