Bankalardaki Puanı Arttırmanın Yöntemleri Nelerdir?


73
682 Paylaşım, 73 points

Bankalardaki Puanı Artırmanın Yöntemleri Nelerdir?

Bankalardan kredi çekmekte zorluk yaşanmasının en önemli ve hatta tek nedeni, kredi notunun düşük olmasıdır. Bankalar arası bir puanlama sistemi olan kredi notu, çeşitli etkenlere bağlı olarak artmakta ve düşmektedir. Aşağıda bankalardaki puanı artırmanın yöntemleri nelerdir? Sorusunun cevaplarını, kapsamlı bir şekilde değerlendirdik.

Bankalardaki Puanı Artırmanın Yöntemleri Nelerdir?

Aşağıda yer verdiğimiz maddeler, Bankalardaki puanı artırmanın yöntemleri Nelerdir? Sorununun cevapları önemli yer tutmaktadır. Bankalardan daha yüksek limitlerde kredi çekebilmek ve kredi kartı alabilmek için, kredi notunu yükseltmenin yolları büyük önem taşımaktadır.

Bankalara Olan Borç Durumunuz

Bankalara olan borç durumunuz, borcunuzun tutarına göre kredi notuna etki eden en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Öyle ki bu borçların genel durumu, kredi notu puanlamasında %35 taban ve tavan puan olarak etki etmektedir.Örneğin bankalara gelirine göre yüksek miktarda borcu olan kişiler ödemelerini düzenli yapıyor olsalar dahi, bu durum bankalara borcunuz bitene kadar kredi notunuza olumsuz yansıyacaktır. Borçlarınız azaldıkça, kredi notunuzda yükselmeye başlayacaktır. Çünkü bankalar böyle durumlarda, borcun kişinin gelirine göre çok olması nedeniyle ödeyememe riski görmektedir.

Mevduat Hesapları

Herhangi bir bankada vadeli mevduat hesabınızın bulunması, bankalardaki puanı artırmanın yöntemleri nelerdir? Soruna vereceğimiz önemli cevaplar arasında yer almaktadır. Çünkü bankada kullanmakta olduğunuz bir birikiminizin görülmesi, sıkıntıya düştüğünüz anda bu birikimi kullanabilme ihtimalinizi kuvvetlendirmektedir.

Borç Ödeme Alışkanlıklarınız

Bankalara olan borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınızda, borç durumunuz kadar önemli etkiye sahip olup, kredi notu hesaplamalarında yine %35’ler oranında etki etmektedir. Yani bankalara olan genel borcunuz ve geçmiş ve var olan borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız, %70 oranlarında etkili olabilmektedir. Bu nedenle kredi çekebilmek ve yüksek limitli kredi kartı alabilmek için bu iki faktör, çok büyük önem arz etmektedir.

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının düzenli bir şekilde ödenmesi, sonraki dönemler daha yüksek tutarlarda kredi ve kredi kartı kullanımınıza imkan tanıyacaktır. Ödemelerinizin düzensiz olması ya da kara listeye girmeniz durumunda ise, kredi çekme limitleriniz düşmekte ve hatta kredi çıkmama durumu ile karşılaşma olasılığı yüksek olacaktır.

Sık Kredi Başvuruları

Onay alınmadığı halde sıklıkla kredi başvurusu yapmak, bankalar için iyi bir sinyal anlamı taşımamaktadır. Yeni bir kredi başvurusu yapabilmek için, öncelikle kredi notunuzda yükselme olmasını beklemek, en doğru yöntemlerden birisi olacaktır.

Özetle;

  • Bankaların herhangi bir banka üzerinde yatırımınızın olduğunu görmesi (vadeli mevduat hesabınız gibi), kredi notunuzu artırmaktadır.
  • Bankalara olan borcunuz, kredi notunuzu borcunuz bitene kadar düşürmektedir. Borç azaldıkça buna bağlı olarak, kredi notunuzda ters orantıda artmaktadır. Borcunuzda artış oldukçaysa, yine ters orantılı olarak kredi notunuz düşmektedir.
  • Bankalara geçmişte olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyip ödemediğinizde, kredi notunun artmasında ve düşmesinde etkilidir.
  • Mevcut borçlarınızın düzenli bir şekilde ödenmesi banka puanı olarak olumlu bir gelişmeyken, düzensiz ödemeler banka puanını düşürmektedir.
  • Onaylanmadığı halde aynı aylarda sıklıkla kredi başvurusu yapmakta, kredi notunu düşüren faktörler arasındadır.

Bankalardaki puanı artırmanın yöntemleri nelerdir? Sorusu için en etkili ipuçları hakkında bilgiler verdik. Bunların dışında en kolay kredi veren bankalar ve kredilerle ilgili çok kapsamlı bilgileri, web sitemiz üzerinden bulabilirsiniz.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
682 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
62
Helal Olsun!
lol lol
97
lol
Aşk Aşk
85
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir