Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur?


60
574 Paylaşım, 60 points

Kredi çeken kişiler, bazen borcunu bitirmeden hayatını kaybedebilir. Bu herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Kredi borcu olan bir kişinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun ne olacağı ise merak edilen konulardan birisidir. Bu yazımızda Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur sorusuna cevap vereceğiz.

Bankadan kredi çeken bir kişi kredi borcunu ödemeden vefat ederse kredisinin kim tarafından deneceği, bankanın bu borcu silip silmeyeceği gibi sorular özellikle vefat eden kişinin yakınlarının kafasını kurcalar.BANKADAN KREDİ ÇEKEN KİŞİ ÖLÜRSE NE OLUR?

Bankadan Kredi Çeken Kişi Ölürse Ne Olur sorusuna verilecek cevap vefat eden kişinin hayat sigortası yaptırıp yaptırmamasına göre değişiklik gösterir. Bankaların kredi çekerken hayat sigortası yapmak istemesinin başlıca nedenlerinden birisi de bu durumdur. Kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırması ve yaptırmaması, vefat etmesi durumunda sonucu etkileyecektir.

VEFAT EDEN KİŞİ HAYAT SİGORTASI YAPTIRDIYSA KREDİ NE OLUR?

Kredi çekerken yapılan hayat sigortası, oldukça önemlidir. Özellikle konut kredisi gibi yüksek meblağda kredi çekilmesi durumunda hayat sigortası daha da önemli bir hale gelecektir. Kredi çeken kişiler tarafından ekstra bir masraf olarak görülen hayat sigortası, vefat etme gibi önemli durumlarda oldukça etkilidir.

Hayat sigortası kredi çeken kişiler için zorunlu değildir. Ancak bankalar, kredi çeken kişilere hayat sigortası yaptırmayı tavsiye etmektedir. Hayat sigortası yaptırmak, her durum için oldukça doğru bir seçim olacaktır. Sigortanın temel amacı kişinin yaşadığı sıkıntılı durumda borcunu ödemektir. Yani kredi borcu olan kişi hayatını kaybederse tüm kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir. Ancak bunun için bazı istisnai durumlar bulunmaktadır.

HAYAT SİGORTASININ GEÇERLİ OLMADIĞI İSTİSNAİ DURUMLAR NELERDİR?

Hayat sigortası bazı durumlarda geçerli olmaz. Belirlenmiş olan istisnai durumda hayat sigortası geçerli olmayacaktır. Hayat sigortasının geçerli olmadığı istisnai durumlar şu şekildedir;

  • Borçlunun ölümünde intihar vb. şüpheli bir durum olması halinde sigorta ödeme yapmayabilir. Böyle bir durumda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep edebilir.
  • Krediyi kullanan kişi, hayat sigortası yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığı poliçede belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapmaz.

HAYAT SİGORTASI YAPTIRAN KİŞİ VEFAT EDERSE ÖDENEN KREDİ GERİ ALINIR MI?

Çektiği kredi ile birlikte hayat sigortası da yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda kredinin geri alınıp alınmayacağı da çok merak edilir. Hayat sigortası yaptıran kişi vefat ederse ödenen kredi geri alınır mı sorununa olumlu cevap vermek mümkündür. Hayat sigortası, kişinin borcunun tamamı için yapılır. Kişinin vefat etmesi durumunda borcun tamamını ödemek zorunda olan sigorta şirketi, kişinin o güne kadar ödenmiş olan tüm kredisini geri vermek zorundadır.

Ancak bazı sigorta şirketleri sözleşmelerindeki bazı maddeleri gerekçe göstererek kredinin ödenen bölümünün bir kısmını ya da tamamını ödemeyi reddedebilir. Böyle bir durumda sigorta sözleşmesini incelemek ve bir uzmandan yardım almak akıllıca bir hareket olacaktır.

VEFAT EDEN KİŞİ HAYAT SİGORTASI YAPTIRMADIYSA KREDİ NE OLUR?

Kredi borcu varken vefat eden bir kişi hayat sigortası yaptırmamış ise o zaman yasal varislerinin tüm borcu üstlenmesi gerekir. Bir kişiden miras olarak bırakılan bazen borç da olabilir. Varisler nasıl var olan malları alıyorsa var olan borçları da üstlenmek zorundadır. Hayat sigortası yaptırmamış olan kişinin tüm kredi borcu varislerine kalacaktır.

Sigorta yaptırmamış olan kişinin borcunu üstlenmek zorunda kalan varisler, istedikleri zaman reddi miras yaparak bu borcu ödemekten kurtulabilir. Reddi miras yapılması durumunda ölen kişiden kalma tüm borç ortadan kalkar. Kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda banka öncelikle var olan kefili inceleme altına alacaktır. Kredinin kefilsiz çekilmesi durumunda ise mirasçıların kredi ödemesi yapması gerekir.

VEFAT EDEN KİŞİNİN KREDİ KARTI BORCU NE OLUR?

Vefat eden kişinin kredi borcu olduğu gibi kredi kartı borcu da olabilir. Vefat eden kişinin kredi kartı borcu olması durumunda eğer kart sahibi hayat poliçesi almış ise borcu sigorta tarafından karşılanır. Böyle bir durumda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar, yapılan poliçede yazan tutar kadar olur. Sigortanın ödemesinin ardından kalan tutar olursa, bu tutar vefat eden kişinin varislerinden tahsil edilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

60
574 Paylaşım, 60 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir