Bankaların Güncel Altın Fiyatları Listesi


59
601 Paylaşım, 59 points

Bankalar, günlük olarak güncel altın fiyatlarını belirlemektedir. Vatandaşlar altın alımlarında bankaların yayınladıkları güncel fiyat listelerini takip ederler. Bu yazımızda bankaların güncel altın fiyatları hakkında bilgi vereceğiz.

Altın Nedir?

Altın, parlak sarı renge sahip ticari değeri çok yüksek bir metaldir. Latince ‘Aurum’ kelimesinin kısaltılmış halidir. Piyasaya işlenerek çok farklı şekillerde çıkartılmaktadır. Mücevhercilik ve para basım alanlarında kullanılmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan altın ayarları 14 – 18 – 22 ayar olarak bilinmektedir.

Altın Neden Önemlidir?

Altın günümüzde güç ve zenginliğin en önemli kaynağı olarak gösterilmektedir. En önemli yatırım araçlarından birisidir. Bir kişinin ne kadar çok altını varsa o kadar çok zengin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Uzun dönem saklanabilen altın, istenildiği zaman kolaylıkla paraya çevrilmektedir. Paraya çevrilmesi için günlük altın gram fiyatlarını bilmek gerekmektedir.Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Altın fiyatları dünya genelinde belirlenmektedir. Bu işlem için yerel belirleme asla yapılmamaktadır. Bunun başlıca nedeni, altının tüm dünya genelinde işlem görmesidir. Ekonomi piyasasının uyumayan tek unsuru altındır piyasasıdır. Bunun temelinde dünya üzerinde farklı saatlerde işlem görmesi yatmaktadır. Türkiye’de altın işlemleri kapandığı saatlerde İngiltere’de başlar. İngiltere işlemleri bitirdiğinde Amerika’da başlar. Bu böyle sürüp gittiği için altın piyasası hiç uyumamaktadır.

Altın fiyatı, tüm dünyadaki ekonomik hareketlere göre belirlenmektedir. Altın fiyatının belirlenmesinde en büyük etki güçlü devletlere aittir. Güçlü devletlerin verdikleri kararlar ya da attıkları her adım, altın fiyatlarının düşmesine ya da yükselmesine neden olmaktadır.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Altın fiyatlarını etkileyen en temek faktör elbette ülkelerdir. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ülkelerdeki ekonomik olaylar
  • Kurum politikaları
  • Ülkelerde yaşanan krizler

Kriz Dönemleri Altın Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Altın en fazla mücevherat sektöründe kullanılmaktadır. Özellikle mücevher kullanımının yoğun olduğu Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkeler, altına yoğun talep göstermektedir. İhtiyacın sürekli devam etmesi, altının fiyatlarını koruma altına almaktadır. Ancak bazen yaşanan kriz dönemleri sonucunda altın fiyatlarında artış ya da azalış gözlemlenebilir. Altın fiyatının yükselmesi ile altına olan talep azalacaktır.

Dolar Altın Fiyatlarını Etkiler mi?

Uluslararası piyasalarda altının değeri dolar ile ifade edilmektedir. Bu nedenle doların hareketleri altını yakından etkileyecektir. Doların Euro’ya karşı değer kazanırsa altın fiyatları düşer ancak değer kaybederse altın fiyatları yükselir. Ülkemizde de dolar kuru altın fiyatları üzerinde etkilidir.

Altın Çeşitleri Nedir?

Altın piyasasını canlı tutmak için kullanılan birçok altın çeşidi bulunmaktadır. Bunların her biri farklı özelliklere sahiptir. Piyasada yer alan altın çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Gram Altın
  • Çeyrek, Yarım, Tam Altın
  • Reşat Altın
  • Hamit Altın
  • Gremse Altın

Gram Altın

Günümüz altın piyasasını en fazla hareketlendiren altın çeşididir. Hem birikim hem de hediyelik amaçlarla kullanılmaktadır. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından üretilmektedir. Tescilli bir altındır. 22 – 24 ayar altından yapılan gram altın 0.995 – 0.916 saflığa sahiptir. Gram altın fiyatları, günlük olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Çeyrek, Yarım, Tam Altın

Bir bütünün parçaları olarak bilinmektedir. Tam altının diğer bir adı Cumhuriyet Altını olarak da bilinir. Altın piyasasını canlı tutan altın çeşitleri arasında yer alırlar. Cumhuriyet (tam) altını 22 ayar ve 7.016 gramdır. Yarım altın 22 ayar ve 3.508 gramdır. Çeyrek altın ise 22 ayar ve 1.754 gramdır. Bu üç önemli altın çeşidinin fiyatı günlük olarak değişiklik göstermektedir.

Reşat Altını

Cumhuriyet altını ile aynı değere sahip olan Reşat altını, altın piyasasında çok fazla bulunmamaktadır. Reşat altını 7.2 gram ağırlığında ve 22 ayar olmaktadır. Reşat altını en güvenli olarak sertifikalı şekilde satılmaktadır.

Hamit Altını

Osmanlı döneminden kalma bir altın çeşididir. Orijinalleri antika değerine sahiptir. Günümüzde küçültülmüş halde satılmaktadır.

Gremse Altın

Cumhuriyet altınının 2.5 katı daha büyüktür. 10 çeyrek altın ya da 5 yarım altına eşdeğer tutulabilir. Gremse altını 22 ayar olmaktadır.

Güncel Altın Fiyatlarını Nasıl Öğrenirim?

Altın fiyatları canlı olarak her gün değişiklik göstermektedir. Oldukça hareketli bir piyasa olan altın piyasasında güncel altın fiyatlarını öğrenmek için mutlaka günlük takip yapmak gerekmektedir. Güncel altın fiyatlarını öğrenmek için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birisi Kapalı Çarşı Canlı altın fiyatlarını takip etmektir. Kapalı Çarşı’da her gün canlı altın fiyatları hakkında bilgi verilmektedir.

Bunun yanı sıra güncel altın fiyatlarını öğrenmek için bankalardan da yardım alınabilir. Bankalar, güncel altın fiyatlarını sürekli yenileyerek en son altın fiyatlarına erişim hakkı vermektedir. Bankalar üzerinden gram altın fiyatı, cumhuriyet altın fiyatı, çeyrek altın fiyatı gibi güncel altın fiyatlarını öğrenmek oldukça kolay olacaktır.

Altın piyasasını canlı takip etmek ve bugünkü güncel altın fiyatları hakkında bilgi almak için bankaların ortak yayınladıkları anlık altın fiyatı ekranını takip etmek en akıllıca çözüm olacaktır. Bu ekran üzerinden hem güncel altın fiyatlarına hem de altın fiyatları grafiğine ulaşmak mümkün olacaktır. Aşağıdaki resme tıklayarak bankaların güncel altın listelerine ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
601 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
79
Şaşkın
Başarısız Başarısız
50
Başarısız
Komik Komik
28
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
78
Helal Olsun!
lol lol
110
lol
Aşk Aşk
102
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
78
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
40
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir