Bahçedeki Zararlı Böceklerden Nasıl Kurtulurum?


65
634 Paylaşım, 65 points

Bahçeli evler herkesin hayalleri arasındadır. Herkes kendisine ait bahçesi olan bir evde yaşamak ister. Ancak bahçeli evler çok dikkat edilmesi gereken alanlardır. Düzenli bakımın olmaması durumunda bahçelerde zararlı böceklerin çoğalması kaçınılmaz olacaktır. Bu yazımızda Bahçedeki Zararlı Böceklerden Nasıl Kurtulurum sorusuna cevap vereceğiz.

Bahçeler, özellikle baharın gelmesiyle birlikte adeta böcek istilasına uğrarlar. Kışın zor şartlarında yuvalarına çekilen böcekler, havaların ısınmasıyla birlikte tekrar gün yüzüne çıkarlar. Bahçelerde bulunan böcekler, özellikle bitkilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır.BAHÇEDEKİ ZARARLI BÖCEKLERDEN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki zararlı böceklenme, oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Böcekler bitkileri sarmalarının yanı sıra çiçek açmalarını, meyve vermelerini geciktirirken çıkan meyvelerin de kalitesini düşürecektir. Bu nedenle bahçesinde böcek olanların mutlaka bu durumdan kurtulmanın yöntemini bulması gerekir.

Bahçedeki zararlı böceklerden nasıl kurtulurum sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

  • Bitkilerin olduğu toprağa bırakılacak 1 diş sarımsak, zararlı böceklerin bitkiye yaklaşmasını engeller.
  • Böceklerin bitkilere zarar vermemesi için ağaç diplerine ve yerlere domates yaprakları dökülebilir.
  • Bitkilerin yaprakları doğal deterjanlı su ile yıkandığında böceklerin gelmesi engellenecektir.
  • Müdahalede geç kalınması durumunda bitkilerin zarar gören yaprakları toplanarak yakılmalıdır. Bu işlemin düzenli olarak yapılması, böceklerin diğer yapraklara sıçramasını engeller.

BAHÇEDEKİ SOLUCANLARDAN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki solucanlardan kurtulmak için at kestanesi kullanılabilir. İçerisinde at kestanesinin 24 saat bekletildiği 1 litre su ile bahçe sulanmalıdır. Böylece solucanların bahçeye gelmesi engellenebilir.

BAHÇEDEKİ KARINCALARDAN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki karıncalardan kurtulmak için özellikle ağaç diplerinin olduğu noktaya diplere yakın şekilde katran sürmek ya da şekere bulanmış bank çekmek yeterli olacaktır. Böylece karıncaların ağaçlara gelmesi engellenmiş olur. Saksı bitkilerine dadanan karıncalarla mücadele etmek için ise zerdeçal kullanılmalıdır. Saksılara serpilecek toz zerdeçal, karıncaların gelmesini engeller.

BAHÇEDEKİ KANATLI KARINCA VE YAPRAK BİTİNDEN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki kanatlı karınca ve yaprak bitinden kurtulmak için bitkilerin köklerine değmeyecek şekilde deterjanlı su dökülmelidir. Deterjanlı su, kanatlı karıncaları ve yaprak bitlerini bitkilerden uzak tutacaktır.

BAHÇEDEKİ SALYANGOZLARDAN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki salyangozlardan kurtulmak için bitkilerin kök çevrelerine tuz serpmek ve demlikte kalan çay yapraklarını dökmek faydalı olacaktır. Her iki işlem sonucunda da salyangozların bitkilere yaklaşması ve yapraklarını kemirmesi engellenmiş olur.

BAHÇEDEKİ TIRTILLARDAN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki tırtıllardan kurtulmak için bitki koruma örtüleri kullanılabilir. Tırtıllar, bahçelere dadanan en obur böceklerdir. Özellikle kültür bitkilerine ve pamuklara dadanırlar. Meyvelerde delikler açarak çürümesine neden olurlar. Tırtıllardan kurtulmak için bitki koruma örtülerini kullanmak akıllıca olacaktır.

BAHÇEDEKİ KIRMIZI ÖRÜMCEKTEN NASIL KURTULURUM?

Bahçedeki kırmızı örümcekten kurtulmak için bulaşık deterjanı, sıvı yağ ve su karışımı kullanılabilir. Hazırlanacak solüsyon örümceklerin üzerine sıkılarak bahçeden uzaklaştırmak mümkün olacaktır. Kırmızı örümcekler bitkilerin beklenmedik şekilde solmasına neden olmaktadır. Bu karışım sayesinde yaşanacak bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
634 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir