Bankadan Kırmızı Kalem Yiyenlerin Yapması Gerekenler Nelerdir?


80
784 Paylaşım, 80 points

Maalesef ki günümüzde bankalardan kredili ürün kullanarak yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle kırmızı kalem yiyen, yani kara listeye düşen birçok insan bulunmaktadır. Normal şartlarda yaşadığımız maddi sıkıntıları gidermek, kredi çekerek rahatlamak adına başvurduğumuz bankaların kapısı, kara listeye girenler için bir süreliğine kapanmaktadır. Bankadan kırmızı kalem yiyenlerin yapması gerekenler başlıklı bu yazımız, kırmızı kalem uygulamasından daha kısa sürede çıkabilmek adına atılması gereken adımlar yer almaktadır.

Kara listeye girenlerin yapması gerekenler yapıldığında, bu listeden çıkmak için gerekli olan zaman oldukça kısalacak ve kredi notu puanlamasında artış olarak bireyler bankaların kredili ürünlerini kullanabilir hale gelebileceklerdir.

BANKADAN KIRMIZI KALEM YİYENLERİN YAPMASI GEREKENLERÖncelikle kırmızı kalem uygulamasından çıkmak için, adımlar atılmalıdır. Kara listeye girenlerin yapması gerekenler arasındaki öncelikli şey, tüm bankalara olan mevcut borçların ödenmesidir. Bankalara ödenmemiş ve haliyle gecikmiş borcu olanların, kara listeden çıkması mümkün değildir.

  • VADELİ MEVDUAT HESABI AÇTIRIN

Bankadan kırmızı kalem yiyenlerin yapması gerekenler arasında yer alan vadeli mevduat hesabı açılması, kara listeden çıkmak ve kredi notunuzun artmasında kilit noktalardan birisidir. Kişi bankalara olan borçlarını ödedikten sonra, kara listeden çıkmak ve kredi notunu artırmak için öncelikle herhangi bir bankadan vadeli mevduat hesabı açtırmalıdır.

Bankalara olan borç kapatıldığında kişi hala kara listede olup, bundan tamamen kurtulması için kredi notunu artırması gerekir. Vadeli mevduat hesabı açtırmak, biraz birikim elde ettiğinize ve zor günleri geride bırakmaya başladığınıza dair olumlu bir sinyaldir. Hatta mümkün oldukça vadeli mevduat hesabına küçük tutarlarla da olsa tekrar yatırım yapmak, bu sinyali oldukça kuvvetlendirecektir.

  • OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VERİN

Bir banka hesabı açtırarak, bu hesap üzerinden tüm faturalarınızın ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verin. Ancak faturalarınızın son ödeme günü gelmeden önce, hesabınızda faturalarınızı ödeyecek kadar para olmasına dikkat edin. Yani faturalarınız aksamadan, otomatik ödeme talimatı ile ödensin.

  • DÜŞÜK LİMİTLEDE OLSA KREDİ KULLANIN

Bankadan kırmızı kalem yiyenlerin yapması gerekenler arasında, kredi başvurusu yapmak ve borcunu aksatmadan ödemek oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kredi miktarı düşük dahi olsa bu krediyi ya da kredi kartını kullanarak geri ödemesini aksatmadan gününde yapmak, daha yüksek kredi çekebilmeniz veya kredi kartı kullanabilmeniz için oldukça işe yarayacaktır.

Ancak kredi ya da kredi kartı başvurunuzdan önce, vadeli mevduat hesabınızın işler halde olmasına dikkat edin. Kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde, mümkünse bir taşınmazınızı ipotek ettirmek koşuluyla yeniden başvuru yapın.

İpotek karşılığı kredi başvurunuzun da onaylanmaması halinde, kısa aralıklarla sık sık başvuru yapmamaya özen gösterin. Sıklıkla kredi başvurusu yapmak, kredi notu puanlamasında olumsuz sinyal olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle 6 ay kadar bekledikten sonra yeniden başvuru yapmak, daha yararlıdır. Bu süreç içerisinde, yine vadeli mevduat hesabınıza ufak yatırımlarda olsa yatırım yapmak faydalı olacaktır.

Kara listede olanların yapması gerekenler bunlar olup, bir müddet bu şekilde olumlu sinyallerle dönüş yaptığınızda kısa sürede kredi notunuz artarak daha yüksek limitlerde krediler kullanabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

80
784 Paylaşım, 80 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
61
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
121
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir