Banka Batarsa Paranıza Ne Olur, Devlet Güvencesi Var mı?


74
714 Paylaşım, 74 points

Ülkemizde milyonlarca insan bankalar üzerinden parasal işlemleri gerçekleştirmektedir. Çok güçlü ve dayanıklı yerler olarak görülen bankalar, bazı kriz durumlarında ne yazık ki daha fazla dayanamayarak iflas bayrağını çekmektedir. Batan bir bankanın müşterileri ile yaşayacakları durum hakkında bilgi sahibi olmadıkları için çok büyük panik yaşarlar. Bu yazımızda banka batarsa müşterilerinin paraları ne olur, devlet güvencesi bulunuyor mu sorularına cevap vereceğiz.

Bankalar her ne kadar sağlam kuruluşlar olarak görülse de birçok banka yaşanan ekonomik krizlerden kurtulmayı başaramamaktadır. Krize yenik düşen bankalar, iflas ettiğini açıklayarak kapanırlar. Ancak bu durumlarda iflas eden bankanın müşterileri büyük bir telaş yaşamaya başlar.BANKA BATARSA PARAM NE OLUR?

Bir bankanın yaşanan krize bağlı olarak batması durumunda, bu bankanın müşterilerinin panik yapması gayet normal bir durumdur. Müşteriler, bankada bulunan paralarını nasıl alabilecekleri sorusunu sormaya başlayacaktır. Bir bankanın batması durumunda banka müşterisinin bankada bulunan parasının bir kısmını çekmesine izin verilmektedir.

Devlet, batan banka müşterileri için 100 bin TL gibi bir tutar belirlemiştir. 100 bin TL altında parası olanlar, sorunsuz şekilde paralarını banka iflas etse dahi alabilmektedir. Ancak 100 bin TL üzerinde parası bulunan kişiler, sadece 100 bin TL’lik tutarını alma hakkına sahip olmaktadır. Örneğin, bir banka müşterisinin hesabında bulunan 300 bin TL’lik parasının sadece 100 bin TL’lik kısmını almasına izin verilmektedir. Geriye kalan 200 bin TL ne yazık ki alınamayacaktır. Bu durum hem özel bankalar hem de devlet bankaları açısından aynı şartlarda sunulmaktadır. Bankanın iflas etmesi durumunda müşterilere para ödemesinin nasıl yapılacağı, devletin ilgili kurumları tarafından belirlenecektir.

BANKA BATARSA BİREYSEL EMEKLİLİĞİM NE OLUR?

Bireysel emeklilik sistemi ile para biriktirme durumu çok daha farklı işlemektedir. Bireysel emeklilik sistemi, banka tarafından güvence verilen sistemlerdir. Bankalar, bireysel emeklilik sistemleri için İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) ile sözleşme imzalamaktadır. Batan bir bankadan bireysel emeklilik yaptırmış olan kişiler, takas yöntemi ile emekliliklerine başka banka üzerinden devam etme hakkına sahip olacaktır.

BANKA BATARSA KİRALIK KASAYA EL KONUR MU?

Banka batması durumunda bu bankada kiralık kasa hizmeti alan kişiler de telaşlanacaktır. Kiralık kasa alan banka müşterilerinin aklındaki en büyük soru, kasamda yer alan paramı alabilecek miyim? Sorusu olmaktadır. Banka kiralık kasalarında da aynı hesap gibi işlem yapılmaktadır. Devlet, kiralık kasa tutan banka müşterilerine 100 bin TL tutarında geri ödeme hakkı sunmaktadır. Kiralık banka kasasında 130 bin TL’si bulunan bir banka müşterisi 100 bin TL tutarında parasını alırken, 30 bin TL’lik kısmını ne yazık ki alamayacaktır.

BANKA BATARSA BORÇLARIM SİLİNİR Mİ?

Bankanın batması durumunda borçlu kişinin borcunun silinmesi söz konusu değildir. Banka iflas dahi etmiş olsa, alacaklı durumda olacağı için borçlu kişilerden parayı sonuna kadar alacaktır.  Batan banka, alacakları için borçlularla tek tek görüşecek ve bir ödeme planı hazırlayacaktır. Kısaca söylemek gerekirse, borçlu olunan bankanın batması halinde borcun ödenmesinde hiçbir değişiklik olmayacak, kişi borcunu bitirene kadar ödemeye devam edecektir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

74
714 Paylaşım, 74 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
49
Şaşkın
Başarısız Başarısız
13
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
51
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bankalarda mevduat garanti altında…ama karşiliksiz çıkan hazine bonosu ve repo tmsf garantisine girmez

  2. İmar bankasını unutmamak lazım banka batincabütün kayıtdışı mevduatlar ödendi…karşiliksiz hazine bonolari zamanında odenmedi