Başkasının Adına Banka Hesabı Açılır Mı, Cezası Nedir?


77
767 Paylaşım, 77 points

Başkasının adına banka hesabı açmak, ülkemizde oldukça sık görülen bir durumdur. Kişinin haberi dahi olmadan adına açılan banka hesapları üzerinden birçok işlem yapılmaktadır. Bu durum yasalara göre suç teşkil eder. Bu yazımızda başkasının adına banka hesabı açılır mı, başkasının adına banka hesabı açılmasının cezası var mıdır sorularına cevap vereceğiz.

Günümüzde birçok banka, başkasının adına hesap açılmasına ses çıkarmıyor. Bu nedenle birçok kişinin adına haberi bile olmadan banka hesabı açılıyor, bu hesap üzerinden birçok işlem yapılıyor. Özellikle kara para aklama konusunda tercih edilen bu işlem, ülkemiz yasalarına göre yasak.BAŞKASININ ADINA BANKA HESABI AÇILIR MI?

Başkasının adına banka hesabı açılır mı sorusunun cevabı elbette ki hayır olacaktır. Banka hesabı, kişilerin kendi adlarına açtırabilecekleri ve kendilerinden başkasının işlem yapma hakkı bulunmayan hesaplardır. Ancak bazı kişilerin banka hesabı kullanmaması, ya da banka işlemleri ile çok ilişkilerinin bulunmaması, bazı kişilerin ve bazı bankaların işine gelir.

Bankacılık sektörü ile az ilişkisi olan kişiler belirlenerek bu kişilerin adına banka hesabı açılabilir ve izinsiz birçok işlem gerçekleştirilir. Özellikle yasal olmayan işlemlerin kolaylıkla yapılabilmesi için başkasının adına banka hesabı açtırma işlemi sıklıkla yapılmaktadır.

Önceleri bu konuda çok fazla yasal düzenlemenin olmaması, birçok kişinin adına habersiz banka hesabı açılmasına zemin hazırlıyordu. Ancak yeni düzenlemeler kapsamında 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Yasa dahilinde artık denetlemeler çok daha sıkı şekilde yapılmaya başladı.

BAŞKASININ ADINA BANKA HESABI AÇMANIN CEZASI NEDİR?

Başkasının adına banka hesabı açılması konusunda artık çok daha sıkı denetlemeler yapılıyor. Yasa dışı gerekçeler ve özellikle kara para aklamak için kullanılan bu yöntem konusunda bankalara da ciddi uyarılar yapılmış durumda. Bankaların bu tür yasal olmayan işlemlere dahil olmaması ve kişilere izin vermemesi konusunda yönetmelikler hazırlanıp bankalara iletildi.

Başkasının adına banka hesabı açtırma işlemi genel olarak çaycı, kapıcı ya da sekreter olarak çalışan kişilerin üzerinden yapılır. Bu kişilerin bankacılık işlemlerinin yapılması adına vekalet vermesi, art niyetli kişilerin bu durumu kullanmasına neden olmaktadır. İnsanların iyi niyetinin kötü amaçlarla suistimal edilmemesi için özellikle bankalara çok iş düşer. Bankaların, hesap açtıracak kişilere mutlaka kimlik bilgisi sorması gerekmektedir.

Bu kapsamda başkasının adına banka hesabı açmanın cezası şu şekildedir;

  • Başkasının adına banka hesabı açıldığının beyan edilmemesi durumunda: 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası
  • Başkasının adına banka hesabı açılmış olan bankanın kimlik beyanı yapmaması durumunda: bankaya 10 bin TL para cezası
  • Başkasının adına banka hesabı açılmış olan bankada işlemi gerçekleştiren banka çalışanına: 20 bin TL para cezası
  • Başkasının adına banka hesabı açtıran kişilere: 1 – 3 yıl arası para cezası + 5 bin güne kadar para cezası

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
767 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
52
Şaşkın
Başarısız Başarısız
17
Başarısız
Komik Komik
129
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
49
Helal Olsun!
lol lol
87
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
55
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir