Banka Kartı Olmadan Bankamatikten Para Çekme Yolları Nelerdir?


79
775 Paylaşım, 79 points

Günümüzde para çekmek için en çok kullanılan cihazlar bankamatiklerdir. Kısa adı ATM olan bankamatikler, para çekme – yatırma  – kart ödeme gibi birçok işlemin gerçekleştirilmesini sağlar. Bankamatiklerden para çekmek için genel olarak kart kullanılır. Ancak kartsız para çekme şansı da bulunmaktadır. Bu yazımızda herhangi bir nedenden dolayı kartsız para çekmek zorunda kalırsanız bu işlemi nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Bankamatikten kartsız para çekmenin birçok farklı yolu bulunur. 7 gün 24 saat kullanıma açık olan bankamatiklerden para çekmek için kullanılabilecek yollar şu şekilde sıralanabilir;

  • QR Kod ile para çekme
  • Cep anahtar yöntemi ile para çekme
  • Cep telefonundan mobil imza ile para çekme
  • Biyokimlik yöntemi ile para çekme

Bankamatikten kartsız para çekme yöntemlerini biraz daha yakından inceleyelim…QR Kod ile Para Çekme Yöntemi

Son yılların en çok duyulan tekniklerinden birisi QR kod oldu. İnternet üzerinden hemen hemen her alanda kullanılan bu özel okuma sistemli kod ile banka kartı olmadan bankamatikten para çekmek mümkün. QR kod ile para çekmek için cep telefonundan mobil uygulama indirmek ve bu uygulamaya giriş yaptıktan sonra ‘Para Çek’ butonuna basmak yeterli olacaktır. Yeni gelecek ekranda çekmek istenilen tutar ve istenilen hesap bilgileri girilmelidir. Ardından bankamatik ekranındaki QR kodu telefon kamerası ile okutarak para çekme işlemi kolaylıkla tamamlanır. Uygulamayı indirenler ana ekranda bulunan ‘Seçimi Hatırla’ seçeneğini aktif hale getirerek para çekme işlemini daha sonra tekrarlayabilir.

Cep Anahtar ile Para Çekme Yöntemi

Cep anahtar yöntemi ile kartsız olarak para çekmek için ilk yapılması gereken cep telefonuna mobil uygulamayı yüklemektir. Uygulama yüklenmesi ile birlikte cep anahtar özelliği sayesinde kolaylıkla bankamatikten para çekilebilir. Mobil cep anahtarda tek kullanımlık şifre verilecektir. Bu şifre ile bankamatikten kartsız işlem bölümüne girdikten sonra para çekme işlemi gerçekleştirilir. Çıkan ekrana cep anahtar şifresini girerek çekilecek tutar girildikten sonra işlem tamamlanacaktır.

Cep telefonundan Mobil İmza ile Para Çekme Yöntemi

Bankamatikten kart olmadan para çekmenin diğer bir yolu ise mobil imza kullanmaktır. Mobil imza uygulamasından şu anda Turkcell ve Türk Telekom kullanıcıları yararlanmaktadır. Mobil uygulamayı cep telefonuna indiren kişiler bankamatikte bulunan ‘kartsız işlem’ menüsünden giriş yaparlar. Buradan mobil imza kullanılarak istenilen tutarda para çekmek mümkündür.

Biyokimlik ile Para Çekme Yöntemi

Bankamatikten kartsız para çekmek için kullanılabilecek yöntemler arasında biyokimlik uygulaması da bulunmaktadır. Bu yöntem belirli banka şubelerinde kullanılmaktadır. Banka sistemine parmak izini kaydettirmiş olan kullanıcılar, parmak damar okuyucu bulunan bankamatiklerden sadece parmaklarını okutarak para çekme işlemini gerçekleştirebilir. Bu yöntemi kullanmak isteyen müşteriler, öncelikle banka şubesine giderek başvuruda bulunmak zorundadır. Başvurunun ardından parmak okuma işlemi gerçekleştirilen müşteri, bundan sonraki para çekme işlemlerini kartsız şekilde gerçekleştirebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
775 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
49
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
25
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
111
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir