Başarı Garantili E-Ticaret Stratejileri

İnternet dünyası hayatımızda çok önemli bir yere sahip ve artık birçok insan alışveriş dahil olmak üzere işlerini internet üzerinden hallediyor. Durum böyle olunca küçük ve orta boy işletmelerin pazar payını genişletmek için E-ticarete giriş yapmaları kaçınılmaz. Günümüzde e-ticareti doğru biçimde kullanan işletmeler pazar payını genişleterek çok daha fazla satış rakamlarına imza atıyor. Fakat e-ticarete girişin ve bu serüvende başarı yakalamanın bazı püf noktaları var. Bu yazımızda sizlerle e-ticarete girişin püf noktalarını inceleyeceğiz.

İlk İzlenim ve Müşteriyi Tutmak

Kullanıcılarınız yani potansiyel müşterileriniz e-ticaret mağazasınıza giriş yaptığında ilk izlenim çok önemlidir. İnternet dünyasında görsellik, güvenilirlik ve kullanım kolaylığı gerçekten çok önemli bir yere sahip. Kullanıcıya bu izlenimi vermek için 1 saniye gibi bir süreniz var. Bu süre içerisinde kullanıcıya güzel bir ilk izlenim verir ve kullanıcıyı tutarsanız bir müşteri kazanırsınız. Bu potansiyel müşteri belkide yıllarca mağazanızdan alışveriş yapacak ve siz başka kişilere tavsiye edecek biri olabilir. Bu nedenle e-ticaret mağazanızın her detayını stratejik ve incelikle oluşturmalı güzel bir izlenim yaratmalısınız.

Canlı Destek veya Müşteri Hizmetleri Bağlantısı

Bir e-ticaret mağazasında canlı destek veya müşteri hizmetleri iletişimi çok önemlidir. E-ticaret sanal bir mağaza ve bu mağazada müşteriniz kendini yalnız hissedebilir. Böylesi durumlarda size kolayca ulaşabilmeli ve iletişim kurabilmelidir. Bu müşterinizin kafasında güven algısı oluşturur ve müşteriyi size bağlar. Müşteriniz alışveriş yapmadan önce alacağı ürün hakkında birkaç soru sormak isteyebilir. Bu soruyu size yöneltebileceği bir kanala sahip olduğunda satın alma işlemi çok daha hızlı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre canlı destek bağlantısı olan e-ticaret siteleri diğerlerine oranla 3 kat daha fazla satış rakamına sahiptir.

Veri Güvenliği ve Gizlilik Mesajı

E-ticaret güvenlik ve müşteri bilgilerinin gizliliğini gerektiren bir oluşumdur. Bunu en iyi şekilde oluşturmalı ve müşteriye bunun mesajını vermelisiniz. İnsanlar e-ticaret sitelerinde en çok güvenliğe önem verir, bunu sağlayan sitelerden alışveriş yapar ve tavsiye eder. Sizde tüm gereken güvenlik kriterlerini sağlayarak bunu müşterinize en iyi şekilde lanse etmelisiniz.

Mobil Dünyada Varlık %80

E-ticaret mağazanızın bir mobil versiyonu mutlaka olmalı ve mobil odaklı çalışmalar yapmalısınız. İnternet kullanıcılarının %80’i gün içerisinde mobilden bağlantı kuruyor ve alışveriş yapıyor. Bu oranın gün geçtikçe artış gösterdiğini varsayarsak mobil uyumlu olmayan e-ticaret sitelerinin başarı sağlaması imkansız. Bu nedenle mağazanızı mobil uyumlu hale getirmeniz ve bunu ilk izlenim kriterimizdeki tavsiyelere göre yapmanız potansiyel müşterileri devamlı müşteri haline getirmeniz için olmazsa olmazdır.

Görsellik Kavramını Doğru Kullanın

İnsanlar yazı içerikli metinlerin yerine görsel odaklı mesajları algılamada çok daha hızlı davranıyor. Görsel olarak verilen mesajlar kişiler üzerinde çok daha etkili oluyor. Bu nedenle vereceğiniz mesajlarda, tasarımınızda görsel kavramını çok doğru biçimde kullanmalısınız. Unutmayın uzun bir metinle anlatmak istediğinizi tek bir görsel ile çok daha etkili biçimde aktarabilirsiniz.

Kayıt Formları ve Bunaltıcı Sorular

Kullanıcılarınız için her zaman en pratik yolu hedefleyin. Örneğin üyelik kısmında kullanıcılara 2 – 3 sayfalık üyelik formları doldurtmak yerine e-posta ve şifre içeren bir form sunun ve 5 saniyede üye olmasına olanak sağlayın. Aynı şekilde sipariş formlarında basitliği hedef alın ve müşterinizi gereksiz isteklerle bunaltmayın.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Bu e-ticarette başarılı olmak kriterleri arasında en önemli kriterlerden bir tanesi. Sosyal medya günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan en etkin kitle iletişim araçlarından bir tanesi. Bunu eski çağlarda televizyona reklam vermek gibi örneklendirebiliriz. Başarının anahtarı reklamdır, bu nedenle çağımızda sosyal medyayı etkin ve doğru biçimde kullanmak en iyi reklamlardan. Doğru biçimde kullanılan sosyal medya milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşmak için bir yol.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk projeleri ile varlığınızı iyileştirebilirsiniz. Marka imajı oluşturmak ve insanların dikkatini çekmek için sosyal sorumluluk projeleri çok önemlidir. İnsanlar iyi işler yapan markaları desteklemek ister. Bu nedenle iyi işlerde adınızın geçmesi insanların sizden alışveriş yapması için güzel bir teşvik olacaktır.

Sonuç

  • E-ticaret dünyası gün geçtikçe gelişimini sürdüren ve rekabetin sürekli artış gösterdiği bir oluşum. Bu nedenle bu dünya içerisinde başarılı olmak ve varlığımızı sürdürmek için herşeyi doğru biçimde yapmalı ve stratejik ilerlemeliyiz. E-ticaret mağazaları aynı pasaj içerisinde dükkanı olan esnaflar gibidir, rekabet ve müşteriyi yakalama hırsı daimdir. Bu nedenle farklılık yaratmak ve müşteri odaklı olmak size her zaman kazandırır.