Babadan Emekli Maaşı Alma Koşulları Nelerdir, Ne Kadar Maaş Alınır?


88
864 Paylaşım, 88 points

Çocukların emekli olan babalarının maaşını alması, yetim kaldıkları zaman mağduriyet yaşamamaları adına devlet tarafından sağlanan bir haktır. Babadan emekli maaşı alabilmek için öncelikle belirlenmiş bazı şartlara uygun olmak gerekir. Şartları taşıyan çocukların, babalarının emekli maaşını almasında bir sakınca yoktur. Bu yazımızda babadan emekli maaşı alma koşulları nelerdir, Babadan ne kadar emekli maaşı alınır sorularına cevap vereceğiz.

BABADAN EMEKLİ MAAŞI ALMA KOŞULLARI NELERDİR?

Bir çocuğun ölen babasının emekli maaşını alması mümkündür. Ancak bu konuda devlet tarafından bazı kurallar getirilmiştir. Yetim kalan çocukların gerekli koşullara sahip olması durumunda ölen babalarının emekli maaşını almasına engel bir durum yoktur. Babadan emekli maaşı alma koşulları şu şekildedir;  • Vefat eden babanın sosyal güvencesinin bulunması
  • Babanın sosyal güvence sağlayan kurumda düzenli olarak çalışmış olması
  • Vefat eden babanın çocuklarının da devlet memuru olarak çalışması
  • 18 yaşından küçük çocuklarda herhangi bir şart aranmaz
  • Kız çocukları evlenene kadar yaş sınırı olmadan babalarının maaşını alabilir
  • Boşanan kız çocukları başvuru yaparak babalarının maaşını yeniden alabilir
  • Erkek çocuklarda üst yaş sınırı orta öğretimde 20, yüksek öğretimde 25 olarak belirlenir
  • Ölen babanın maaşı öncelikle eşine bağlanır. Annenin de vefat etmesi durumunda çocuklar hisselerince maaş alır
  • Vefat eden babanın maaşını alabilmek için vefat eden kişinin emekli olmuş olması gerekir
  • Vefat eden babanın maaşını alabilmek için vefat eden kişinin 900 gün SSK ya da 1800 gün Bağ kur ödemesi yapmış olması gerekir

VEFAT EDEN BABANIN DUL KIZI NASIL MAAŞ ALABİLİR?

Vefat eden babanın kızı, evlenene kadar babasının maaşını alabilir. Ancak evlenmesi durumunda bu maaş devlet tarafından kesilecektir. Ancak kızın boşanması durumunda dul kalacağı için babasının maaşını tekrar alma hakkı bulunur. Bu haktan yararlanmak için dul kızın boşandığına ve babasının maaşını tekrar almak istediğine dair başvuruda bulunması gerekir.

Vefat eden babanın kızı, maaşın %50’lik kısmını alır. Bu oran tek çocuk olma şartı ile verilir. Başka çocukta olması durumunda bu oran %25’e düşecektir.

VEFAT EDEN BABANIN MAAŞINI ALMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vefat eden babanın maaşını almak için başvuruda bulunan çocukların izleyeceği yol, sosyal güvenceye göre değişiklik gösterir. Başvurular, vefat eden babanın bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu üzerinden yapılır. Baba eğer devlet memuru olarak çalıştıysa, Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Vefat eden babanın maaşını almak için başvuruda bulunan çocuklardan bazı belgeler talep edilir. SGK emeklilik talep formu ile birlikte kimlik fotokopisini de başvuru anında bulundurmak gerekir. Maaşı alacak kişi eşinden boşanmış ise, bunu belgeleyecek evrakları da yanında götürmelidir.

VEFAT EDEN İKİ EBEVEYNDEN NASIL MAAŞ ALINIR?

Ülkemiz yasalarına göre çocukların vefat eden anne ve babalarından aynı anda maaş alması mümkündür. Ancak böyle bir durumda bağlanan maaş oranında düşüş olacaktır. Hem anneden hem babadan maaş alabilmek için ebeveynlerin belirlenen sürelerde sigorta primi ödemesi yapmış olması gerekir. SSK çalışanlarında bu süre 900 günken, Bağ kur emeklilerinde 1800 gün olarak belirlenir.

BABADAN EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ALINIR?

Babadan emekli maaşı almak için başvuruda bulunan kişiler, babanın aldığı emekli maaşının yarısı oranda maaş alma hakkına sahiptir. Bu durum tek çocuk için geçerlidir. Çok kardeş olması durumunda eğer talep tek kişiden geldiyse maaş alınmaya devam eder. Ancak başka kardeşlerin de maaş talebinde bulunması durumunda ödeme kardeşler arasında maaşın çeyreği olacak şekilde bölüştürülür.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

88
864 Paylaşım, 88 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir