Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?


66
652 Paylaşım, 66 points

Çok önceki yıllarda bankalarda hesabınız bulunduğu ve bu hesabınızı bir şekilde kapattınızsa, hesabınızda az da olsa bir para unutabilmeniz mümkündür. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bankada unutulan para sorgulaması nasıl yapılır? Başlıklı bu yazımızda verdiğimiz yöntemleri uygulayarak, geçmiş banka hesabınızda para unutup unutmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Zaman içerisinde farklı bankalardan hesap açmamıza rağmen bu hesaplara ihtiyacımız kalmadığında, kullanım yapmayı bıraktığımız gibi banka hesabımızın olduğunu dahi unutabiliyoruz. Bazense içerisinde bir miktar para olmasına rağmen bunu unutmakta mümkün olabiliyor.

Türkiye bankalar birliği hesapta unutulan para toplamının, azımsanmayacak kadar çok olduğunu belirtiyor. Yılda yaklaşık olarak 94 milyon Türk lirasının, banka hesabında unutulduğu belirtiliyor. Uzun bir süre işlem yapılmayan bu paralar, belli bir süre sonra zaman aşımına uğrayarak TMSF’ye devrediliyor.Bankada Unutulan Para Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankada unutulan para sorgulaması, internet üzerinden birkaç farklı siteden yapılabilmektedir. Kanun gereği banka hesaplarında uzun süre işlem görmeyen parası bulunan kişilerin isim ve soy isimleri, her yıl resmi kurumların internet sitelerinde yayınlanmaktadır.

Bankada unutulan para sorgulama işlemini yapabileceğiniz web siteleri; tmsf.org.tr, Türkiye Bankalar Birliği’nin internet sitesi www.tbb.org.tr ve bankaların resmi internet adresleri üzerinden yapılabilmektedir.

Her yıl belirli bir dönemde açıklanan bu listeleri kontrol ederek, bankada unutulmuş paranızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında daha önceden hesabınız olduğunu hatırladığınız bankanın şubesine giderek, o hesabınızda unutulmuş bir paranın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Hesabınızın bulunduğu bankada unutulmuş bir paranız varsa, bu parayı alabilmek için bankaya yazılı başvuru yapmanız gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz şekillerde yayınlanan isimlerin yanı sıra, hesapta para unutulan bankanın ismi de bu listede yer almaktadır.

Bankada Unutulan Paranın Miktarını Öğrenme

Maalesef ki bunu önceden sorgulayacak bir yöntem bulunmamakta olup, banka hesabında unutulan para miktarını öğrenmek için, yine banka şubesine gidilmesi gerekmektedir.

Bankada Unutulan Para Ne Zamana Kadar Çekilebilir?

Banka hesabında unutulan paranın, duyurusu yapıldığı tarihten itibaren 4 ay içerisinde çekilmesi için başvuru yapmak gerekmektedir. Banka hesabında para unutma gibi herhangi bir sorun yaşamamak ya da farklı sorumlulukların altına girmemek için, aktif hesaplarınızın dışında kalan tüm hesaplarınızı kapatmanızı önemle tavsiye ederiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
652 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
27
Şaşkın
Başarısız Başarısız
109
Başarısız
Komik Komik
97
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
25
Helal Olsun!
lol lol
62
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
26
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
116
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir