Başkasının Kredi Notunu Sorgulama Öğrenme


60
591 Paylaşım, 60 points

Başkasının kredi notunu sorgulama hakkında bilgi vermeden önce, bilmeyenler için, kredi notu nedir? Sorusunun cevabını verelim.

Kredi notu; Bankaların müşterilerini çeşitli faktörlere göre, puanlama yaparak değerlendirdikleri ve kredi başvurularında bu değerlendirmeyi dikkate aldıkları bir sistemdir, diyebiliriz.

Başkasının Kredi Notunu Sorgulama

Başkasının kredi notunu sorgulama işleminde, normal kredi notu sorgulama işleminde olduğu gibi, cep telefonuna sistem tarafından mesaj gönderilmektedir. Bu kodun sisteme girilmeden kredi notunun öğrenilmesi, mümkün değildir.Bu sorgulamanın yapılabilmesi için kredi notu sistemine giriş yapılıp, sonrasında başkasının kredi notunu sorgulama butonuna basılarak ilgili alanların doldurulması gerekir. Bu alanlar doldurulduktan sonra kredi notunu sorgulamak istediğiniz kişinin cep telefonuna gelen kodu, ilgili alana girerek kredi notunu öğrenmeniz mümkündür. Bunun dışında başka birisine ait kredi notunu sorgulamanın imkanı yoktur. Bu işlemi genellikle, bankalar üzerinden taksitli satış yapan firmalar yapmaktadır. Bunun dışında başkasının kredi notunu öğrenme durumu, söz konusu değildir.

Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Kredi notu neden düşer? Sorusunun cevapları arasında yer alan kriterlerin ters orantıda seyretmesi, aynı zamanda kredi notu nasıl yükselir? Sorusunun da cevabı niteliğindedir.

Geçmiş Borçlarınızın Düzenli Ödenmemesi

Her ne kadar borçlarınızı kapatmışta olsanız, geçmiş dönemlerdeki borçlarınızı ödeme düzeninizde yaşadığınız sıkıntılar kredi notunuzun düşmesi için bir sebeptir.  Geçmişteki düzensiz ödemeleriniz, 12 ay ile 5 yıl aralığında kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır.

Mevcut Borçlarınızın Miktarı ve Ödenmesi

Bankalara olan güncel borçlarınızın miktarının fazla olması, kredi notunuzun da borçlarınız bitene kadar düşmesine neden olmaktadır. Borçlarınız azaldıkça, kredini notunuzda da ters orantılı olarak artış olmaktadır. Borcunuzun olması, yeni çekeceğiniz kredinin geri ödemesi için bir risk sayılmaktadır. Ayrıca mevcut borçlarınızı düzensiz ödemenizde, kredi notunuzun ödeme düzeninizdeki bozukluğa göre düşmesine sebep olmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatları

Her ne kadar çok önemli bir faktör olmasa da, bankalar üzerinden verdiğiniz otomatik ödeme talimatlarının yapılmaması da, kredi notunun düşme nedenleri arasındadır. Yine otomatik ödeme talimatının verilerek düzenli ödenmesi de, kredi notunun artması için küçük etkileri bulunmaktadır.

Sık Kredi Başvurusunda Bulunmak

Kredi başvurunuzun onaylanmadığı halde sıklıkla yeniden başvuru yapmak, kredi notunun düşme sebepleri arasındadır. Yine bu madde de her ne kadar tek başına önemli bir kriter olmasa da, olumsuz bir sinyal olarak kabul edilmektedir. Çünkü geçen kısa sürede kredi notunuzda değişiklik olmadığı halde defalarca başvuru yapmak, sizin maddi sıkıntınızın boyutunu yansıtacak bir işaret sayılmaktadır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yukarıda da detaylarına değindiğimiz gibi, bankalardan kredi çekebilmek ve kredi kartı alabilmek için en önemli etken kredi notudur. Kredi notu puanlaması, çeşitli risk gruplarına ayrılmıştır. Kredi notu kaç olmalı? Sorusuna cevap verecek olursak, kolaylıkla kredi çekebilmek için kredi notunun 1500 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu notun altında olanlara da kredi çıkma imkanı olsa da, kredi limiti daha düşük olabilmektedir.

Kredi notu puanlaması ve risk gruplarıysa, şunlardır:

0-699 En fazla riskli olan grup

700-1099 Orta risk düzeyindeki grup

1100-1499 Az riskli grup

1500-1699 Risksiz iyi sayılabilecek grup

1700-1900 Risksiz çok iyi grup

Kara listede bulunan kişilerin yer aldığı grup, en fazla riskli olan grup olarak kabul edilmekte ve güncel durumuna göre puanlaması alt seviyelerdedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
591 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
66
Başarısız
Komik Komik
51
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
97
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
121
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir