Badem Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?


72
705 Paylaşım, 72 points

Faydaları saymakla bitmeyen badem yağı, günlük hayatta en çok kullanılan yağlardan birisidir. içerdiği vitaminlerle dikkat çeken badem yağı, sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Badem yağı günümüzde sağlık sektöründen kozmetiğe kadar her yerde kullanılmaktadır. Bu yazımızda badem yağının faydaları nelerdir, badem yağı nasıl kullanılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

BADEM YAĞI NEDİR?

Badem yağı, Pakistan’daki İndus Nehri yakınlarından Güneybatı Asya ve Ortadoğu’ya kadar geniş bir alanda yetişen bir bitkidir. Badem yağı, iki farklı çeşitte kullanılır. Badem yağı çeşitleri şu şekildedir; • Acı badem yağı
 • Tatlı badem yağı

Acı badem yağı ve tatlı badem yağı arasında çok fazla fark olduğu söylenemez. Aralarındaki temel fark, farklı badem ağaçlarından elde edilmeleridir. Tatlı badem yağı sağlık ve kozmetik sektöründe çok sık kullanılırken, acı badem yağı yiyecek sektöründe daha fazla talep edilmektedir.

BADEM YAĞI NE İŞE YARAR?

Badem yağı yüzyıllar boyunca insanlar tarafından kullanılan oldukça önemli bir yağdır. Özellikle Eski Çin döneminde en sık kullanılan yağlardan birisi olmuştur. Badem yağı kozmetikte sıkça kullanılmasının yanı sıra özellikle son dönemde biyodizel yakıt olarak da test edilmiş ve başarılı sonuçlar sağlamıştır. Badem yağı aynı zamanda diş macunlarındaki bileşenlerden birisi olarak da kullanılır. Bazı müzik aletlerinin bakımı da sadece badem yağı ile yapılabilir.

BADEM YAĞI NASIL KULLANILIR?

Badem yağını kullanmadan önce hangi amaçla kullanılacağını belirlemek gerekir. Kullanılacak alana göre badem yapının miktarı ve yöntemi değişiklik gösterecektir. Badem yağı tüketilerek kullanabileceği gibi cilt için ve saç için de farklı şekillerde tercih edilebilir.

Ağız yolu ile tüketilecek olan badem yağının su ile seyreltilmesi gerekir. Cilt için kullanılacak badem yağı için 1 yemek kaşığı badem yağı ve yarım avokado karıştırılarak kullanılabilir. İçerisine bal da ilave edilebilen bu karışım, cilde masaj yöntemi ile sürüldükten sonra 20 dakika beklenmelidir. Ardından durulanan yüze bakım kremi sürülür. Bu karışım haftada 2 kez uygulandığında muhteşem bir cilde sahip olunacaktır.

Saç için badem yağı kullanımında ise aynı oranda Hint yağı, badem yağı ve zeytinyağı karıştırılarak saça sürülür ve 15 dakika beklenir. Ardından durulanan saç pırıl pırıl olacaktır. Bu uygulama haftada 1 kere yapılmalıdır.

BADEM YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Badem yağının çok fazla faydası bulunur. Vitaminler açısından oldukça zengin olan badem yağı, birçok farklı konuda fayda sağlayacaktır. Badem yağının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Cildi güzelleştirir
 • Mor halkalara iyi gelir
 • Kolesterolü düzenler
 • Kalp rahatsızlıklarını azaltır
 • Tırnakları korur
 • Hafızayı güçlendirir
 • Sinir sistemini korur
 • Dinlendirici masaj etkisi yapar
 • Diyabete karşı korur
 • Vücut direncini artırır
 • Kolonlar ve bağırsaklar üzerinde etkilidir
 • Sağlıklı saçlar sağlar

BADEM YAĞININ YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

Badem yağı genel olarak soğuk sıkım olacak şekilde elde edilir. Soğuk sıkım badem yağının herhangi bir yan etkisi yoktur. Ağız yolu ile tüketilmesi durumunda yan etkisini en aza indirmek için mutlaka su ile seyreltilmesi tavsiye edilir.

Badem yağını hamilelik ve emzirme döneminde kullanmak için doktordan mutlaka izin almak gerekir. Bu konuda net bir araştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte bünyesi alerjik olanların da badem yağını dikkatli kullanması tavsiye edilir.

Badem yağının kan basıncını etkileme özelliği bulunur. Bu nedenle özellikle bir ameliyata girecek olan hastaların en az bir hafta önceden badem yağı kullanımını sonlandırması gerekir. Eğer planlanmamış ani bir ameliyat durumu gerçekleşirse, doktora badem yağı kullanımı ile ilgili mutlaka bilgi verilmelidir.

Badem yağının en güvenilir şekilde kullanılabilmesi için katkısız olması gerekir. Her yerde saf badem yapı bulmak mümkün değildir. Bu nedenle güvenilir yerlerden alışveriş yapmak akıllıca olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
705 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir