Banka Kredisi Çekmek Caiz mi, Haram mı?


56
534 Paylaşım, 56 points

Günümüz şartlarında birçok kişi, maddi sıkıntılarından kurtulmak ve yaşamlarını devam ettirmek için kredi çekmeye yönelmektedir. Kredi çekmek, biraz olsun maddi anlamda rahatlama sağlayacaktır. Ancak kredi çekiminde faiz işlemesi, Müslümanların kafasında soru işaretine neden olmaktadır. İslam dinine göre faizin haram olması, kredi çekecekleri tedirgin etmeye yetmektedir. Bu yazımızda banka kredisi çekmek caiz mi haram mı sorusunun cevabını vereceğiz.

KREDİ ÇEKMEK HARAM MIDIR?

Faiz, Kur’an’da pek çok ayette söz edilen bir tabirdir. Ayetlerde faizin haram olduğu açıkça belirtilmektedir. Kur’an içinde alışverişten mirasa kadar pek çok konuda nasıl hareket edilmesi gerektiği açık şekilde anlatılmaktadır.

Faizin haram olduğu ile ilgili bilgi, Bakara suresi içerisinde sıkça geçmektedir. Bu ayetlerden bazıları şu şekilde söylenebilir;  • Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın. (Bakara suresi, 278)
  • Ey iman edenler! Allah’a kar Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. (Bakara suresi, 275)

İslam dinine göre faizle nakit para ya da mal alıp vermek yasak kapsamına girmektedir. Faiz, haram kazanç olarak belirtilmektedir.

ÇOK ZOR DURUMDA KREDİ ÇEKERSEM GÜNAH OLUR MU?

Dinimiz, Müslümanlara asla hiçbir konuda zorluk sunmamaktadır. Aynı durum kredi konusunda da geçerlidir. Eğer bir Müslüman, çok zor bir durumda kaldı ise ve kredi çekmekten başka şansı yok ise, zorunluluğu derecesinde kredi çekmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak belirli bir ölçüyü aşma durumunda kredi çekmek haram olarak sayılacaktır.

Bir kişinin kredi çekerek harama girmemesi için, çaresine krediden başka derman olmaması gerekmektedir. Ekonomik yönden başka kurtuluşu olmayan kişilerin faizli kredi çekmesi caiz olarak görülmektedir. Ancak kişilerin en küçük maddi sıkıntıda hemen krediye yönelmemesi gerekmektedir. Bu durumda kredi çekmek caiz olmaktan çıkacaktır.

CAİZ BANKA KREDİSİ VAR MIDIR?

Günümüzde birçok banka, İslam gereği harama girmemek için faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Dini olarak caiz olan bu kredilerde faiz yerine kar payı alınmaktadır. Kar payı alınmasının dinimizce bir sakıncası bulunmamaktadır.

Kar payı ile kredi veren bankalar, genel olarak katılım bankaları olarak bilinir. Katılım bankaları, sıfır faiz oranı ile her türlü krediyi sunmaktadır. Bu bankalardan çekilen krediler için sadece kar payı ödemesi yapılmaktadır. Böylece kredi caiz olarak çekilebilmektedir.

EV ARABA KREDİSİ ALMAK CAİZ MİDİR?

Ev araba kredisi almak caiz midir? Sorusuna verilecek yanıt, çekilen kredi durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kişi, faizsiz olarak ev araba kredisi çekerse bu durum caiz olarak kabul edilir. Caiz ev kredisinde faiz oranı yoktur. Aynı şekilde caiz araba kredisi çekenler de faiz ödemeyecektir. Bunun yerine bankalar kredi oranına göre kar payı talep edeceklerdir. Bu durumda çekilen kredinin haram olduğu söylenemez.

İŞ KURMAK İÇİN KREDİ ÇEKMEK HARAM MI?

İçerisinde bulunduğumuz yüzyılda bankaların vermiş olduğu krediler ise genel anlamda faizli borç şeklindedir. Faiz almak da Kur’an ayetleri ve Peygamberimiz’in hadisleriyle kesin olarak yasaklandığı ve haram kılındığı için faizli kredi çekmek genel çerçevede haramdır ve hoş karşılanmayacaktır Ancak Müslüman bir kimse çok zor şartlar altında kaldıysa faizden de zaruri durum derecesinde yararlanabilir ancak ölçüyü aşarsa yine harama girer. Dolayısıyla İslam’da sağlanmış olan bu esneklik her şekilde ve her şartta uygulanmaz. En küçük bir ekonomik sıkıntıda faize ya da faizli krediye yönelmek doğru değildir. Yani diğer bir ifade ile iş kurmak için kredi çekmek caiz olmayacaktır. 

Kuran ve hadisler ekseninde devlet bankasından olsun özel bankalardan olsun çekilen faizli kredi ve kullanılacak olan para haramdır. Ekonomik alanda pek çok bankacılık sistemi bulunur. Katılım bankaları olarak adlandırılan bankalar faizsiz kredi imkânı sunan bankacılık sistemlerini uygulamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
534 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
75
Şaşkın
Başarısız Başarısız
37
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
73
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
73
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir