Baş Ağrısı Doğal Olarak Nasıl Geçirilir?


61
594 Paylaşım, 61 points

Baş ağrısı kişiye rahatsızlık veren bir durumdur. Hemen her insanın karşılaştığı bu rahatsızlık ilaçla olduğu kadar doğal yollarla da tedavi edilebilir. Bu yazımızda Baş Ağrısı Doğal Olarak Nasıl Geçirilir sorusuna cevap vereceğiz.

Baş ağrısı hemen her durumda yaşanabilecek sıkıntılı bir ağrı türüdür. Hafif ağrımasının yanı sıra insanı yataktan çıkartamayacak kadar şiddetli de olan baş ağrısı, insanların hayatlarını sıkıntılı bir hale sokabilir.BAŞ AĞRISI DOĞAL OLARAK NASIL GEÇİRİLİR?

Baş ağrısı ilaç tedavisi ile geçirilebildiği gibi daha doğal yöntemleri kullanarak da tedavi etmek mümkündür. Baş Ağrısı Doğal Olarak Nasıl Geçirilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Lavanta yağı kullanmak
 • Nane yağı kullanmak
 • Fesleğen yağı kullanmak
 • Keten tohumu kullanmak
 • Kahve tüketmek
 • Güneşten uzak durmak
 • Parmakla akupunktur uygulamak
 • Sıcak duş almak
 • Alına buz koymak
 • Su içmek
 • Başın arkasına masaj yapmak
 • Boyun ve omuzları ovmak
 • Düzenli boyun egzersizi yapmak
 • Nefes egzersizi yapmak
 • Karanlık ve sessiz bir yerde dinlenmek

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN LAVANTA YAĞI KULLANMAK

Baş ağrısını geçirmek için lavanta yağı kullanmak, doğru yöntemlerden birisidir. Lavanta yağı güzel kokmakla birlikte migren de dahil baş ağrılarını geçirmektedir. Lavanta yağı ile baş ağrısını geçirmek için kaynamış 2 – 3 bardak suya 2 – 4 damla lavanta yağı damlatmak ve ve bu karışımı koklamak yeterli olacaktır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN NANE YAĞI KULLANMAK

Baş ağrısını geçirmek için nane yağı kullanmak, doğru yöntemlerden birisidir. Nane yağı tansiyon ve gerginliğe bağlı baş ağrısının tedavisinde kullanılır. Nane yağı sinüsleri açarak vücuttaki kan akışını hızlandırır ve bu sayede vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlar.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN FESLEĞEN YAĞI KULLANMAK

Baş ağrısını geçirmek için fesleğen yağı kullanmak, doğru yöntemlerden birisidir. Yemeklerde de sıklıkla kullanılan fesleğen hem lezzetli hem de hoş kokulu bir bitkidir. Baş ağrısı tedavisi için de kullanılabilen fesleğen yağı, kas gevşetici özelliği sayesinde kısa sürede ağrının geçirilmesini sağlayacaktır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN KETEN TOHUMU KULLANMAK

Baş ağrısını geçirmek için keten tohumu kullanmak, doğru yöntemlerden birisidir. Bazı baş ağrılarının nedeni vücutta bulunan iltihaptır. Omega 3 yağ asitleri tarafından zengin olan keten tohumu, baş ağrısını hafifletmek için sıklıkla kullanılır.

 BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN KAHVE İÇMEK

Baş ağrısını geçirmek için kahve içmek, doğru yöntemlerden birisidir. Kahvenin baş ağrısını geçirmesi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Kahvenin baş ağrısı geçirme etkisine sahip olduğu bilinmektedir. Ancak çok fazla tüketiminin zararlı olacağı da unutulmamalıdır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN GÜNEŞTEN UZAK DURMAK

Baş ağrısını geçirmek için güneşten uzak durmak, doğru yöntemlerden birisidir. Yapılan araştırmalara göre güneş ışığının parlak ve sıcak olması, susuzluğa bağlı baş ağrısına neden olmaktadır. Özellikle migren ağrılarına sebep olan güneş ışığı, şemsiye altında durmakla ya da güneş gözlüğü takmakla geçirilebilir.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN PARMAKLA AKUPUNKTUR UYGULAMAK

Baş ağrısını geçirmek için parmakla akupunktur uygulamak, doğru yöntemlerden birisidir. Geleneksel Çin tedavisi olarak bilinen akupunktur, baş ağrısının geçirilmesi için yardımcı yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi kullanmak için baş parmak ve işaret parmağı arasındaki bölgeye 5 dakika boyunca dairesel hareketlerle baskı uygulamak yeterli olacaktır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN SICAK DUŞ ALMAK

Baş ağrısını geçirmek için sıcak duş almak, doğru yöntemlerden birisidir. Baş ağrısı için birçok kişi soğuk suyu tercih eder ancak uzmanlar sıcak duşun baş ağrısını geçirmekte daha faydalı olduğunu söylemektedir. Baş ağrısı başladıktan sonra sıcak bir duş almak, kısa sürede ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN ALINA BUZ KOYMAK

Baş ağrısını geçirmek için alına buz koymak, doğru yöntemlerden birisidir. Alın bölgesine konacak ıslak bir havlu ya da buz torbası, geçici de olsa bir rahatlama sağlamaktadır. Bazı hafif baş ağrısı türlerinin ise tamamen geçmesini sağlayabilmektedir.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN SU İÇMEK

Baş ağrısını geçirmek için su içmek, doğru yöntemlerden birisidir. Baş ağrısının temel nedenlerinden birisi susuzluğa bağlı dehidrasyon oluşmasıdır. Susuzluk nedeniyle baş ağrısı yaşamamak için her gün düzenli su tüketmek gerekir. Su tüketim miktarı erkeklerde günlük 3 litre, kadınlarda günlük 2,2 litre olmalıdır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN BAŞIN ARKASINA MASAJ YAPMAK

Baş ağrısını geçirmek için başın arkasına masaj yapmak, doğru yöntemlerden birisidir. Başın arka bölgesine yapılacak masaj, özellikle migren ağrısının hafiflemesini sağlayacaktır. Hafif baş ağrılarının hafiflemesi için masaj yapma yöntemi kullanılabilir.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN BOYUN VE OMUZLARI OVMAK

Baş ağrısını geçirmek için boyun ve omuzları ovmak, doğru yöntemlerden birisidir. Boyun ve omuzlarda yaşanan gerginliğin azaltılması ve gevşeme sayesinde baş ağrısı kısa sürede geçirilecektir. Bunun için nefes alıp vererek boynu ve omuzları gevşettikten sonra parmaklarla küçük ve dairesel hareketler ile masaj yapmak yeterli olacaktır.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN DÜZENLİ BOYUN EGZERSİZİ YAPMAK

Baş ağrısını geçirmek için düzenli boyun egzersizi yapmak, doğru yöntemlerden birisidir. Baş ve boynu hareket ettiren temel boyun egzersizi hareketlerini yaparak kısa sürede baş ağrılarının hafifletilmesi sağlanabilir. Özellikle kronik baş ağrılarında bu yöntem oldukça önemlidir.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN NEFES EGZERSİZLERİ YAPMAK

Baş ağrısını geçirmek için nefes egzersizleri yapmak, doğru yöntemlerden birisidir. Nefesin düzenlenmesi ve doğru nefes almak, birçok tedavi alanında başlıca kullanılan yöntemler arasındadır. Derin nefes alarak vücutta rahatlama sağlayan kişiler, gerginliği azaltarak baş ağrıları ile mücadele edebilir.

BAŞ AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN KARANLIK VE SESSİZ BİR YERDE DİNLENMEK

Baş ağrısını geçirmek için karanlık ve sessiz bir yerde dinlenmek, doğru yöntemlerden birisidir. Baş ağrısı çeken bir kişi karanlık ve sessiz bir ortamda en az 30 dakika boyunca dinlenerek ağrısından kurtulabilir. Bunun yanı sıra rahat giysiler giyerek ve rahat bir şekilde oturarak da ağrının hafifletilmesi mümkündür.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
594 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir