Bankaların Kara Listesine Girenlerin Yapmaları Gerekenler Nelerdir?


83
814 Paylaşım, 83 points

Bankalardan kredi çekebilmek ve kredi kartı alabilmek için, bankaların aradığı birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, kredi notu sistemini oluşturan kriterler bütünüdür. Kara listede bulunanların kredi çekmeleri zor olsa da, kara listeye girenlerin yapması gerekenler listemizde yer alan yöntemleri uygulamak, şansınızı artıracaktır.

BORCUNUZU KAPATIN

Kara listeye düşme nedeniniz, borçlarınızdan dolayı icralık duruma düşmenizdir. Bu nedenle kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım? Diyenlere ilk tavsiyemiz, bankalara olan borçlarını biran önce eksiksiz olarak kapatmalarıdır. Kapatılmayan ya da herhangi bir şekilde yapılandırılıp ödemesi devam eden borcunuz varken, zaten zor olan kara listeden çıkabilmeniz imkansızdır.

VADELİ MEVDUAT HESABI AÇTIRIN

Borçlarınızı ödedikten sonra imkanı olanların herhangi bir bankadan işleyen bir vadeli mevduat hesabı açtırması, kara listeye girenlerin yapması gerekenler arasında yer almaktadır. Çünkü bankalara olan borcunuz bitmiş olsa dahi, kara listeden hemen çıkmak mümkün değildir, hatta 5 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Borcunu bitirip de bu süreçte kara listeden çıkamayacak olsanız dahi, en azından kredi ve kredi kartı kullanma şansınızı artırabilirsiniz. Bu tamamen bir imkan meselesi olsa da, kara listede olan kişinin borcunu ödedikten sonra vadeli mevduat hesabı açtırması, bankalarca olumlu bir sinyal olarak algılanacaktır.T.C MERKEZ BANKASINA DİLEKÇE YAZILMASI

Eğer yanlışlıkla kara listede adınızın bulunduğunu düşünüyorsanız, T.C. Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne konuyla ilgili bir dilekçe yazarak, yanlışlığın düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

Bunun dışında borcunuzun tamamını bitirdikten birkaç ay sonrada ilgili kuruma yine bir dilekçe yazarak, şansınızı denemenizde fayda var. Zira her ne kadar borcunu bitirenlerin dilekçe yazarak kara listeden çıkması gibi bir uygulama olmasa da, denemekte yarar olduğunu söyleyelim.

İPOTEKLE KREDİ ÇEKİMİ

İpotek karşılığında kredi başvurusunda bulunmakta, kara listeye girenlerin yapması gerekenler arasında ideal bir tercih olarak düşünülebilir. Başvuru yaptığınız bankanın ipotek karşılığında kredi talebinize olumlu yanıt vermesi durumunda, çekeceğiniz krediyi hiç aksatmadan ödemeniz, olumlu bir sinyal olarak kabul edilecektir. Her ne kadar bunu yapmak kesin kara listeden çıkmanız anlamına gelmese de, en azından sonraki kredi başvurularınız için yansıması daha olumlu olacaktır.

KARA LİSTEDEN NE ZAMAN ÇIKILIR?

Normal gecikmelerin silinme süresi, 12 aydır. Bunun dışında kara listeye girdikten sonra borcunu kapatanların isimleri, 5 yıl kara listede kalmaktadır. Açık borcu bulunanlar için zaman aşımıysa, 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Kredi Notu Puan Aralıkları ve Risk Durumları

Bankalara yapacağınız kredi başvurularınızda, aşağıdaki puanlama aralıkları ve buna bağlı olarak hangi grupta yer aldığınızın değerlendirilmesi önemli yer tutmaktadır.

0-699 En riskli grup olup, kredi verilme ihtimali yok denilecek kadar azdır.

700-1099 Orta riskteki gruptur. Kredi çıkması zordur. Kredilerin istenilen tutardan daha düşük çıkma ihtimali yüksektir.

1100-1499 Az risk bulunan gruptur. Kredi çıkabilir olsa da, limit istenilenden biraz düşük olabilir.

1500-1699 İyi görülen gruptur. Gelir belgesi ve kefille, daha yüksek krediler çekilebilir.

1700-1900 Rahat kredi çekebilecek, en iyi gruptur. Kredi tutarı çok yüksek değilse, gelir belgesiz ve kefilsiz kredi çekebilme ihtimalleri yüksek kimselerdir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
814 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
73
Helal Olsun!
lol lol
111
lol
Aşk Aşk
98
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
37
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir