Banka Kara Liste Sorgulama, Kara Listede Miyim Öğrenme


63
690 Paylaşım, 63 points

Bankalar, milyonlarca kişi ile çalışmaktadır. Gerek kredi kartı gerekse kredi vererek gerçekleşen bu çalışma sırasında bazı müşterilerden düzenli geri ödeme alınamaz. Tüm uyarılara rağmen düzenli ödeme yapmayan kişiler, bir süre sonra banka sisteminin kara listesine alınır. Bu yazımızda banka kara listesi sorgulamanın nasıl yapılacağını ayrıntılı şekilde anlatacağız.

Kara Liste Nedir?

Kara liste, bankaların kredi kartı kullanıcılarının ya da kredi çeken müşterilerin düzenli ödeme yapmamaları durumunda isimlerini eklediği bir listedir. Kara listeye sadece düzenli ödeme yapmayan sorunlu banka müşterileri girer. Kara listeye girmiş olan kişiler, banka işlemlerinde olumsuz sonuç alacaktır.

Kara Listeye Nasıl Girilir?

Banka müşterilerinin kara listeye girmesinin en büyük nedeni düzensiz ödemeleridir. Bir banka müşterisi kredi ya da kredi kartı ödemesini 90 gün içerisinde yapmaz ise yasal takip sürecine girer. Kredi notu da düşürülen bu müşteri, ödemesini yine de gerçekleştirmez ise bankaya ait kara listeye ismi eklenir. Bankalar birbirilerinin kara listelerini görme hakkına sahiptir. Bu nedenle kara listeye giren bir kişi hiçbir banka ile iş yapamaz.Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bankaların kara listeleri, Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bir kişinin kara listeye alınıp alınmadığını sorgulamasının birden fazla yolu vardır. Bu yollar şöyledir;

  • Başvuru yaparak kara liste sorgulama
  • Risk merkezi raporu ile kara liste sorgulama
  • Merkez bankası aracılığı ile kara liste sorgulama

Başvuru Yaparak Kara Liste Sorgulama

Bir kişinin kara listede olup olmadığını anlamasının en kolay yoludur. Kişi, müşterisi olduğu bankaya giderek müşteri temsilcisinden kara listede olup olmadığını öğrenebilir. Bunun için kredi başvurusu yapacağını söylemesi yeterlidir. Başvuru şartlarını inceleyen müşteri temsilcisi, bilgilerden kişinin kara listede olduğunu görebilir.

Risk Merkezi Raporu ile Kara Liste Sorgulama

Ülkemizde hizmet veren bankaların çoğu, müşterilerine risk merkez raporu hizmeti vermektedir. Bankaların şubelerine giderek ya da Online işlemler üzerinden risk merkezi raporu alınabilir. Bu raporda kişinin kara listede olup olmadığı yazacaktır. Risk merkezi raporunu veren bankalar şunlardır;

  • Ziraat bankası
  • İş bankası
  • Finansbank
  • TEB
  • Halkbank
  • Akbank
  • Garanti bankası

Merkez Bankası Aracılığı ile Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulamasının bir diğer yolu ise Merkez Bankası’dır. Merkez Bankası Genel Müdürlüğü’ne giden bir kişi, burada dolduracağı dilekçe sayesinde kara listede olup olmadığını öğrenebilir. Ancak bu işlem biraz uzun sürecektir. Bu nedenle çok fazla tercih edilmez.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listede olduğunu öğrenen bir kişi, bankacılık işlemlerin sorunsuz halletmek için mutlaka bu listeden çıkmalıdır. Yoksa tüm başvurularında olumsuz sonuçlarla karşılaşır. Kara listeden çıkmanın yolu, bu listeye girmeye neden olan borçların en kısa sürede kapatılmasıdır. Borcun kapatılmasından bir süre sonra, banka kişinin adını listeden kaldırır. Kara listeye girmiş bir banka müşterisi, listeden çıksa bile bankaların herhangi bir talep karşısında önyargılı yaklaşması devam edecektir. Bu nedenle banka ile alışverişlerde sıkıntı yaşamamak adına düzenli ödeme yapmak en doğrusu olacaktır.

Kara listeden çıktıktan sonra bankaların güvenini geri kazabilmek ve işlemleri kolaylıkla yapabilmek için müşterinin öncelikle bir mevduat hesabı açtırması ya da bankaya otomatik ödeme talimatı vermesi akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
690 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
121
Başarısız
Komik Komik
111
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
39
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
62
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
38
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
128
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir