Banka SMS Şifresi Gelmiyor Sorunu ve Çözümü


63
606 Paylaşım, 63 points

Bankacılık işlemleri sırasında SMS ile şifre bilgisi kullanılmaktadır. SMS şifresi, hem bilgilerin doğruluğunu teyit etmek hem de güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda banka SMS şifresi gönderilmemektedir. Bu yazımızda Banka SMS şifresi gelmemesi sorunu ve çözümü hakkında bilgi vereceğiz.

BANKA SMS ŞİFRESİ NEDEN GELMİYOR?

Bankacılık işlemlerini gerçekleştirme sırasında, müşterilerin banka sisteminde kayıtlı olan numaralarına SMS ile özel bir şifre gönderilmektedir. Gönderilen bu şifrenin sisteme girilmesi ile güvenlik adımı geçilmiş olur ve işlemler rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Ancak bazı durumlarda banka müşterilere SMS şifresi göndermez. Bu durumda işlemlerin devam etmesi ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Banka SMS şifresini göndermeme nedeni, genel olarak bakıldığı zaman Sim kart değişikliği olarak söylenebilmektedir.SİM KART DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN SMS GELMESİNİ ENGELLER?

Bankalar, SMS şifresini kayıtlı olan telefona göndermektedir. Banka müşterisi, herhangi bir nedenden dolayı sim kart değişikliği yaptıysa, banka SMS şifresi gelmeme durumu ortaya çıkacaktır. Banka müşterisinin numarasını değiştirmemesine rağmen Sim kart değişikliği nedeniyle şifre gelmemesi ilk başta birçok kişiye garip gelmektedir. Ancak bu durum tamamen bankanın aldığı bir güvenlik önlemi olarak gösterilebilmektedir. Bankalar, müşterilerinin adına yedek bir sim kart çıkartılması ihtimaline karşı böyle bir güvenlik önlemi almaktadır.

SİM KARTIMI DEĞİŞTİRM TELEFON NUMARAM DA DEĞİŞİR Mİ?

Sim kartını değiştiren kişilerin telefon numaraları değişmez. Numara sabit kalmasına karşılık, aynı numara başka bir sim kart üzerinden kullanılacaktır. Bu sim kart banka sisteminde kayıtlı olmadığı için banka SMS şifresi almak mümkün olmayacaktır.

SİM KARTIMI DEĞİŞTİRM NASIL BANKA SMS ŞİFRESİ ALABİLİRİM?

Sim kartını değiştiren kişinin telefon bankacılığı üzerinden yeni sim kartını sisteme tanıtması gerekmektedir. Banka müşterisi, bankasına ait müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra sim kart değişikliği yaptığını belirtmelidir. Bu işlemin ardından müşteri temsilcisi, yeni sim kartı aktif hale getirecektir. Kartın aktif hale getirilmesi sonrası banka SMS şifresi gelmeye başlayacaktır.

SİM KART DEĞİŞİKLİĞİNİ BAŞKA ŞEKİLDE DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Sim kart değişikliği durumunda yardım alınabilecek tek yer müşteri hizmetleri numarasıdır. Telefon numara değişiklikleri ATM ya da banka şubeleri üzerinden sağlanabilmektedir. Ancak sim kart değişiklik işlemlerini sadece telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisi ile görüşerek yapmak mümkündür.

BANKA SMS ŞİFRE GÜVENLİĞİ NEDEN ALINMAKTADIR?

Teknolojinin hızla ilerlediği son yıllarda, insanlar her türlü dolandırıcılık yöntemini kolaylıkla kullanmaktadır. Müşterilerinin dolandırılmasını istemeyen bankalar, tüm bankacılık işlemlerinde SMS şifresi yöntemine başvurmaktadır. Banka SMS şifresi, sadece sistemde kayıtlı olan telefon numarasına gönderilmektedir. Böylece kötü niyetli kişilerin şifreye ulaşması engellenmiş olacaktır.

Sim kart çıkarttırma işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Dolandırıcılık yapma niyetinde olanlar SMS şifresini almak için her türlü işlemi yapmaktan kaçınmayacaktır. Bu nedenle bankalar, müşterilerinin bankacılık işlemleri açısından zarar görmemesi ve kendilerini güvende hissetmesi için sadece sistemlerinde kayıtlı olan sim kartlarına SMS şifresi göndermektedir. Sim kart değişikliği durumunda SMS şifresi alınamamasının tek nedeni, bankanın müşterisini korumaya almasıdır.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
606 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
15
Şaşkın
Başarısız Başarısız
102
Başarısız
Komik Komik
86
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
13
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir