Balık Yağının Faydaları Nelerdir, Balık Yağı Nelere İyi Gelir?


85
834 Paylaşım, 85 points

Balık yağı hemen her yaşta kullanılmaktadır. Balık dokusundan elde edilen bu yağ, sağlık ile ilgili birçok sorunun tedavisinde kullanılır. Bu yazımızda Balık Yağının Faydaları Nelerdir, Balık Yağı Nelere İyi Gelir sorularına cevap vereceğiz.

BALIK YAĞI NEDİR?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen bir yağdır. Daha çok ringa balığı, ton balığı, hamsi ve uskumru gibi balıklardan elde edilir. Balıkların karaciğerinden elde etmek de mümkündür. Bunun için morina balığının karaciğeri kullanılır.BALIK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Balık yağının faydaları saymakla bitmez. Kalp hastalıklarından kaygı bozukluklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Sağlık için çok yararlı olduğu bilinen balık yağının faydaları şu şekilde sıralanır;

  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Romatoid artrit ağrılarını hafifletir
  • İltihapları azaltabilir
  • Astım belirtilerini ve alerjiyi azaltır
  • Kemik sağlığına iyi gelir
  • Koroner kalp hastalığı riskini azaltır
  • Genel sağlıklı yaşamı destekler
  • Zihinsel bozuklukları tedavi eder

BALIK YAĞI NEYE İYİ GELİR?

Balık yağı neye iyi gelir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

BALIK YAĞI KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Balık yağı kilo vermeye yardımcı olur. Kilo başta Obezite, diyabet, .kalp hastalıkları ve kanser olmak üzere birçok hastalığın başlıca nedenlerinden birisidir. Balık yağı, diyet ve egzersiz ile birlikte kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olduğu için sıklıkla tüketilir.

BALIK YAĞI ROMATOİD ARTRİT AĞRILARINI HAFİFLETİR

Balık yağı romatoid artrit ağrılarını hafifletir. Yapılan araştırmalar, balık yağı takviyesi sayesinde romatoid artrit hastalarında ağrıların azaldığı, sabah tutukluklarının iyileştiği, eklem hassasiyetlerinin hafiflediğini ortaya koymuştur.

BALIK YAĞI İLTİHAPLARI AZALTIR

Balık yağı iltihapları azaltır. İltihap, bağışıklık sistemi enfeksiyonları ile mücadelede ve yaraların iyileşmesinde etkilidir. Ancak birçok ciddi hastalıkta da görülmektedir. Balık yağı, iltihaplanmayı önleyerek kronik rahatsızlıkların ağrılarını geçirir.

BALIK YAĞI ASTIM BELİRTİLERİNİ VE ALERJİ RİSKİNİ AZALTIR

Balık yağı astım belirtilerini ve alerji riskini azaltır. Astım günümüzde birçok insanda sıkça görülen bir durumdur. Yapılan araştırmalar sonucunda balık yağının astım belirtilerini azalttığı belirlenmiştir. Hamilelikte balık yağı kullanımı, bebeklerde oluşabilecek alerji riskini azaltmaktadır.

BALIK YAĞI KEMİK SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Balık yağı kemik sağlığına iyi gelir. Kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin olan balık yağı, kemiklerin sağlığının korunması için kullanılabilir. Bununla birlikte balık yapında bulunan omega – 3 yağ asitleri de kemik sağlığı için oldukça gereklidir.

BALIK YAĞI KORONER KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR

Balık yağı koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Koroner kalp hastalığı, kalbin ana damarlarında meydana gelir. Yapılan araştırmalar sonucunda EPA ve DHA Omega – 3 yağ asitlerinin koroner kalp hastalığına iyi geldiği belirlenmiştir.

BALIK YAĞI GENEL SAĞLIKLI YAŞAMI DESTEKLER

Balık yağı genel sağlıklı yaşamı destekler. Balık yağı kardiyovasküler sağlığı desteklemenin yanı sıra sağlıklı yaşama da büyük bir destektir. İnsanların hastalık dışında da sağlıklı olmaya devam edebilmek için balık yağı tüketmesi gerekir. Balık yağının hem sağlığı destekleme hem de cildi destekleme özelliği bulunur.

BALIK YAĞI ZİHİNSEL BOZUKLUKLARIN TEDAVİSİNDE YARDIMCIDIR

Balık yağı zihinsel bozuklukların tedavisinde yardımcıdır. İnsan beyninin %60’lık kısmı yağlardan oluşur. Bu yağların çoğunluğu ise Omega – 3 yağ asitleridir. Bu nedenle beyin fonksiyonlarının doğru çalışmasını sağlamak amacıyla balık yağı sıklıkla alınmalıdır. Yapılan araştırmalar, balık yağı takviyesi alan kişilerin zihinsel bozukluk hastalıklarına karşı koruyuculuk kazandığını ortaya çıkarmıştır. Balık yağı kullanan psikotik bozukluğa sahip kişilerde bu hastalığa bağlı belirtiler azalır. Yüksek dozlu balık yağı kullanımlarında şizofreni ve bipolar bozukluk belirtilerinde de azalma görülecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

85
834 Paylaşım, 85 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir