Banka Çalışanları Maaşları Ne Kadar?


56
545 Paylaşım, 56 points

Bankacılık sektörü kariyer odaklı çalışmak isteyenler için en vazgeçilmez iş sahalarının başında gelmektedir. Bankacılık sektörünün ölmeyen bir sektör olması ve her geçen gün büyümesi, özellikle meslek seçimi aşamasında olan gençleri bankacılık sektörüne yönlendirmektedir. Banka çalışanları, konumlarına göre farklı kazançlar elde etse de düzenli ve oldukça iyi maaşlar almaktadır. Bu yazımızda banka çalışanlarının maaşları hakkında bilgi vereceğiz.

Uzun yıllardır olduğu gibi son dönemde de en fazla talep gören mesleklerin başında bankacılık gelmektedir. Bankacılık, hem garantili bir meslektir hem de çalışanların maaşları oldukça iyidir. Bu nedenle geleceğini garantiye almak isteyen birçok kişi, bu sektörde çalışmak istemektedir.BANKA ÇALIŞANLARININ MAAŞI NE KADARDIR?

Bankacılık sektörünü tercih edecek kişiler, işin rahatlığı ve çok para kazandırması yönünden çoğunlukla bu mesleği seçmektedir. Ancak bilinmesi gereken bazı gerçekler de bulunmaktadır. Banka çalışanları sanıldığı gibi sabah 9 akşam 5 çalışmamaktadır. Akşam 5’de bankalar kapansa bile birkaç saat daha bankada kalmak zorunda olan banka çalışanları, günlük işlerini tamamlamadan bankadan ayrılmamaktadır. Bunun yanı sıra bankada çalışan kişiler sanıldığı kadar çok yüksek maaşlar da almamaktadır.

Banka çalışanlarının ortalama maaşları şu şekilde sıralanabilir;

  • Gişe görevlisi: 2,200 – 3,500 TL arası
  • Gişe asistanı: 2,300 – 4,000 TL arası
  • Müşteri temsilcisi: 2,350 – 4,100 TL arası
  • Müfettiş: 3,500 – 9,000 TL arası
  • Banka Müdürü: 6,000 – 24,000 TL arası
  • Genel Müdür: 27,000 – 100,000 TL arası

BANKA ÇALIŞANLARI MAAŞLARINI NASIL YÜKSELTEBİLİR?

Bankada çalışan kişiler, hemen her meslek grubunda alınabilecek ortalama rakamlarda maaş almaktadır. Ancak maaşını yükseltmek isteyen bir banka çalışanı, çok çalışıp belirlediği hedefe yükselerek istediği yüksek maaşı alma hakkına sahip olacaktır. Bankacılık sektöründe terfi etme şansı bulunmaktadır. İşini iyi yapan kişiler, belirli bir yılın ardından bir üst seviyeye terfi etme şansına sahip olacaktır. Her terfi sonucunda çalışanın maaşı biraz daha yükselecektir.

Bankacılık sektörüne ilk işe başlamada asgari ücret üzerinden maaş alınmaktadır. Bu sektörde başarılı oldukça ve verimli çalıştıkça kişilerin maaşları artış göstermektedir. Asgari ücretin 2,200 TL olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman, bankada işe başlamış acemi çalışanların asgari üretin biraz üzerinde kazanç elde ettiği söylenebilecektir.

MAAŞ ÖDEMELERİ BANKAYA GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR Mİ?

Yukarıda vermiş olduğumuz rakamlar, ortalama bankacılık sektör maaşlarıdır. Her bankanın ve banka şubesinin çalışma koşulları farklıdır. Bu nedenle çalışanlarına verdikleri maaşlar da farklı olacaktır. Birçok banka şubesi maaş + prim üzerinden ödeme gerçekleştirmektedir. Buna ek olarak performans ödemesi yapan bankalar da bulunmaktadır. Primler de eklendiği zaman bir bankada en düşük çalışan maaşı 3 bin TL üzerinde olacaktır.

ÖZEL BANKA VE DEVLET BANKASI MAAŞLARI FARKLI MIDIR?

Devlet bankasında çalışan personel, her zaman özel bankada çalışan personelden biraz daha yüksek maaş almaktadır. Devlet bankasında en düşük seviyede çalışanlara verilen maaşı, özel bankanın en düşük seviyesinde çalışan personel ancak prim ile birlikte alabilmektedir.  Bu nedenle bankacılık sektörünü seçen kişilerin çalışmak için devlet bankalarına öncelik vermesi daha yüksek kazanç anlamına gelecektir. Bankalar, personellerine verdikleri maaşlara ek olarak yemek parası ve yol parası gibi ödemeler de yapmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

56
545 Paylaşım, 56 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
61
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir